Три заходи зі стратегічних рішень для сталого розвитку територіальних громад відбулись протягом листопада - грудня 2024 року онлайн за участі понад 300 представників українських муніципалітетів-членів Асоціації міст України.
21 листопада 2024 року
Тема заходу: «Як запустити активну участь населення у місцевому урядуванні: практичний досвід нідерландського муніципалітету Амстелвен».
Шерон Снук, фахівчиня з комунікацій та громадської участі, радниця з питань партисипації нідерландського муніципалітету Амстелвен (Королівство Нідерланди), розповіла про взаємодію влади та громадськості: поєднання підходів «знизу-вгору» і «зверху-вниз» у процесах громадської участі, взаємодоповнення представницької та партисипативної демократій, а також презентувала таблицю аналізу умов, які забезпечують залучення громадян та вплив різних зацікавлених сторін, як ключові умови для ефективної участі.
Експертка поділилась різними методами та інструментами залучення громадян й представила цифрову платформу, яка функціонує у муніципалітеті Амстелвен з 2019 року.
Учасники зустрічі дізнались про комунікацію як важливий інструмент політики, зокрема, про те, як правильно формулювати питання для успішної взаємодії з громадянами та про типові помилки, проблеми у залученні громадськості.
11 грудня 2024 року
Тема заходу: «Цифровізація взаємодії органів місцевого самоврядування, громадян та інститутів громадянського суспільства. Електронна демократія: масштабовані програми електронної демократії, передумови для ефективного використання громадянами та основні перешкоди на шляху до використання».
Мартін Мянніл, Директор департаменту цифрових технологій міста Таллінн (Естонська Республіка), поділився підходами міста Таллінн до цифрової трансформації, а також розповів про те, як місто реалізує процес цифровізації, які стратегії та принципи використовує для модернізації взаємодії з громадянами та суспільними інституціями.
Він навів низку прикладів взаємодії та залучення громадян, поділився досвідом реальних прикладів взаємодії міст, а з мешканцями – через цифрові рішення, які сприяють підвищенню залученості громади. Зокрема, розповів про базу даних з питань доступності, повідомлення про проблему, громадський бюджет, базу даних публічних заходів, вимірювання рівня задоволеності електронними послугами, базу даних аналітики та опитувань, відкриті дані, просторове планування 2D VS 3D, хаб партисипації: Відкрите місто.
В Естонії діє 510 державних органів, які забезпечують надання послуг населенню, з них близько 300 установ активно взаємодіють із громадянами. Після отримання електронної послуги кожен користувач має можливість заповнити форму зворотного зв’язку, щоб оцінити якість наданої послуги та рівень задоволеності.
Директор департаменту цифрових технологій міста Таллінн висловив слова співчуття та солідарності українському народові:
«Українці всьому світу показують свою міць та незламність. Ця війна – не лише ваша, це війна за всю Європу. Тому наш Уряд намагається підтримати Україну, ми разом з вами», – наголосив Мартін Мянніл.
Міхкель Солвак, доцент з дослідження технологій, керівник Центру досліджень впливу ІТ (CITIS) та заступник декана з науково-дослідної роботи факультету соціальних наук Тартуського університету (Естонська Республіка), розповів про застосування е-демократії та її масштабування, зокрема додатки е-демократії, які можуть використовуватися громадськістю. Він також назвав основні бар’єри у використанні додатків е-демократії та шляхи їх подолання.
Микола Трифонов, міжнародний радник з субвенцій та фондів муніципалітету Утрехт (Королівство Нідерланди), до повномасштабного вторгнення – керівник відділу інвестицій та управління проєктами, керівник комунального підприємства Управління капітального будівництва Маріупольської міської ради, розповів про захист персональних даних в Україні та Нідерландах та поцікавився, як відбувається цей процес в Естонії.
Наталія Бойко, виконавча директорка Луганського РВ Асоціації міст України, координаторка напрямку «Децентралізація та демократизація» Проєкту VNG International, наголосила на пріоритетності теми заходу та зазначила:
«Україна на шляху до європейських стандартів. На сьогодні українські муніципалітети вже застосовують багато інструментів партисипації, відкритості та прозорості, однак нам є дуже цінний досвід естонських колег, багато чого можна почерпнути для українських громад».
Учасники дізнались про загальний підхід до цифровізації державних послуг, який полягає у тому, що цифрові інструменти підтримують весь життєвий цикл послуги, а не окремі етапи процесу на папері.
Ірина Гончаренко, експертка з питань відкритого урядування та адміністративних послуг Асоціації міст України, наголосила, що українські муніципалітети ще з 2015 року використовують такий механізм залучення громадян як громадський бюджет. Першими застосували цей інструмент Полтава, Черкаси та Чернігів. Попри всі виклики війни українські громади продовжують використовувати цей демократичний процес дискусії та прийняття рішень, деякі муніципалітети запровадили нові напрями, спрямовані на забезпечення безпеки та підтримки наших військових. Зараз на платформах електронної демократії зареєстровано 360 громад України, які використовують Бюджет участі. Експертка закликала усі громади впроваджувати інструменти залучення громадськості.
18 грудня 2024 року
Тема заходу: «Доступ до публічної інформації, зокрема відкритих даних. Взаємодія між державними й місцевими реєстрами та даними місцевої та державної статистики».
Міхкель Солвак, доцент з дослідження технологій, керівник Центру досліджень впливу ІТ (CITIS) та заступник декана з науково-дослідної роботи факультету соціальних наук Тартуського університету, розповів основи законодавства Естонії щодо відкритості публічної інформації, поділився досвідом Естонії у розбудові відкритих даних та цифрових реєстрів.
Він акцентував увагу на використанні відкритих даних, державних і місцевих реєстрів для прозорого управління, покращення надання послуг та наголосив на важливості захисту даних, зокрема, про забезпечення кібербезпеки у роботі з цифровими реєстрами та відкритими даними. Спікер також підкреслив актуальність превентивних заходів задля передбачення різних криз і презентував естонський досвід у передбачення пожеж.
Учасники заходу дізнались про використання статистичних та аналітичних даних для стратегічного планування та прийняття рішень, інтеграцію цифрових реєстрів у систему місцевого самоврядування.
Заходи проведені у межах реалізації проєкту «Підтримка відновлення місцевого самоврядування та відбудови громад в Україні: ФАЗА ІІ», що є частиною програми «Сталий розвиток через вдосконалене місцеве врядування» (SDLG), яка реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів Агентством міжнародного співробітництва Асоціації муніципалітетів Королівства Нідерландів VNG International у партнерстві з Асоціацією міст України.