13 / Грудень, 2024

10–11 грудня 2024 року відбувся Підсумковий захід «Демократичні інновації на місцевому рівні в Україні крізь призму відкритого врядування та захисту прав людини» за участі представників Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, органів місцевого самоврядування та Асоціації міст України.

Десять українських громад отримали консультаційну та фінансову підтримку для впровадження місцевих ініціатив, спрямованих на демократичні інновації, відкритість управління та захист прав людини у межах проєкту «Посилення багаторівневого врядування, демократії та прав людини на місцевому рівні в Україні», серед них:

Білгород-Дністровська,
Більшівцівська,
Дунаєвецька,
Звягельська,
Кам’янець-Подільська,
Київська,
Полтавська,
Тернопільська,
Фастівська,
Шполянська громади.

З вітальним словом до учасників заходу звернулись:

Клаудія Лучіані, Директорка Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи,
Мачей Янчак, Голова Офісу Ради Європи в Україні,
Володимир Бондаренко, заступник Київського міського голови – секретар Київської міської ради,
Світлана Грищенко, керівниця проєкту «Посилення багаторівневого врядування, демократії та прав людини на місцевому рівні в Україні» Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи,
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України.

 

Клаудія Лучіані подякувала учасникам заходу за час, ресурси та натхнення, які вкладені в реалізацію місцевих ініціатив, незважаючи на такий складний час – повномасштабне вторгнення росії. Директорка також підкреслила важливість навчання та поширення набутого досвіду серед інших громад.

Мачей Янчак зазначив, що органи місцевого самоврядування на тлі повномасштабної війни демонструють відданість демократичним цінностям, згуртованість і співдію в громадах задля відновлення та подальшого розвитку. 10 успішно реалізованих ініціатив на рівні громад – це спільні інноваційні рішення, досвід в реалізації яких може допомогти впроваджувати демократичні цінності та захищати права людини не тільки серед українських громад, але й для спільнот у Європі та всьому світі. Голова Офісу РЄ  звернув увагу присутніх, що Рада Європи продовжує реалізовувати проєкти,  спрямовані на співпрацю з органами місцевого самоврядування та дозволяють впроваджувати ініціативи в громадах, а також закликав громади і надалі долучатися до таких проєктів.

Володимир Бондаренко закцентував увагу на залученні різних цільових груп мешканців та налагодженні діалогу між владою і громадою,розповів про створення Освітнього центру для залучення молоді, жінок та ВПО до місцевих ініціатив у Києві.

Світлана Грищенко підкреслила важливість інноваційних підходів у просуванні відкритого врядування та прав людини на місцевому рівні в Україні.

Олександр Слобожан зазначив про важливість повернення мешканців громад з-за кордону та створення для цього передумов. Тому Асоціація міст України звертає увагу, що при розрахунку необхідного фінансування для громад важливим критерієм має бути кількість дітей та молоді, їх залученість у життя громади. Саме це дасть нам розвиток і майбутнє.

Успішно реалізовані місцеві ініціативи представили:

Білгород-Дністровська міська громада, Одеська область

Лариса Глушик, координаторка Міського центру громадянських прав Білгород-Дністровської міської ради, представила проєкт«Створення міського центру громадських прав» - простору для підвищення обізнаності мешканців громади, зокрема ВПО, молоді, жінок та соціально незахищених верств населення щодо їхніх прав і можливостей, а також надання правової допомоги і розвитку громадянського суспільства.

Більшівцівська селищна громада, Івано-Франківська область

Марія Бойчук, заступниця Більшівцівського селищного голови, розповіла про проєкт«Відкритий доступ: Більшівцівська громада», спрямований на покращення умов відкритості громади шляхом вдосконалення каналів комунікації та збільшення інструментів відкритого врядування, який включає розвиток електронного врядування, підвищення прозорості місцевих рішень, запровадження електронного голосування та створення нових онлайн-ресурсів для взаємодії з громадянами.

Дунаєвецька міська громада, Хмельницька область

Олена Отрубчак,  директорка комунальної установи Дунаєвецької міської ради «Міський центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю «Ластівка», презентувала проєкт «Центр спільнотворення «Anthill» у місті Дунаївці, який забезпечує доступний простір для різних соціальних груп, таких як діти, внутрішньо переміщені особи та ветерани, сприяючи створенню нових соціальних зв’язків і підвищенню громадянської активності через заходи інтеграції та дозвілля.

Звягельська міська громада, Житомирська область

Наталія Борис, заступниця Звягельського міського голови, та

Ольга Широкопояс, заступниця директора Звягельської бібліотеки, голова громадської організації «Фундація Широкопояс»,

розповіли про створення молодіжного простору «Молодь діє» на базі бібліотеки в селі Великий Молодьків, який сприяє реалізації молодіжних ініціатив, розвитку творчих і соціальних проєктів та залученню молоді, внутрішньо переміщених осіб до активного життя громади.

Кам’янець-Подільська міська громада, Хмельницька область

Вадим Мендоградло, заступник Кам'янець-Подільського міського голови, представив проєкт перетворення частини муніципальної бібліотеки імені Костя Солухи на інноваційний простір «Мейкерспейс», що забезпечує відкритий діалог між громадянами, бізнесом та владою, сприяючи співпраці, освітнім і культурним заходам, а також реалізації творчих ідей за допомогою сучасних технологій.

Київська міська громада

Юрій Павлов, начальник управління з питань розвитку місцевого самоврядування, механізмів прямої демократії та цифрової трансформації секретаріату Київської міської ради, та

Софія Руданецька, секретарка Київської міської молодіжної ради, розповіли про створення Освітнього центру, що забезпечує участь молоді, жінок та ВПО для залучення молоді, жінок та ВПО у розробці рішень і сприяє зміцненню діалогу між мешканцями громади та місцевою владою.

Полтавська міська громада

Артем Ліфрідов, в.о. директора Ветеранського центру Полтави, презентував проєкт «Ветеранський центр Полтави», що передбачає створення простору для комунікації, психологічної та юридичної підтримки, а також проведення тренінгів, професійної освіти та культурних заходів для ветеранів/ветеранок, сприяючи їхній соціальній інтеграції та наданню доступу до необхідних ресурсів і послуг.

Тернопільська міська громада

Мар’яна Зварич, начальниця управління цифрової трансформації та комунікації зі ЗМІ Тернопільської міської ради, розповіла про створення інформаційної платформи «Портал мешканця» у додатку «е-Тернопіль», що забезпечує онлайн-доступ громадян і бізнесу до муніципальних послуг.

Фастівська міська громада, Київська область

Леся Тхоржевська, керуюча справами (секретар) виконавчого комітету Фастівської міської ради, та

Тетяна Авксентюк, керівниця проєкту«Розбудова громади майбутнього: ефективне самоврядування без корупції»,

представили проєкт «Розбудова громади майбутнього: ефективне самоврядування без корупції», що включає створення Антикорупційного кодексу і чат-боту Антикор для забезпечення прозорості та запобігання корупції в громаді.

Шполянська міська громада, Черкаська область

Ірина Каландирець, заступниця Шполянського міського голови, та
Вікторія Захарчук, начальник відділу інвестиційного та соціально-економічного розвитку Шполянської міської ради,
презентували проєкт «Школи солідарності: публічне державне врядування», спрямований на ознайомлення жінок, ВПО та молоді з їхніми правами й можливостями через лекції, семінари та тренінги.

Представники громад висловили подяку за консультаційну підтримку координатору реалізації проєктів від Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Олегу Музиченку.

Під час Підсумкового заходу представники громад обговорили ключові досягнення та проблемні питання, з якими стикнулися під час впровадження місцевих ініціатив, їх подальший вплив на підвищення рівня залученості, прозорості, підзвітності та захисту прав людини у громадах, а також шляхи забезпечення сталості реалізованих ініціатив.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)