23 / Березень, 2017
Передусім, у грошовій формі слід виплачувати компенсацію витрат на проїзд у громадському транспорті пільговим категоріям громадян, а також монетизувати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Про це заявив експерт Асоціації міст України Назар Миколюк у програмі «Гість в студії» на ТРК ЕРА.
За його словами, соціальна допомога має бути адресною. Нинішня ж система надання пільг має багато недоліків. Наприклад, зараз не можна чітко відстежити, скільки громадян пільгових категорій і як часто користуються громадським транспортом, а відтак – яку саме суму компенсації мають отримати підприємства за їхнє перевезення. Ще одна проблема – низька якість надання пільг. «Є пільга на санаторно-курортне лікування. Але коли держава або орган місцевого самоврядування закуповує путівку, людина не може доплатити більше, щоб отримати більш якісну послугу», – говорить Назар Миколюк.
Ці проблеми має вирішити переведення пільг у грошову форму. Втім, впровадження цієї реформи – процес складний та фінансово затратний. «На монетизацію пільг необхідно 15 млрд. грн., яких на даний момент держава не має. Друга проблема – це надзвичайно велика кількість громадян, які отримують пільги. Пільгами на проїзд, наприклад, користуються приблизно 14 млн. громадян, а субсидії отримують 60% домогосподарств. І, звичайно, є третя проблема – неготовність громадян сприйняти те, що вони отримуватимуть кошти на руки, а не пільгу», – говорить Назар Миколюк.
Утім, за його словами, монетизація пільг може розпочатися в Україні найближчим часом. «Ми говорили з Міністерством соціальної політики і дійшли думки, що законодавчі зміни можна прийняти у першому півріччі цього року. А впровадження реформи розпочати або у другому півріччі цього року або на початку наступного року», – зазначив Назар Миколюк.
Галузь: