04-05 квітня 2024 року у місті Києві відбувся Практикум з питань законотворчості у сфері освіти для посадових осіб місцевого самоврядування, організований Асоціацією міст України спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій за підтримки Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи.
У роботі Практикуму участь взяли 40 представників органів місцевого самоврядування, а також:
Сергій Бабак, Голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій,
Сергій Колебошин, Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій,
Олена Козієвська, керівниця Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій,
Сніжана Тіран, головна консультантка Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій,
Людмила Пількевич, головна консультантка Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій,
Іван Юрійчук, заступник Голови Державної служби якості освіти України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації,
Тетяна Балашова, керівниця експертної групи з питань шкільної освіти Міністерства освіти і науки України,
Владислав Ковальов, експерт з питань освіти Асоціації міст України.
Учасники Практикуму обговорили шляхи взаємодії в сфері освіти органів місцевого самоврядування та Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій.
Олександр Слобожан, Виконавчий директор Асоціації міст України, привітав учасників Практикуму та зазначив, що метою заходу є показати роботу Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій та його взаємодію з органами місцевого самоврядування.
Сергій Бабак звернувся до учасників Практикуму з привітальним словом та розповів про активну співпрацю з Асоціацією міст України, підкреслив важливість обговорення законопроєктів з органами місцевого самоврядування та вагомий внесок експертних рішень під час засідань Комітету. Також Голова Комітету зазначив, що цілком ознайомлений з проблемними питаннями у сфері освіти, і Комітет сприятиме їх вирішенню.
Сергій Колебошин розповів про систему державного управління, закцентував увагу на важливості роботи Кабінету Міністрів України. Він також ознайомив учасників Практикуму із діяльністю Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, законодавчим процесом та особливостями законотворення у сфері освіти.
Між народними депутатами та представниками органів місцевого самоврядування відбувся відкритий діалог, під час якого депутати дали відповіді на певні проблемні питання, інші взяли в опрацювання для вирішення.
Представники Секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій розповіли про організацію роботи Комітету та обговорили актуальні законопроєкти у сфері освіти.
Олена Козієвська розповіла про структуру та законодавче підґрунтя роботи Комітету, Регламент Верховної Ради України, детально розповіла про законодавчу процедуру. Окремо зупинилась на особливостях євроінтеграційних проєктах та законодавчій діяльності Комітету у воєнний час. О. Козієвська представила також законопроєкти, які перебувають на розгляді в Комітеті, зокрема Проєкти Законів «Про академічну доброчесність» (реєстр. № 10392), «Про дошкільну освіту» (реєстр. № 8030), «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам» (реєстр. № 10399).
Людмила Пількевич та Сніжана Тіран зазначили про залучення стейкхолдерів до розгляду законопроєктів, які перебувають на розгляді в Комітеті Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Також розповіли про проблеми, які виникли з практики реалізації Закону України «Про освіту» у період правового режиму воєнного стану.
Проблемні питання у сфері освіти та підготовку пропозицій до законів розглянули під час круглого столу за участі представників органів місцевого самоврядування та центральних органів виконавчої влади.
Іван Юрійчук проінформував про деякі аспекти законопроєкту № 9601, що стосуються Державної служби якості освіти України, згідно яких пропонується передати ліцензування у сфері вищої, професійно-технічної та фахової передвищої освіти від Міністерства освіти і науки України до Державної служби якості освіти України. Також він розповів про особливості атестації під час війни.
Тетяна Балашова зазначила про широкий спектр діяльності експертної групи з питань шкільної освіти та підкреслила важливість взаємодії усіх учасників освітнього процесу. Крім того, розповіла про існуючі субвенції у сфері освіти, зокрема про особливості та складнощі реалізації.
Представники органів місцевого самоврядування під час круглого столу отримали відповіді на актуальні питання у сфері освіти.
05 квітня 2024 року представники місцевого самоврядування відвідали мистецький ліцей «Зміна», де у супроводі Катерини Фої, директорки ліцею, ознайомилися з роботою фотостудії, швейної майстерні, кабінетів флористики, шахів, компʼютерного та робототехніки. Також учасники Практикуму побачили класні кабінети, ігрову, їдальню, укриття та ознайомились із сучасними посібниками з IT- технологіями. Представники Освітньої агенції міста Києва детально розповіли про можливості посібників.
Олена Фіданян, директорка Департаменту освіти і науки міста Києва, поділилася реаліями та викликами освіти міста та планами на майбутнє.
Протягом дводенного Практикуму фахівці органів місцевого самоврядування засвоїли принципи законотворчої роботи та законодавчого процесу у сфері освіти, ознайомились з роботою Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, обговорили актуальні законопроєкти, які перебувають на розгляді в Комітеті, розглянули проблеми у сфері освіти та підготовку пропозицій до законів. Після завершення Практикуму учасники отримали відповідні сертифікати.