Олег Гарник, експерт Аналітичного центру Асоціації міст України, взяв участь у Lviv Eko Forum’23 «Відбудуємо Україну разом», що відбувся 14-15 вересня 2023 року у Львові і був організований Асоціацією «Укрводоканалекологія», за підтримки UNICEF.
Під час виступу у панельній дискусії «Водоканали в час війни: як прожили рік і що попереду» Олег Гарник зосередив увагу на негативній практиці перекладення органами державної влади на місцеві бюджети фінансування стримування тарифів для мешканців громад на послуги водопостачання та водовідведення.
Він акцентував увагу на урядових ініціативах щодо зменшення надходжень до місцевих бюджетів, а саме:
- законопроєкт № 10037 пропонує зменшити надходження до бюджетів територіальних громад 20 млрд грн у 2023 році і 65 млрд грн у 2024 році внаслідок вилучення «військового» ПДФО;
- пропозиції щодо зменшення у 2024 році відсотку зарахування ПДФО з 64% (як це передбачалося Меморандумами щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води) до 60%, що призведе до додаткової втрати місцевими бюджетами 13 млрд грн.
Зазначені урядові ініціативи призведуть до послаблення спроможності місцевих бюджетів, а, відповідно, до неможливості забезпечення необхідної підтримки підприємств галузі водопостачання та водовідведення. При цьому надзвичайно складна ситуація залишається й у підприємств комунальної теплоенергетики, яким органами державної влади не було забезпечено можливість підготовки до проходження опалювального сезону 2023/2024 року.
Саме тому Асоціація міст України наполягає на необхідності:
- збереження такого джерела наповнення місцевих бюджетів, як ПДФО військовослужбовців;
- збереження зарахування до місцевих бюджетів ПДФО на рівні 64%;
- встановлення НКРЕКП економічно обґрунтованих тарифів на послуги водопостачання та водовідведення;
- термінового погашення заборгованості з різниці в тарифах підприємствам водопостачання та водовідведення, а також підприємствам комунальної теплоенергетики.
Lviv Eko Forum - щорічний захід, який є майданчиком для обговорення проблем водопровідно-каналізаційної галузі, екології та збереження природних ресурсів, цьогоріч зібрав понад 260 учасників – представників галузі водопостачання та водовідведення, міжнародних фінансових інституцій, органів місцевого самоврядування, профільних міністерств, бізнесу, інших зацікавлених організацій.