17 / Лютий, 2017
16-17 лютого у Кропивницькому проходить  навчальний візит з вивчення досвіду організації надання медичних послуг та паліативної допомоги в рамках національної програми обмінних візитів для посадових осіб органів місцевого самоврядування «Маршрути успіхів».  
Захід відбувається у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), що реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. У ньому беруть участь понад 40 лікарів та представників органів місцевого самоврядування, які опікуються галуззю охорони здоров’я, з 27 міст України.
Програма обмінних візитів «Маршрут успіху» стартувала саме із Кропивницького, адже місту є що показати. Завдяки бюджетній децентралізації  та збільшенню доходів місцевих бюджетів Кропивницький отримав можливість виділити фінансування на відкриття паліативного відділення в одному із стаціонарів Центральної міської лікарні. Навчанням персоналу займалося громадське об’єднання «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги». Представники інших міст України мають змогу на власні очі побачити, що вдалося змінити всього за один рік в медичній галузі Кропивницького.
До учасників делегації з вітальним словом звернувся міський голова Андрій Райкович. «Для нас велика честь і відповідальність приймати таке поважне професійне товариство. Ми готувались, щоб гостинно, цікаво, продуктивно презентувати вам сферу охорони здоров’я міста, зокрема, ключове питання вашого навчального візиту – організацію надання паліативної допомоги», – зазначив Андрій Райкович. Заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк та голова правління ГО «Українська ліга розвитку паліативної та хоспісної допомоги» Василь Князевич у своїх виступах наголосили необхідності реформування надання медичної та паліативної допомоги, розповіли про проблеми та перспективи галузі охорони здоров’я в Україні.
Виконавчий директор Асоціації міст України Мирослав Пітцик презентував Секторальну стратегію «Охорона здоров’я», що була розроблена АМУ (презентація). Зокрема, він розповів про якісно нову первинну медичну та соціальну допомоги, яку кожен житель громади має отримувати безоплатно в «Центрі медико-соціальної допомоги громади».«Наше концептуальне бачення як реформувати з точки зору місцевого самоврядування галузь охорони здоров’я – у кожній громаді має бути заклад з відділенням або хоча б декількома палатами паліативної допомоги», – підкреслив Мирослав Пітцик.
   
Під час брифінгу Павло Ковтонюк детально розповів про процес створення госпітальних округів (презентація). Саме громади повинні вирішити, як розвинути мережу їхніх лікарень, щоб населення могло отримувати якісну, сучасну медичну допомогу. «Ніхто не говорить, що ми повинні визначити, які лікарні закривати. Треба зрозуміти, які лікарні підсилити, а які перепрофілювати на щось інше. Де варто побудувати дорогу, підсилити «екстренку», а де – лише якесь відділення. І цей план знають краще на місцях. Не МОЗ повинно планувати мережу, а регіони, громади. Саме вони є власниками закладів, і їм краще видно ситуацію на місці. Міністерство лише дає критерії чого треба прагнути», – наголосив заступник Міністра. Він зазначив, що Кропивницький має всі можливості увійти в реформу первинної ланки медицини одразу з її стартом. «На квітень ми плануємо затвердити всі нормативні акти, яких бракує сьогодні. Тоді ми зможемо прийняти зміни до бюджетного кодексу, аби запустити новий механізм фінансування первинної ланки медицини. Далі міста вирішують, чи готові вони до реформи. Реформа на місцях буде запущена тоді, коли місто цього захоче», – підкреслив Павло Ковтонюк.Заступник директора Національного інституту серцево-судинної хірургіі імeні М. М. Амосова Костянтин Руденко повідомив, що Кропивницький кардіоцентр ввійшов до 28 центрів України, які оперують на відкритому серці. «Це дуже складна і високотехнологічна операція. В минулому році зроблено вже більше ста таких операцій. Слід окремо похвалити наших колег із Кіровоградщини за те, що вони змогли налагодити допомогу хворим із гострим корональним синдромом в режимі 24 години 7 днів на тиждень», - зазначив Костянтин Руденко (презентація). Він повідомив, що фахівці  інституту серцево-судинної хірургіі імeні М. М. Амосова готові надавати кардіоцентру у Кропивницькому, як практичну допомогу, тобто спільні операції, так і консультативну.
 
У рамках навчального візиту делегація відвідала медичні заклади обласного центру: Центральну міську лікарню, Центр первинної медико-санітарної допомоги № 1 та Український Центр Томотерапії. Учасників навчального візиту ознайомили з практичним досвідом Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру щодо співпраці з меценатами, благодійними організаціями в питаннях покращення матеріально-технічної бази та оснащення сучасним обладнанням задля покращення якості послуг.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)