08 / Липень, 2022
8 липня в онлайн-форматі відбувся Форум солідарності «Мости довіри між Україною і Словенією: партнерства, що сповнюють надією та рятують життя», ініційований U-LEAD.
Форум місцевої солідарності між Словенією та Україною мав на меті висвітлити конкретні виклики місцевого самоврядування під час воєнного часу в Україні, представити найкращі приклади підтримки України з боку місцевої влади Словенії, проблеми, з якими стикалися, та як вони вирішувалися, а також сприяти створенню нових муніципальних партнерств між Словенією та Україною.
Учасники: керівники словенських муніципалітетів, які є членами Асоціації муніципалітетів і міст Словенії, голови українських громад, які мають контакти та/або партнерські домовленості зі словенськими муніципалітетами, представники Міністерства розвитку громад та територій України, Посольства України в Республіці Словенія, Міністерства закордонних справ Словенії, Представництва ЄС в Україні.
 
Під час Форуму було презентовано ініціативу U-LEAD «Мости довіри», її основи, результати та можливості для словенських муніципалітетів допомогти українським партнерам. Прийнято рішення щодо регулярного проведення Форумів солідарності з метою створення платформи партнерської підтримки, інформування про потреби і, таким чином, сприяння відновленню українських громад.
Також учасники обговорили досвід та потенціал співпраці: спільні проєкти, представлені головами муніципалітетів-партнерів зі Словенії, Кочев’є та Грастніка.
Тростянецький міський голова Юрій Бова розповів про життя міста в умовах вторгнення рф та досвід співпраці громади з міжнародними партнерами. Бучанський міський голова Анатолій Федорук поділився історією Бучі в окупації, про стійкість місцевого самоврядування та людей в умовах війни. Він наголосив, що громада також  отримує міжнародну підтримку, зокрема від муніципалітетів європейських міст. За словами Федорука, Бучанська громада отримувала продукти, медикаменти, генератори, інше технічне обладнання від партнерів ще будучи окупованою, а після звільнення така допомога продовжилась. "Самостійно оговтатись, відремонтувати, впорядкувати міське господарство було б досить складно. Безмежно вдячний своїм колегам з муніципалітетів, зокрема Владіміру Пребілічу, меру Кочев’є, за ініціативу і підтримку, яку він генерував", - сказав Федорук.
Мер муніципалітету Кочев'є та віце-президент Асоціації муніципалітетів і міст Словенії Владімір Пребіліч розповів, що співпрацювати та ділитися знаннями з українськими громадами громада Кочев’є почала ще 3 роки тому. "Відвідавши Бучу, я зрозумів, в яких сферах ми могли б співпрацювати тісніше. Наприклад, у сфері економіки ми можемо допомогти реалізувати потреби Бучі у створенні індустріального парку в їхній громаді. Ми також заохотили інші словенські муніципалітети взяти участь в ініціативі «Мости довіри» та допомогти українським громадам. Влітку в Кочев’є ми організовуємо літній табір для українських дітей, а восени чекатимемо на приїзд українських службовців для стажування та обміну досвідом місцевого самоврядування. Дуже рекомендую своїм колегам із інших муніципалітетів реалізовувати подібні проєкти», - наголосив В. Пребіліч.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан виступаючи зазначив, що Асоціація міст України від початку війни працювала з громадами членами (981) та не членами АМУ.  Ситуація була складною, та найбільш напруженою й досі вона залишається у громадах Херсонщини, Миколаївщини, Луганщини, Донеччини, Запоріжжя та частини Харківщини.
"Мери та працівники місцевого самоврядування допомагають жителям громад, забезпечують свої міста, села та селища усім необхідним,  тому досі є в небезпеці. Від 24 лютого було викрадено 54 посадовці місцевого самоврядування, з них 26 голів громад, 8 з яких і досі залишаються у полоні. Асоціація міст України постійно докладає максимальних зусиль до звільнення полонених мерів та представників місцевого самоврядування, закликає долучитися міжнародних партнерів. Адже крім гуманітарної матеріально-технічної допомоги, за яку ми вдячні нашим партнерам, має бути повна солідарність. АМУ закликає муніципалітети Словенії створювати побратимські відносини з українськими громадами", - розповів О.Слобожан. 
Також він повідомив, що разом із центральною владою АМУ розробила інструкцію для органів місцевого самоврядування – що має робити керівник громади при бойових діях на території громади, чи в окупації, адже багато очільників громад зараз знаходяться в окупації, через неможливість виїхати, або через власне бажання лишитися з громадою. 
"Реформа з децентралізації забезпечила наявність у громад фінансових ресурсів та налагоджених схем управління, а також спроможність муніципалітетів швидко приймати рішення під час війни. Таким чином дозволивши громадам протистояти ворогу та надавати життєво важливі публічні послуги для населення. Це визнала і європейська спільнота. Саме тому з підтримкою наших партнерів ми будемо сприяти  взаємодії та співпраці між усіма рівнями влади для ефективного виконання своїх функціїй, як місцевою, так і центральною владою", - зазначив Олександр Слобожан.
 
 
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)