20 / Квітень, 2021
Асоціація міст України переконана, що в умовах погіршення епідемічної ситуації з туберкульозу та інших соціально небезпечних інфекційних хвороб, соціально-економічної кризи, яка поглиблюється, зокрема, і через поширення COVID–19, слід об’єднати зусилля та посилити роботу, спрямовану на виявлення хворих на туберкульоз та інші небезпечні інфекційні хвороби, профілактику серед груп ризику тощо. Важлива роль у протидії епідемії туберкульозу та іншим соціально небезпечним хворобам належить містам та територіальним громадам, особливо в умовах пандемії COVID-19 через те, що у містах концентрується населення і необхідно першочергово забезпечувати профілактичні та лікувальні заходи.
Нагадаємо, у грудні 2019 року Асоціація міст України підписала з Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» Меморандум про співпрацю щодо протидії епідемії туберкульозу.
Асоціація в рамках реалізації Меморандуму протягом року спільно з партнерами робила публікації щодо проблеми туберкульозу та шляхів її вирішення. У 2021 році АМУ запропонувала громадам розглянути ініціативу щодо проведення у містах оцінку системи надання населенню фтизіатричної допомоги, застосувавши комплексний підхід щодо встановлення існуючих потреб для боротьби з туберкульозом. Це дасть можливість отримати розробку та впровадження оптимальної Моделі надання фтизіатричної допомоги населенню у місті з урахуванням сучасних вимог Програми медичних гарантій. Експерти БО «Українці проти туберкульозу» проаналізують існуючі ризики, що ускладнюють отримання населенням фтизіатричної допомоги та підготують для громади пропозиції і рекомендації, спрямовані на вдосконалення надання населенню цієї допомоги.
На таку пропозицію відгукнулася Бориспільськиа міська рада. Міський голова Володимир Борисенко разом з головою Правління благодійної організації «Фундація «Громадський рух України проти туберкульозу» Віталій Руденко узгодили дії, які знайшли відображення у плані спільної діяльності із розробки та впровадження оптимальної моделі надання фтизіатричної допомоги населенню Бориспільської громади. 14 квітня 2021 року відбулася зустріч учасників, на якій також були присутні співголова Всеукраїнської коаліції громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» Сергій Борткевич, директор КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Олександр Щур, лікар-фтизіатр Юлія Мотько, начальник відділу охорони здоров’я Людмила Пасенко.
Надзвичайно важливим є те, що міський голова підтримує проведення саме профілактичних заходів, як більш ефективних. Директор КНП «БЛІЛ» Олександр Щур наголосив, що на сьогодні у місті показник захворюваності становить 46,4 на 100 тисяч населення. «Це дуже багато, зважаючи на статистику країн, до яких ми намагаємось дійти – там 1, 2 випадки на 100 тисяч населення. У нас ця проблема з’явилась тоді, коли в середині 90-х років держава, на жаль, перестала звертати увагу на таку проблему, як туберкульоз. Зараз у нас є чудова діагностика ПЛР, яка забезпечує дуже високу діагностичну достовірність виявлення туберкульозу», – зазначив О.Щур. Незважаючи на пандемію коронавірусу, що зумовила зменшення кількості звернень до вузькопрофільних спеціалістів, кількість виявлених пацієнтів з туберкульозом незначно збільшилася. Епідемічна ситуація в місті Борисполі та Бориспільському районі продовжує залишатися напруженою та ускладнюється у зв’язку з маскуванням і без того неспецифічних симптомів туберкульозу під виглядом COVID-19, в тому числі рентгенологічних та КТ-ознак на ранніх стадіях туберкульозу. Загалом станом на березень 2021 року в протитуберкульозному кабінеті КНП «БЛІЛ» на обліку перебуває 219 пацієнтів, з яких 35 отримують лікування активного туберкульозного процесу.
Отже, у місті Бориспіль буде проведено оцінку системи надання населенню фтизіатричної допомоги на підставі комплексного підходу щодо встановлення існуючих потреб для боротьби з туберкульозом. За результатами оцінки буде здійснено розробку та впровадження оптимальної Моделі надання фтизіатричної допомоги населенню у місті з урахуванням сучасних вимог Програми медичних гарантій. Експерти БО «Українці проти туберкульозу» проаналізують існуючі ризики, що ускладнюють отримання населенням фтизіатричної допомоги та підготують для громади пропозиції і рекомендації, спрямовані на вдосконалення надання населенню цієї допомоги.
►Територіальні громади, що зацікавлені у проведенні оцінки системи надання населенню фтизіатричної допомоги, можуть звернутися до аналітика АМУ з питань охорони здоров'я Світлани Осташко (e-mail: s.ostashko@auc.org.ua).
Інформацію підготовлено за матеріалами ТРС Бориспіль - офіційна сторінка
Аналітичний центр АМУ
Галузь: