24 / Березень, 2021
Всесвітній день боротьби із туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох оголосив про відкриття збудника туберкульозу, за що у 1905 році був відзначений Нобелівською премією з фізіології та медицини. У 1993 році ВООЗ визнала туберкульоз глобальною надзвичайною проблемою, а 24 березня  визначила Всесвітнім днем боротьби із захворюванням на туберкульоз.
Хвороба залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних вбивць у світі. За даними ВООЗ, щодня близько 4 000 людей втрачають життя від туберкульозу і 28 000 людей - хворіють ним. Це надзвичайно актуально в контексті пандемії COVID-19, яка піддає ризику прогрес боротьби з туберкульозом та забезпечення рівного доступу до профілактики та догляду.  
За оцінками, чверть світового населення заражена туберкульозними паличками. Більшість з цих людей не є хворими або заразними, але вони мають ризик розвитку захворювання у майбутньому. Передусім це залежить від кількох факторів, найважливішим з яких є імунний статус людини. Тому у Всесвітній день боротьби з туберкульозом увагу світової спільноти привертають до критичних завдань для досягнення глобальних цілей Стратегії боротьби з туберкульозом. Експерти впевнені у тому, що програмний та комплексний підхід до реалізації цієї мети забезпечить виявлення осіб з найвищим ризиком захворювання, тестування на інфекцію та ефективність профілактичних заходів.
В Україні епідемя туберкульозу була оголошена в 1995 році. За період, що минув від початку епідемії, населення України скоротилося майже на 6 млн. осіб, у той же час суттєво погіршився показник, що вказує на кількість хворих на туберкульоз, який припадає на загальну кількість населення. Якщо у 1995 році 1 особа, що захворіла на туберкульоз, припадала на 2104 особи (при загальній чисельності населення у 51,7 млн чоловік), то у 2018 році цей показник погіршився на 343 пункти і становив 1 хворий на 1761 особу (при загальній чисельності населення у 37,5 млн чоловік, зігдно з електронним переписом).
Туберкульоз - це не лише інфекційна, а й соціально-небезпечна хвороба. Адже її чинники мають політичні, соціальні, економічні, культурні коріння, а наслідки негативно впливають на якість життя населення, несуть в собі загрозу економіці і національній безпеці держави. Слід зауважити, що відповідно до експертних оцінок ВООЗ, аналіз питомого впливу кожної окремої групи факторів ризику на здоров’я населення доводить, що визначальну роль у формуванні системи здоров’я відіграє спосіб життя (на який припадає більше ніж 50%), в той час як медичним факторам тут належить менше 10%.
За результатами аудиту ефективності виконання заходів з протидії захворюванню на туберкульоз, проведеного Рахунковою палатою у 2020 році, був зроблений висновок, що державна політика, сформована МОЗ у сфері протидії захворюванню на туберкульоз, не забезпечує ефективної відповіді на епідемію туберкульозу в Україні, а отже має підлягати суттєвому перегляду.
Асоціація міст України протягом року спільно з партнерами робила публікації щодо проблеми туберкульозу та шляхів її вирішення. АМУ запропонувала громадам розглянути таку ініціативу: провести у  містах оцінку системи надання населенню фтизіатричної допомоги, застосувавши комплексний підхід щодо встановлення існуючих потреб для боротьби з туберкульозом. Це дасть можливість отримати розробку та впровадження оптимальної Моделі надання фтизіатричної допомоги населенню у місті з урахуванням сучасних вимог Програми медичних гарантій. Експерти БО «Українці проти туберкульозу» проаналізують існуючі ризики, що ускладнюють отримання населенням фтизіатричної допомоги та підготують для громади пропозиції і рекомендації, спрямовані на вдосконалення надання населенню цієї допомоги. Територіальні громади, що зацікавлені у проведенні оцінки системи надання населенню фтизіатричної допомоги, можуть звернутися до аналітика АМУ з питань охорони здоров'я Світлани Осташко (тел.: 0444863082, e-mail: s.ostashko@auc.org.ua)

Нагадаємо, 5 грудня 2019 року Асоціація міст України підписала з Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» Меморандум про співпрацю щодо протидії епідемії туберкульозу.
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)