Українці за 25 років незалежності таки навчилися жити в умовах відсутності потрібного законодавства. Мовляв, ви робіть, а в ході справи розберемося. Так і з децентралізацією. Здавалося б, за весь той час, відколи про неї говорять, можна було б законодавчу базу відшліфувати до ідеального стану. Єдине, що залишилося – з`ясувати, хто і з ким об`єднається. Втім, нині на Буковині є 10 громад (на черзі ще кілька), які живуть в умовах не те що недосконалого законодавства, а взагалі за його відсутності.
Як не лише вижити, а й зуміти за 11 місяців відремонтувати школи, садочки, дорогу, зробити вуличне освітлення та багато іншого – розповідає голова Вашковецької об`єднаної територіальної громади Валерій Романенко.
До складу цієї ОТГ входять чотири населені пункти: Струмок, Шишківці, Вашківці та Нова Слобода. Проживає 5461 людина. Тут працюють 12 установ комунальної власності сільської ради, є державне лісове господарство, п`ять потужних агровиробників, котрі займаються не лише рільництвом, а й садівництвом – вирощують яблука, груші, а нині ще й сливи, абрикоси та черешні.
На території ОТГ є населений пункт Станція Вашківці, де проживають близько 150 людей, однак на карті його не позначено, і всі земельні ділянки зареєстровані у Шишківцях. Нині його хочуть узаконити
Мешканці села в особистих господарствах мають також саджанці плодових та декоративних багаторічних насаджень. На території громади є один із найбільших ринків садивного матеріалу – торгують тут навіть зі сходом України.
Власне, Вашковецьку громаду можна назвати мультинаціональною – тут живуть, крім українців, також росіяни, євреї, молдавани... Та конфліктів ніколи не було. Як наслідок - процедура об`єднання відбулася безболісно.
Бюджет із 2 мільйонів зріс до 15
Нова громада – новий бюджет. І не малий – після об`єднання Вашковецька громада отримала 15 мільйонів гривень.
- Бюджет Вашковецької сільської ради до об`єднання складав близько 1 мільйона гривень, бюджет Шишковецької сільської ради – 600 тисяч, - каже В. Романенко. – Є суттєва різниця. Ми підрахували, що реально могли б заробити самостійно від 1,5 до 2 мільйонів. Найбільшим бюджетоутворюючим податком у нас є ПДФО та плата за землю.
Громада отримала із державного бюджету субвенцію на розвиток інфраструктури розміром 3,5 мільйона. За ці кошти перекрили дах Будинку культури у селі Шишківці, повністю замінили покрівлю ЗНЗ та допоміжних приміщень у Шишківцях, у Вашковецькій ЗОШ перекрили дах їдальні, спортивного залу, допоміжних приміщень та повністю замінили вікна на металопластикові. Другий навчальний корпус школи у Вашківцях цілком модернізували із застосуванням енергозберігаючих технологій. Там повністю зробили капітальний ремонт фасаду, перекрили дах.
Крім цього, є ще освітня субвенція – це ще 7,4 мільйона.
3,5 мільйона медичної субвенції направили у ЦРЛ, адже лікарні у громади немає.