16 / Жовтень, 2020
16 жовтня 2020 року Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів провів нараду з питання відповідності будівель та приміщень, в яких надаються медичні послуги населенню, вимогам ДБН (В.2.2-40:2018 - «Інклюзивність будівель і споруд»). У нараді взяли участь народні депутати - члени Комітету, представники Міністерства охорони здоров’я Національної служби здоров'я, Міністерства розвитку громад та територій, Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, експерти у відповідних галузях. Асоціацію міст України на заході представляв аналітик з питань соцзахисту Назар Миколюк.
Актуальність теми наради зумовлена тим, що з 1 січня 2021 року для того, щоб підписати договір з Національною службою здоров’я України, медичний заклад має подати відскановану копію документа, який підтверджує доступність його будівель і приміщення для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення відповідно до будівельних норм і правил. Проте, більшість будівель охорони здоров’я зведені у минулому столітті, а тому зовсім не відповідають таким будівельним нормам щодо інклюзивності.
Більше того, у зв'язку з проведенням адміністративно-територіальної реформи найближчим часом відбуватиметься передача медичних закладів з районного на базовий рівень. В той же час, на сьогодні не зрозуміло, чи відповідають зазначені заклади охорони здоров’я вимогам доступності, чи ні. Тобто, невідповідність вимогам доступності цих закладів і, як наслідок, неможливість отримання коштів з держбюджету для лікування в них пацієнтів призведе до того, що органи місцевого самоврядування не будуть приймати такі заклади собі на баланс.
Усе це ставить під ризик забезпечення доступності медичної допомоги як такої. Тому, розуміючи необхідність забезпечення вимог доступності в закладах охорони здоров’я, АМУ звернулася до Комітету з пропозиціями:
  • передбачити кошти в державному бюджеті для забезпечення доступності будівель закладів охорони здоров’я;
  • продовжити можливість підписувати договір з НСЗУ медичними закладами без надання документу, який підтверджує доступність будівель, не менше, ніж до 2022 року;
  • передбачити можливість здійснення розумного пристосування з урахуванням універсального дизайну закладів охорони здоров’я з врахуванням думки громадських об'єднань осіб з інвалідністю, якщо їх неможливо повністю пристосувати для потреб осіб з інвалідністю. У таких випадках виключити необхідність надання документу, який підтверджує доступність будівель.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)