26 / Травень, 2020
Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» №466-IX, який Верховна Рада України ухвалила 16 січня 2020 року (законопроєкт №1210).
22 травня 2020 р. Закон №466-IX офіційно опубліковано.
Асоціація міст України у процесі проходження законопроєкту №1210 запропонувала та активно наполягала на врахуванні поправок щодо:
  • унормування сплати податку на доходи фізичних осіб до відповідних бюджетів за фактичним місцем знаходження відокремлених підрозділів, філій;
  • скасування пільги зі сплати місцевих податків і зборів, встановлені державою, зокрема, для гірничодобувних підприємств, платників єдиного податку, на лінії зіткнення;
  • передачі повноваження щодо встановлення таких пільг виключно органам місцевого самоврядування;
  • відновлення індексації нормативної грошової оцінки земель;
  • спрощення регуляторних процедур при встановленні місцевих податків та зборів;
  • спрощення процедури подання інформації про встановлені місцеві податки і збори податковим органам.
У підсумку завдяки наполегливій позиції Асоціації міст України:
1. Забезпечено збереження фінансового ресурсу місцевих бюджетів в обсязі 4,2 млрд грн внаслідок недопущення запровадження 100% пільги по платі за землю для земель залізниць. 
За результатами доопрацювання законопроєкту до другого читання завдяки співпраці АМУ із парламентським Комітетом під час розгляду законопроєкту у Комітеті були відхилені поправки (2065 та 2066), якими пропонувалося запровадити 100% пільги по платі за землю для земель залізниць. В результаті вдалось запобігти втрат бюджетів місцевого самоврядування у обсязі 4,2 млрд грн.
2. Поновлено оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та платою за землю об‘єктів оподаткування, що розташовані на лінії зіткнення.
Розмір втрат, спричинених не оподаткуванням на лінії зіткнення склав у 2017 році  – близько 62,0 млн грн, у 2018 – більше 50 млн грн (зменшення  втрат відбулось через поновлення оподаткування єдиним податком), у 2019 році – більше 50 млн грн (очікуваний показник), а за прогнозними розрахунками на 2020 рік не допущено втрат в обсязі 74,4 млн грн. Прийняття таких змін сприятиме кращому ресурсному забезпеченню місцевих бюджетів населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, недопущенню втрат цих бюджетів у майбутніх бюджетних періодах. Дохідна частина цих бюджетів збільшиться, що дозволить їх збалансувати.
3. Забезпечено зарахування до місцевих бюджетів податку за користування земельними ділянками, які знаходяться у постійному користуванні або у власності суб’єктів господарювання-платників єдиного податку.
Врахована поправка, запропонована АМУ щодо обмеження кола платників єдиного податку, що можуть застосовувати податкову пільгу зі сплати земельного податку, що передбачає оподаткування податку за користування земельними ділянками, які знаходяться у постійному користуванні або у власності суб’єктів господарювання-платників єдиного податку та подальше спрямування надходжень від оподаткування до місцевих бюджетів, а отже, зміцненню фінансової спроможності ОМС.
4. Удосконалено порядок подання органами Державної податкової служби органам місцевого самоврядування податкової звітності по платниках-юридичних особах.
 
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)