19 / Травень, 2020
На сьогодні для виконання функцій держави щодо призначення і виплати соціальної підтримки громадянам органи соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та органи місцевого самоврядування зобов'язані подавати до суду, якщо:
- особа, яка приховала свій матеріальний стан під час призначення допомоги, відмовилась добровільно повернути неправомірно отриману державну виплату;
- особа, яка ухиляється від сплати аліментів, відмовилась добровільно повернути отриману державну тимчасову допомогу.
Також деякі категорії громадян подають в суд, оскільки вони отримали до 9 травня виплати в розмірі, встановленому Кабміном, а не встановленому Законом «Про статус ветеранів, гарантії їх правового захисту» відповідно до рішення Конституційного Суду від 27.02.2020 №3-р/2020. Оскільки допомогу до 5 травня за рахунок коштів держбюджету виплачують органи соцзахисту, то громадяни на них і звертаються до суду. Як показує практика розгляду схожих судових справ, коли суд зобов’язує виплатити кошти з державного бюджету, то судовий збір все одно відшкодовує орган місцевого самоврядування.
Окрім того, частина восьма ст. 16 Закону «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» визначає, що спори, в разі відмови реципієнтів добровільно повернути неправомірно отримані державні виплати, вирішуються у судовому порядку. Обов’язок подавати до суду покладений на органи соцзахисту.
В той же час, у жовтні 2017 року органи соцзахисту позбавили права на звільнення від сплати судового збору. Хоч і сума сплати судового збору невелика в масштабах країни (у 2019 році органи соцзахисту сплатили приблизно 9,5 млн грн), для окремих територіальних громад це відчутні кошти. Деякі органи соцзахисту просто не мали коштів сплатити судовий збір, через що до Держбюджету в 2019 році не повернулося 23,3 млн гривень.
Тобто, вже на сьогодні повноцінна реалізація Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» стоїть під загрозою, оскільки виконання функцій держави поставлене в залежність від фінансової спроможності органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
Для вирішення зазначеної проблеми Асоціація міст України розробила проєкт Закону «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» (щодо забезпечення стабільного виконання законодавства про верифікацію державних виплат)», який звільняє органи соцзахисту від сплати судового збору (ознайомитися).
Метою законопроєкту є розблокування Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» та забезпечення принципу надання державної підтримки найбільш незахищеним категоріям громадян. Прийняття законопроєкту дозволить:
  • налагодити роботу системи державної підтримки найбільш незахищених категорій громадян;
  • підвищити адресність державних виплат;
  • вчасно повертати до державного бюджету неправомірно отримані виплати;
  • вчасно стягувати до державного бюджету суми сплаченої тимчасової допомоги з осіб, які ухиляються від сплати аліментів;
  • забезпечити стабільне виконання повноважень, переданих державою;
  • не витрачати кошти місцевих бюджетів на виконання функцій держави.
Асоціація міст України надіслала законопроєкт і супровідні документи Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів для розгляду та реєстрації в Парламенті.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)