21 / Квітень, 2020
Асоціація міст України повторно звернулась до Прем'єр-міністра України щодо критичної необхідності розроблення Державної цільової програми забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти. Розуміючи пріоритети Уряду, продиктовані необхідністю посилити боротьбу з пандемією, а також спрямувати значні ресурси на попередження захворюваності на COVID-19, АМУ зауважує, що карантин у закладах освіти та наявність після карантину часу до початку нового навчального року є гарною нагодою вирішити не менш важливу проблему відсутності належної пожежної безпеки закладів освіти.
Асоціація міст України вже зверталася до Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2020 року № 5-170 щодо необхідності розроблення державної цільової програми забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти та отримала відповідь Міністерства освіти і науки України від 1/11-2370 від 25.03.2020 року. У цій відповіді міністерства йшлось про неможливість розроблення такої програми у зв’язку з виконанням пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів». Відповідно до цього пункту припинено підготовку проєктів нових державних цільових програм або внесення змін до затверджених програм.
Зважаючи на пріоритетність збереження життя та здоров’я дітей у системі освіти та важливість державної підтримки забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти, АМУ просить Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля внести зміни до пункту 12 постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» та викласти його у такі редакції:
«12. Припинення підготовки проектів нових державних цільових програм або внесення змін до затверджених цільових програм, що потребують додаткового фінансування з державного бюджету, крім Програми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2003 р. № 1684Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта “Укриття” на екологічно безпечну систему, Державної цільової програми подолання депресивності м. Токмака Запорізької області на 2018-2022 роки, Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2028 року та Загальнодержавної цільової екологічної програми поводження з радіоактивними відходами та Державної цільової програми утилізації компонентів рідкого ракетного палива (гептилу) на період до 2020 року, державних цільових науково-технічних програм та Державної цільової програми забезпечення пожежної безпеки у закладах освіти».
Окрім того, АМУ наголошує на необхідності термінового розроблення такої програми, оскільки на виконання доручення Прем’єр-міністра від 11.12.2019 року № 44202/1/1-19 структурні підрозділи ДСНС з грудня 2019 року проводять перевірки протипожежного стану закладів освіти. У результаті таких перевірок матеріали, зазвичай, надсилаються до адміністративних судів із метою вжиття заходів адміністративного впливу, а саме призупинення експлуатації вищезазначених закладів.
Наслідком відсутності у місцевих бюджетах відповідних коштів стане не тільки призупинення освітнього процесу у закладах освіти, що не мають належної пожежної безпеки, а й вивільнення значної кількості дітей з-під нагляду педагогічних працівників, призупинення виконання Державних стандартів у сфері освіти, а отже, й неможливість видачі документів про освіту. Звертаємо увагу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року №137 «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» залишків коштів за субвенцією, що можуть спрямовуватись, зокрема, на здійснення заходів, пов’язаних із забезпеченням пожежної безпеки, недостатньо для комплексного, системного та систематичного здійснення заходів пожежної безпеки. Крім того, залишки освітньої субвенції відсутні в багатьох місцевих бюджетах. Зауважуємо, що громади у зв’язку з карантином зазнали значних втрат, недоотримали відповідні ресурси, а частина з них втратила свою спроможність. Таким чином, місцеві бюджети та залишки освітньої субвенції не можуть бути визначені єдиним джерело для проведення заходів пожежної безпеки у закладах освіти.
Відповідний лист АМУ від 21 квітня 2020 року № 5-308 надіслано до Кабінету Міністрів України.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)