16 / Березень, 2020

Асоціація міст України стурбована ситуацією щодо пандемії коронавірусу. Вже є 5 підтверджених випадків, є втрата в одній з наших громад. Наші щирі співчуття родині. Звертаємося до громад – будьте відповідальними. Це пандемія, її неможливо припинити. Потрібно зменшити її вплив, максимально знизити кількість інфікувань.максимально знизити кількість інфікувань. Необхідно мінімізувати переміщення, тільки у разі необхідності. Якщо відчуваєте, що захворіли – залишайтеся вдома. Система охорони здоров’я зможе набагато краще впоратися із захворюванням, якщо вживати простих  наступних заходів.
Соціальне дистанціювання Є одна дуже проста річ, яку всі можуть зробити, і яка працює: соціальне дистанціювання. Актуальні дані свідчать що цей вірус може поширюватися на відстань до 2 метрів, якщо хтось кашляє. Інакше краплі падають на землю і не заражають. Критичним є те, що інфекція передається через поверхні: вірус виживає годинами або днями на різних поверхнях. Якщо він поводиться як грип, він може вижити тижнями на металі, кераміці та пластмасі. Це означає, що такі речі, як дверні ручки, столи або кнопки ліфтів, можуть бути жахливими носіями зараження. Отже єдиний спосіб по-справжньому зменшити ризик захворювання можливо за допомогою соціального дистанціювання: хворим - знаходитися вдома, дистанційно працювати тощо.
Стримування гарантує, що всі випадки виявляються, контролюються. Дуже важливо ідентифікувати хворих, негайно ізолювати їх, використовувати захисні засоби, щоб захистити медичних працівників, відстежувати всі контакти, запроваджувати карантин. Крім того важливо відстежувати кожного зараженого, всіх, з ким вони взаємодіяли, потім усіх, з ким спілкувалися, та ізолювати. Це стримає поширення. Після того, як серед населення виникають сотні чи тисячі випадків, запобігання більшої кількості, відстеження існуючих та ізоляції їх контактів вже недостатньо. Наступний рівень - пом’якшення наслідків.
Пом'якшення наслідків вимагає значного соціального дистанціювання. Людям потрібно припинити мінімізувати групові контакти, щоб знизити швидкість передачі. Ці заходи вимагають закриття компаній, магазинів, масових перевезень, шкіл, примусового припинення роботи. Чим раніше буде застосовано жорсткі заходи, тим менше часу потрібно буде підтримувати цей стан, тим простіше виявити випадки, і тим менше людей заразиться.
Чи є вірус в Україні?
Офіційно підтверджено вже 5 випадків в Україні. Але гарантувати, що більшого поширення вірусу немає, не може ніхто.
Яка ситуація з коронавірусом?
Коронавіруси існували і раніше, але цей коронавірус мутував і поводиться по-іншому. Зараз коронавірус реєструється у багатьох країнах. У світі зареєстровано 169 387 випадків захворювання COVID-19, з них 77 257 (45,6%) осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 89 367 випадків у 142 країнах/територіях/регіонах.
Хто хворіє на коронавірус?
Це здебільшого особи віком від 22 до 92 років. Вірус почав передаватися внутрішньолікарняно, тобто майже 30% хворих – це медики. Позитив – більш ніж 77 тисяч людей вже видужали. Але є більше 6,5 тисяч смертей. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини.
У випадку появи симптомів коронавірусної інфекції, коли має приїхати карета швидкої допомоги і що робити хворим?
«Чернівчанин, у якого таки діагностували коронавірус, вчинив дуже розумно. Разом з дружиною вони самоізолювалися вдома і коли помітили ознаки хвороби, викликали карету швидкої допомоги. Чоловік не йшов сам у медичний заклад, не розповсюджував вірус у громадських місцях. Його госпіталізували в інфекційний стаціонар. А дружина сьогодні здорова. Контактні (тобто ті, хто контактував із хворим, але не мають ознак захворювання) можуть самоізолюватися вдома. Їм не потрібен інфекційний стаціонар.
Яка симптоматика коронавірусу?
Грип, ГРВІ і коронавірусна інфекція мають схожу симптоматику: температура, головний біль, біль у м’язах, слабкість, виснаження, закладений ніс, чхання, біль у горлі, кашель, утруднене дихання.
У людини, інфікованої коронавірусом, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів коронавірус спричиняє запалення обох легень.
Як передається коронавірус?
Грип, ГРВІ і коронавірус – це респіраторна група інфекцій, які передаються повітряно-крапельним шляхом. Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини, тобто через контакт з хворою людиною, або через слизову, коли у приміщенні є вірус і він осів, наприклад, на ручці дверей, телефоні тощо. А ми своїми руками торкаємося слизових – очі, ніс та рот. І таким чином отримуємо цей вірус, навіть не маючи прямого контакту.
Тому основними засобами заходу при респіраторних вірусних інфекціях є єдині правила захисту – гігієна рук, гігієна органів дихання, гігієна кашлю. Віруси люблять сухі закриті приміщення.  Не люблять ці віруси вологого прибирання, провітрювання. Тому коли людина є на самоізоляції вдома, має легку респіраторну вірусну інфекцію, то всі ці заходи, незалежно від того, чи це коронавірус, чи грип, чи ГРВІ, вони є ідентичними.
Що таке кашльовий етикет?
Щоб не передавати віруси, слід кашляти або чхати у лікоть або серветку. А якщо кашляємо або чхаємо у серветку, то вона має бути одноразова, яку відразу викидаємо.
Дуже часто ми кашляємо у свою долоню. Тобто віруси, які опиняються у нас на руці, переносимо далі – на телефон, поручні у транспортні, дверні ручки тощо. А потім цим користується наступна людина.
Чи треба одягати маски?
Хвора людина, яка не може самоізолюватися, повинна одягнути маску. Але не носити її увесь день, бо знову ж таки на ній накопичуються віруси. Маску треба дуже обережно знімати з вух і викидати. Здорові люди не повинні носити маски – ні на вулиці, ні в приміщенні.
Якщо у закритому приміщенні є контакт з хворим, то найефективніше одягати респіратор або маску. Але перед тим, як її одягнути, треба помити руки. Бо торкаючись інших предметів у приміщенні, ми переносимо віруси. Одягаючи маску, наближуємо руки до обличчя, тобто до слизових оболонок.
Як убезпечити себе від зараження?
Насамперед треба обмежувати свої подорожі, особливо до країн, де зафіксовані спалахи хвороби. Так само не варто перебувати у місцях великого скупчення людей. Мінімізуйте пересування по місту. У такий спосіб ми зможемо мінімізувати ймовірність передачі інфекції. Профілактика при коронавірусі ідентична з профілактикою при грипі. Насамперед - часте миття рук.
Якщо вдома є хворий на ГРВІ, то руки треба мити кожні 10 хвилин. Уникати торкань слизової. Одягати респіратор або маску. Але перед тим, як її одягнути, треба помити руки. Бо торкаючись інших предметів у приміщенні, ми переносимо віруси. Одягаючи маску, наближуємо руки до обличчя, тобто до слизових оболонок.
Обов’язково робити вологе прибирання.
Контактні (тобто ті, хто контактував із хворим, але не має ознак захворювання) можуть самоізолюватися вдома.
Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь на відстані понад 1,5 метри.
Чи допомагають антисептики?
Антисептика рук – дуже ефективний засіб профілактики, але потрібно проводити його правильно. Особливо якщо є довгі нігті. Зазвичай усе, що є під нігтями, навіть після антисептика, там і залишається. Годинники, персні – це те, де збирається найбільше вірусів. Брусок мила, яким усі користуються, теж сприяє накопиченню вірусів. Рушники тощо. Під час миття рук дуже часто немитими залишаються великі пальці. Ефективний антисептик повинен мати не менше 60% етилового спирту.
Як себе захистити від вірусних інфекцій?
  • Зміцнювати імунітет та слідкувати за самопочуттям
  • Повноцінно харчуватися, здоровий сон, фізичні вправи та водний баланс організму
  • У разі появи перших симптомів ГРВІ потрібно невідкладно звертатися до свого сімейного лікаря.
  • Мити часто руки з милом упродовж 20-ти секунд
  • Користуватися антисептиком, вміст спирту в якому не повинен бути менше 60-80%
  • Уникати контакту з людьми із симптомами ГРВІ
  • З тими, хто має симптоми застуди. Мінімальна дистанція — 1,5 метра.
  • Термічно обробляти продукти
  • Не їсти сире м'ясо, м'ясні субпродукти та яйця
  • Не торкатися брудними руками своїх очей, носа та рота
Чи можна заразитись від тварин?
Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть бути переносниками нового коронавірусу. Проте після контакту з домашніми тваринами необхідно мити руки водою з милом. Це захистить від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.
Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?
Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо.
Хто входить до групи ризику?
  • Люди похилого віку
  • Медичні працівники
  • Особи, які мали прямий фізичний контакт із хворим (Прямий фізичний контакт із хворим або з інфекційними виділеннями. Наприклад, через рукостискання, обійми, поцілунок).
  • Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими (Особи, які перебували у закритому середовищі з хворими на COVID-19 на відстані до 1,5 метри та довше 15-ти хвилин).
Як діяти, якщо є симптоми гострого респіраторного захворювання?
  • Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
  • Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому. 
  • Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення. 
  • Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.
Корисні посилання:
Сайт КОРОНАВІРУС: https://covid19.com.ua/
Рекомендації для офісних працівників: https://www.facebook.com/phc.org.ua/photos/a.354220654702669/1743706979087356/?type=1&theater
Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)