04 / Березень, 2020
На сайті Міністерства охорони здоров’я опубліковано «Методичні рекомендації та роз’яснення з питань укладення колективних договорів комунальних некомерційних підприємств», які підготовлено разом з експертами Профспілки працівників охорони здоров’я України та проекту USAID "Підтримка реформи охорони здоров’я". Заклади охорони здоров’я комунальної власності в сьогоднішніх умовах утворюються та функціонують у новій організаційно-правовій формі як комунальні некомерційні підприємства або комунальні установи. Нові умови фінансування системи охорони здоров’я передбачають зміни у врегулюванні виробничих і трудових відносин у закладах охорони здоров’я. Заклад охорони здоров’я у формі комунального некомерційного підприємства одержує плату від Національної служби здоров’я України на підставі договору за надані послуги. Відповідно, правила оплати праці не прив’язані до тарифної сітки бюджетної установи, а встановлюються у колективному договорі на підприємстві.
Методичні рекомендації та роз’яснення з питань укладення колективних договорів комунальних некомерційних підприємств мають стати у нагоді трудовому колективу, керівникам та власникам закладів охорони здоров’я, під час процедури укладення колективного договору на підприємстві. У цьому посібнику відповіді на найбільш поширені запитання та практичні поради щодо того як за допомогою правильно складеного колективного договору налагодити роботу закладу.
Зокрема, у посібнику можна буде знайти:
- алгоритм укладання колективного договору,
- моделі матеріальної та нематеріальної мотивації,
- зразок колективного договору та документів, необхідних для розроблення і схвалення колективного договору;
- інші практичні поради.
Для врегулювання виробничих і трудових відносин за новими правилами на комунальних некомерційних підприємствах розробляється та приймається колективний договір на підприємстві. Колективний договір є угодою між трудовим колективом та адміністрацією КНП – власником або уповноваженим ним органом (особою). Ця угода спрямована на врегулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин, реалізацію конституційних прав сторін та узгодження їхніх інтересів. Колективний договір фактично закріплює на папері результат домовленостей між працівниками та роботодавцем щодо найсуттєвіших аспектів діяльності КНП. Метою цих Методичних рекомендацій є роз’яснення особливостей укладення колективних договорів КНП, встановлення та закріплення системи мотивації працівників. У першому розділі Методичних рекомендацій та роз’яснень наведено алгоритм укладення колективного договору, механізми вирішення можливих проблем, які виникають під час його укладення. У другому розділі надано практичні поради щодо процедури укладення колективного договору і закріплення домовленостей його сторін. Третій розділ присвячено можливим моделям матеріальної та нематеріальної мотивації, які може бути застосовано на підприємстві. Зразок колективного договору, який укладається в КНП, разом із додатками до нього подано в четвертому розділі. Також у цьому розділі вміщено інформацію про:
-
положення, які відповідно до законодавства обов’язково повинні бути в колективному договорі;
-
загальні норми, які мають бути конкретизовані в колективному договорі;
-
додаткові гарантії для працівників, які можуть самостійно встановлюватися на підприємстві;
-
у Додатку 12 до колективного договору викладено обов’язкові законодавчі гарантії, яких має дотримуватись КНП, а також гарантії, які може встановлювати підприємство.
У п’ятому розділі подано зразки документів, необхідних для розроблення та схвалення колективного договору. Завдяки правильному юридичному оформленню кожного етапу укладення цього локального акта КНП може уникнути проблем із Державною службою України з питань праці та мінімізувати опір трудового колективу підприємства змінам умов праці. Звертаємо увагу, що врахування в колективному договорі індивідуальних особливостей діяльності підприємства, його фінансового становища та конкурентоспроможності на ринку надання медичних послуг дозволить найбільш ефективно врегулювати відносини, що виникають на підприємстві.
Аналітичний ценр АМУ
Галузь: