21 / Лютий, 2020
19 лютого 2020 року, відбулось засідання Кабінету Міністрів України під головуванням Прем’єр-міністра України Олексія Гончарука.
Під час засідання було прийнято ряд важливих рішень для органів місцевого самоврядування:
Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам» (проєкт доопрацьовується)
Актом внесено зміни до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. Зокрема, йдеться про приведення до відповідності Закону України «Про освіту» вжитих у попередній редакції постанови термінології, а також внесення змін у порядок використання освітньої субвенції. Так, її залишки дозволяють також спрямовувати на пожежну безпеку.
За інформацією Міністерства освіти і науки України, одним із пріоритетів для використання залишків освітньої субвенції буде пожежна безпека у школах. Відповідну постанову Кабмін ухвалив сьогодні, 19 лютого 2020 року.
«Цим рішенням наш Уряд акцентує увагу, що пожежна безпека шкіл має бути одним із пріоритетів для місцевої влади. Адже вона напряму стосується безпеки учнів, учителів та усіх, хто знаходиться у закладах. Наше рішення дає можливість використовувати більше ресурсу на протипожежні заходи та підвищувати їхню ефективність», – зазначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.
Серед пріоритетів для закупівель за залишки освітньої субвенції також: 
  • придбання шкільних автобусів, 
  • оновлення навчальної та матеріально-технічної бази, 
  • придбання підручників і посібників (у тому числі електронних), 
  • оснащення закладів освіти засобами навчання з фізики, хімії, біології, географії, математики, навчальними комп’ютерними комплексами з мультимедійними засобами навчання, 
  • підключення закладів освіти до Інтернету,  
  • будівництво, реконструкція, капітальний та поточний ремонт туалетних приміщень.
Як зазначили в МОН, станом на 1 січня 2020 року вільні залишки освітньої субвенції становлять 3 млрд 355 млн 866,3 тис гривень.
Також актом пропонувалось з 1.09.2020 року призупинити фінансування шкіл, де менше 30 дітей, а з 01.09.2021 ‒ менше 40, а з 01.09.2022 ‒ менше 50. У випадку реалізації цієї норми видатки на заробітну плату педагогів у цих закладах освіти було б перекладено виключно на місцеві бюджети, або відбулося б масове вивільнення вчителів під час реорганізації таких закладів освіти. Асоціація міст України вважає, що все ж з метою забезпечення доступу до якісної освіти оптимізація мережі закладів має відбуватись не методом шокової терапії, а поступово з урахуванням критеріїв Формули розподілу освітньої субвенції. За результатами обговорення Кабінет Міністрів України прийняв рішення виключити цю норму з проєкту постанови. Наразі акт доопрацьовується і буде згодом розміщений на офіційному урядовому порталі.
Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року "Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації" (проєкт)
Актом пропонується врегулювати особливості встановлення щомісячної доплати в розмірі 20% педагогічним працівникам, які успішно пройшли сертифікацію. Акт підготовлений на виконання статті 51, частини п’ятої статті 61 Закону України «Про освіту». У той же час пропонується виплати на ці потреби здійснити з освітньої субвенції, що надається з державного бюджету,та з місцевих бюджетів. АМУ, у свою чергу, під час засідання підтримала проєкт акта із зауваженням, що відповідна доплата має бути передбачена в обсягах освітньої субвенції, оскільки відповідно до Бюджетного кодексу України оплата праці педагогічних працівників здійснюється за кошти освітньої субвенції.
На жаль, під час прийняття рішення Уряд не врахував пропозиції АМУ, озвучені при обговоренні проєкту під час засідання Урядового комітету з питань формування державної політики. Нагадуємо, що у 2019 році із 1000 відкритих для реєстрації місць участь у сертифікації пройшли 857 вчителів, з яких усього 705 отримали сертифікати (фактично це 1 учитель початкових класів на 1,5 громади).
Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року «Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» (проєкт, порівняльна таблиця)
Актом внесено зміни до Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами з урахуванням пропозицій АМУ щодо розрахунків обсягів освітньої субвенції відповідно до реального контингенту учнів, а також приведено термінологію акту відповідно до Закону України «Про освіту». Звертаємо увагу, що документ містить уточнення специфіки розрахунку обсягу освітньої субвенції: так, для міських ОТГ обсяг розраховуватиметься як для міст обласного значення. У той же час залишаються чинними коефіцієнти для розрахунку обсягів субвенції для міст обласного значення, які мають більше 10% сільського населення.
Нагадуємо, що минулого тижня Уряд уже здійснив перерозподіл коштів із метою врахування реального контингенту здобувачів освіти в обсягах освітньої субвенції на 2020 рік.
Звертаємо увагу, що Асоціація міст України розміщує у новинах про підсумки засідання Уряду проєкти нормативно-правових актів виключно з метою інформування органів місцевого самоврядування про прийняті Кабінетом Міністрів України рішення. У той же час інформуємо, що ці акти набувають чинності після їх офіційного оприлюднення на Урядовому порталі.

Аналітичний центр АМУ

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)