26 / Листопад, 2019
14 листопада 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (законопроєкт №2000 від 15.09.2019 року).
Аналітичний центр АМУ проаналізував основні показники фінансування галузі освіти, що прогнозуються видатками 2020 року.
Щодо освітньої субвенції
Відповідно до додатка 5 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам у 2020 році складатиме 77,5 млрд грн, що на 11,4% більше за обсяг освітньої субвенції 2019 року.
Окрім того, буде збільшено обсяги освітньої субвенції окремим бюджетам, у яких у закладах загальної середньої освіти відбувається зростання контингенту учнів. Так, Асоціація міст України у складі міжвідомчої робочої групи Міністерства освіти і науки України під час доопрацювання Формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами вже два роки наполягала на врахуванні реального контингенту здобувачів освіти. Минулого року Міністерство освіти і науки України підтвердило наявність такої проблеми у зв’язку з численними зверненнями з різних регіонів України та визнало, що на у 2019 році коштів не вдалось закласти.
Довідково: Формульний розрахунок не враховує зміну мережі класів станом на 5 вересня, що передує плановому бюджетному періоду, оскільки, до розрахунку беруться показники попереднього навчального року. Як наслідок, у тих громадах, де зростає мережа класів, занижується розрахункова кількість ставок педагогічних працівників (в т.ч. асистентів вчителів). Наприклад, станом на 01.09.2018 року кількість педагогічних ставок у закладах загальної середньої освіти Вінниці зросла на 106,5 ставок, порівняно із 01.09.2017 року, відповідно, місто недоотримало 14,8 млн. грн. обсягу освітньої субвенції на 2019 рік. У м. Житомирі дефіцит коштів на збiльшення контингенту 15,5 млн. гривень, в Івано-Франківську ‒ 13 млн. грн., у Дніпрі ‒ 40 млн гривень, Черкасах  – 35 млн, Луцьку – 30 млн, Умані – 8 млн, Херсоні – 23 млн грн і т. д.
У той же час Міністру освіти і науки України Ганні Новосад за підтримки Мінфіну та в цілому Уряду та Парламенту вдалось сприяти перерозподілу коштів освітньої субвенції для тих громад, де при розрахунках значно занижувалась кількість здобувачів освіти. Так, Прикінцевими положеннями Закону до 1 лютого 2020 року доручено Кабінету Міністрів України опрацювати питання щодо збільшення освітньої субвенції, здійснивши її розподіл між місцевими бюджетами з урахуванням уточненого параметру кількості учнів усіх типів закладів загальної середньої освіти станом на 5 вересня 2019 року та забезпечивши внесення відповідних змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами. Це дозволить врегулювати питання справедливого розподілу коштів відповідно до реальної кількості учнів та збільшить обсяг освітньої субвенції для окремих громад на 2,2 млрд грн. Окрім того, завдяки такому рішенню збережено власні кошти громад та частково вирішено питання з дефіцитом освітньої субвенції.
Щодо інших трансфертів, передбачених у державному бюджеті на 2020 рік
Відповідно до додатка 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» передбачені у 2020 році такі види трансфертів із державного бюджету місцевим бюджетам, як:
  • субвенція на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази закладів професійно-технічної освіти у розмірі 259 млн грн, що у 5 разів більше, ніж минулого року;
  • субвенція на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» ‒ 1,4 млрд грн, що на 17% більше, ніж минулого року;
  • субвенція на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами ‒ 504 млн грн, обсяг якої не змінено порівняно з попереднім бюджетним періодом;
Запроваджено нові види трансфертів:
  • субвенція на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів» ‒ 3,5 млрд грн (ідеться про забезпечення шкіл необхідним обладнанням);
  • субвенція на покращення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти ‒ 3,8 млрд грн.
У той же час не передбачено у бюджеті на 2020 рік таких видів трансфертів, що були спрямовані з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році:
  • субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів;
  • субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти.
Окрім того, Міністерству культури, молоді та спорту України передбачено 500 млн грн на реалізацію державної програми «Зшивання країни ‒ проєкт мобільності молоді». Йдеться, про фінансування організованих екскурсій учнів по Україні.
Наразі Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» направлено на підпис Президенту України.
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)