10 / Червень, 2019
АМУ звернулася до парламентського Комітету з питань бюджету щодо підтримки законопроєкту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування територіальних дорожніх фондів» від 26.03.2019 №10186 (лист АМУ).
Основна мета законопроєкту №10186 – створення відповідних умов для забезпечення ефективного та прозорого використання Державного та територіальних дорожніх фондів, збільшення фінансування на ремонт комунальних доріг в громадах, досягнення об’єктивного та справедливого розподілу ресурсів державного бюджету. Адже зараз фактично норми Бюджетного кодексу України в частині отримання місцевими бюджетами коштів субвенції для ремонту доріг комунальної власності у населених пунктах не працюють, реформа «децентралізації доріг» не зачіпає бюджети органів місцевого самоврядування, а ресурс майже у повному обсязі залишається на рівні обласних бюджетів. Відсутність чіткого формульного підходу при розподілі ресурсу призводить до суб’єктивного розподілу коштів субвенції обласною владою та до недоотримання бюджетами місцевого самоврядування задекларованого Урядом ресурсу на ремонт доріг комунальної власності у населених пунктах.
У 2018 році розподіл коштів 11,5 млрд гривень такої субвенції на думку АМУ є несправедливим. У 8 областях не виділено коштів на вулиці та дороги населених пунктів, а у 6 такий обсяг не перевищує 10 відсотків від загального обсягу, передбаченого на область. В цілому загальний обсяг розподілений коштів субвенції на вулиці та дороги населених пунктів склав 1 млрд грн або 9,6 відсотків. При цьому розпорядниками таких коштів були визначені переважно органи виконавчої влади. Лише у 7 областях розпорядниками такої субвенції були безпосередньо органи місцевого самоврядування (в повному обсязі розподілених коштів або частково).
Законопроєктом №10186 передбачається:
  • запровадження формульного механізму розподілу між бюджетами місцевого самоврядування субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності;
  • гарантоване спрямування коштів територіальних дорожніх фондів на дороги комунальної власності  в розмірі 35 відсотків загального обсягу субвенції;
  • ліквідація погодження з обласними державними адміністраціями, центральним органом виконавчої влади, комітетами Верховної Ради України об’єктів ремонту доріг із територіальних дорожніх фондів.
Асоціація міст України просить Комітет  Верховної Ради України з питань бюджету прийняти рішення рекомендувати парламенту підтримати проєкт Закону №10186 в першому читанні.
Нагадуємо, раніше АМУ підготувала перелік законопроектів, прийняття яких сприятиме продовженню децентралізації та реформуванню місцевого самоврядування. Законопроєкт №10186 входить до цього переліку.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)