09 / Січень, 2019
В Україні під час спалаху у 2005-2006 рр. на кір захворіли близько 45 тис. людей. У 2005 році в нашій країні було зафіксовано 89% усіх випадків захворювання на кір у Європейському регіоні Всесвітньої організації охорони здоров’я, який об’єднує 53 країни.
Протягом останніх двох років в державі знову спостерігається спалах кору. У 2017 році було зареєстровано 7 тисяч хворих на кір. У 2018 кількість хворих зросла майже у 8 разів – близько 55 тисяч осіб (20 204 дорослих та 34 277 дітей), 16 людей померло від наслідків хвороби.
У період з 28 грудня 2018 року по 3 січня 2019 на кір в Україні захворіли вже 2 305 людей — 966 дорослих та 1 339 дітей (оперативні дані Центру громадського здоров’я МОЗ). Хворіють ті, хто не мав щеплення взагалі або необхідної їх кількості. З початку 2019 року від ускладнень кору померла одна дитина.
В.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун зверталася до Голови Асоціації міст України Віталія Кличка з проханням поширити серед міст-членів АМУ інформацію про необхідність підвищення рівня вакцинації населення. Асоціація міст України, підтримуючи ініціативу МОЗ щодо поширення об'єктивної інформації про вакцинацію та необхідність проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед медичних працівників та жителів громад, розмістила відповідне повідомлення на сайті АМУ.
Довідково. Кір - інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення. 9 з 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені. Специфічного лікування від кору немає. Вакцинація – єдиний надійний спосіб захисту від кору, навіть якщо у регіоні зафіксовано спалах захворюваності.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я:
-
Не дивлячись на наявність безпечної та ефективної вакцини, в 2017 році кір стала причиною 100 000 смертей у світі, в основному дітей у віці до 5 років.
-
За період з 2000 до 2017 роки вакцинація проти кору дозволила знизити глобальну смертність від кору на 80%.
-
У 2000-2016 роках вакцинація від кору попередила, по оцінкам, 20,4 мільйона випадків смерті, що зробило вакцину від кору одним з найвигідніших досягнень громадського здоров’я.
Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику, особливо в умовах нинішнього рівня захворюваності.
Зараз багато сімей подорожують на канікулах та відпочивають на гірсько-лижних курортах. Тому потрібно врахувати той факт, що за результатами минулого року найвищі показники захворюваності зафіксовано саме в областях Західної України: Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській, Тернопільській та Чернівецькій.
Батьки мають уважно ставитись до питання щеплень дітей від кору, перевіряти карту профілактичних щеплень дітей та консультуватися з лікарем. При відсутності медичних протипоказань, необхідно обов’язково вакцинувати дитину від кору та інших вакцинкерованих інфекцій відповідно до Календаря профілактичних щеплень.
Громадам доцільно постійно здійснювати моніторинг захворюваності на кір дитячого та дорослого населення, проводити широку інформаційну роботу серед різних верств населення та вживати протиепідемічних заходів для запобігання поширення кору в містах. Надзвичайно важливо забезпечити рівень колективного імунітету для того, щоб зупинити спалах кору. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна за посиланням.
Асоціація міст України, поділяючи стурбованість громад, звернулася до МОЗ з проханням рекомендувати додаткові невідкладні протиепідемічні заходи для оперативного реагування містам на ситуацію з захворюваністю на кір (лист АМУ).
АМУ сподівається, що спільними зусиллями органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади під чітким керівництвом Міністерства охорони здоров’я як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що формує та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, зможуть досягти позитивних результатів в елімінації кору в Україні.
Аналітичний центр АМУ
Галузь: