16 / Жовтень, 2018
11-12 жовтня 2018 року у Вінниці в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)» відбулося засідання Секції Асоціації міст України. Участь у заході взяли Вінницький міський голова Сергій Моргунов, керівник експертної групи з питань забезпечення якості освіти директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства освіти і науки України Наталя Байтемірова, директор департаменту акредитації та моніторингу освіти Державної служби якості Іван Юрійчук, заступник Вінницького міського голови Галина Якубович, 45 представників органів управління освітою громад-членів Асоціації міст України. Секція проходила під головуванням начальника управління освіти Первомайської міської ради, голови Секції АМУ з питань освіти Галини Остапенко та аналітика АМУ Людмили Мозгової. Учасників заходу приймала директор департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко.
Вінницький міський голова Сергій Моргунов привітав учасників заходу, розповів про досягнення Вінницької міської ради в частині розвитку галузі освіти та наголосив на ролі Асоціації міст України у вирішенні складних питань місцевого самоврядування. «За останні три роки Секція АМУ з питань освіти показує значні результати своєї роботи й вирішує складні та важливі для освіти питання на загальнодержавному рівні», ‒ наголосив Сергій Моргунов.
Аналітик Центру аналізу та розробки законодавства АМУ, кандидат педагогічних наук Людмила Мозгова розповіла про зміни в законодавстві та стан місцевого самоврядування в галузі освіти (презентація). Також вона акцентувала увагу на ролі Асоціації міст України та проекту ПУЛЬС у цьому процесі.
Керівник експертної групи з питань забезпечення якості освіти директорату дошкільної та шкільної освіти Міністерства освіти і науки України Наталя Байтемірова звернула увагу учасників заходу на підготовку проектів нормативно-правових актів та розповіла про основні зміни, на які очікує педагогічна спільнота.
Директор департаменту моніторингу та акредитації Державної служби якості освіти України Іван Юрійчук представив нову структуру ДСЯОУ та її завдання (презентація). Крім того, розповів про роль органів управління освітою у частині забезпечення внутрішньої системи якості освіти на локальному рівні.
Освітні місцеві програми, спрямовані на розбудову міста, дружнього до дітей, презентувала директор департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко (презентація). Очільниця органу управління освітою акцентувала на значних видатках місцевого бюджету, що спрямовуються на розвиток освіти, зокрема на термореновацію закладів освіти, оновлення освітнього середовища.
Учасники заходу під час круглого столу обговорили ряд важливих питань галузі освіти, а саме:
-
Наявність дефіциту освітньої субвенції та необхідність внесення змін до формули її розрахунку.
-
Недосконалий механізм використання коштів на інклюзивну освіту.
-
Відсутність коштів для розвитку закладів позашкільної освіти та будівництва закладів дошкільної освіти.
-
Відсутність коштів у місцевих бюджетах на проведення заходів із пожежної безпеки.
-
Відсутність нових державних будівельних норм закладів освіти, що враховували б специфіку Нової української школи.
-
Невирішення питань функціонування закладів професійно-технічної освіти (до комунальної власності міст-обласних центрів не передаються, а міста продовжують їх утримувати за кошти місцевого бюджету).
-
Необхідності відшкодування вартості навчання у закладах освіти громад дітей, батьки яких не є членами цих територіальних громад.
-
Невизначений статус колегіумів, що мають відповідно до Закону України «Про освіту» реорганізуватись у ліцеї.
-
Необхідність прийняття положення про сімейну форму освіти.
-
Необхідність прийняття спеціальних законів у галузі, зокрема «Про повну загальну середню освіту».
-
Відсутність методичного забезпечення для класів-пілотів НУШ (2 класи, що минулого року були пілотними, у 2019/2020 навчальному році залишились без підручників та методичного забезпечення для пілотування НУШ).
-
Необхідність внесення змін до тендерного законодавства.
-
Відсутність можливості у керівників закладів освіти здійснювати кадровий вплив на якість діяльності вчителів пенсійного віку.
-
Необхідність внесення змін до типових штатних нормативів закладів освіти, зокрема внесення до них посад медичних сестер, водіїв та інших посад.
-
Наявність вакансій спеціальних педагогів, інших категорій педагогічних працівників.
-
Необхідність підвищення заробітних плат іншим категоріям педагогічних працівників, окрім учителів, з 1 січня 2019 року.
-
Необхідність збереження закладів з поглибленим вивчення предметів, з мовами національних меншин.
-
Високі орендні ставки для закладів освіти.
-
Необхідність проведення закупівель шкільних автобусів за програмою співфінансування з державним бюджетом для міських закладів освіти.
12 жовтня 2018 року учасники Секції АМУ з питань освіти на практиці вивчили питання управлінської діяльності керівників закладів освіти міста та побачили заклади, що були терморенововані згідно з Вінницькою міською програмою розвитку галузі освіти.
Так, про інтеграцію у сучасний європейський простір закладу дошкільної освіти розповіла керівник Комунального закладу «Дошкільний навчальний заклад № 19 Вінницької міської ради» Ванда Харматова.
У той же час ідеями створення комфортного освітнього середовища для всіх учасників освітнього процесу поділилась директор Навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія №6" Вінницької міської ради Наталя Тітова (презентація).
Наприкінці заходу учасники засідання підбили підсумки та спланували наступні засідання Секції АМУ з питань освіти провести у Тернополі (квітень 2019 року) та Одесі (вересень 2019 року).
Аналітичний центр АМУ
Галузь: