Фандомати – автомати по прийому ПЕТ-пляшок

 

Петицію про впровадження у Києві автоматів по прийому ПЕТ-пляшок підтримало понад 10 тисяч користувачів сайту онлайн-петицій Київської міської ради – а отже незабаром це питання мають розглянути депутати.

У пунктах прийому вторинних ресурсів насправді приймають ПЕТ-пляшки – дуже недорого, а тому така їх утилізація цікава хіба безхатченкам, та й то не всім. До того ж у нас такі пляшки не сортують, а зазвичай викидають деінде або у загальний жовтий контейнер. Компанії з переробки ПЕТ-пляшок приймають їх за ціною від 6 тисяч грн. за тону, цікавлять партії від 100 кг – а це величезна кількість пляшок.

Автомати з прийомки ПЕТ-пляшок розповсюджені в Німеччині – там вони є ледь не у кожному супермаркеті. Принцип стимулювання громадян здавати пляшки простий. Як і у випадку звичної для нас скляної тари, у вартість напою у ПЕТ-пляшці закладається залогова сума – у Німеччині це 25 євроцентів. Якщо викинеш пляшку – їх втрачаєш, а якщо здаси пляшку – отримаєш назад, або у вигляді грошей, або бонусного чеку, яким можеш додатково оплатити тут же, в супермаркеті, свої покупки.

Тож німці зазвичай вирушаючи за продуктами, відразу ж здають використані пляшки. А безхатченки мають більше стимулів збирати ПЕТ-пляшки. Для порівняння – вже за 40-50 євроцентів у Німеччині можна придбати пляшку пива або йогурт. Виходячи з такого співвідношення, в Україні залогова вартість ПЕТ-пляшки могла б складати і 5 грн. Але ми розуміємо, що і гривня-дві залогу вбереже наше довкілля від забруднення.

Волокна з ПЕТ знаходять саме різне застосування. Наприклад, з нього виготовляють оббивку для автомобілів та килимові покриття для житлових і офісних приміщень. Приблизно 70% усього вторинного європейського ПЕТ використовується для виробництва волокон поліестеру. Волокна великого діаметру використовуються як утеплювач спортивного одягу, спальних мішків і як наповнювач для м'яких іграшок. З тонких волокон отримують штучну шерсть, використовувану для трикотажних сорочок, светрів і шарфів. Такі тканини можуть містити до 100% вторинного матеріалу. Наприклад, для виготовлення теплого светра зі штучної вовни потрібно в середньому 25 перероблених ПЕТ пляшок.

Лист і стрічка – «класичні» продукти з ПЕТ. Лист виробляється для виготовлення пластмасових коробок – наприклад, для фруктів або яєць. На контейнери для яєць і інші пластмасові коробки йде приблизно 9% загального обсягу вторинного ПЕТ. Інші області його застосування включають упаковку для туалетного приладдя і товарів народного споживання.

Тематика: 
Інфраструктура, благоустрій
Регіон: 
Київська область
Місто: 
Київ
Прес-служба АМУ
press@auc.org.ua

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)