100 000 стартапів і без газу обігріють оселі українців

100 000 стартапів і без газу обігріють оселі українців

Мета проекту -знизити до 2 разів ціну теплопостачання; щорічно економити 8-10 млрд. м3 природного газу; протягом 2-3 років відмовитися від його імпорту.

Проблема. Як і сьогодні, так і через 10-30-50 років громадяни України будуть витрачати значні суми на обігрів свого житла (КЛІМАТ!).

Зараз їх квартири обігрівають 8 250 теплопостачальних підприємств (ТПП) України: 31 тис. котелень централізованого теплопостачання (75 831 котлів), які СПАЛЮЮТЬ ГАЗ та інші копалини. Незначне число з них спалює тріску, біогаз, мазут, деревні або солом'яні пелети. Це знижує тарифи, але незначно (на 10-15%), і такої сировини мало.

 Переважна більшість ТПП знаходяться в комунальній власності.

Унікальні переваги ідеї:

- Зниження до 2 разів вартості тепло- і гарячого водо-постачання (ГВП) для жителів багатоквартирних будинків (БКБ);

- Щорічна економія 8-10 млрд. м3 природного газу;

- Створення до 500 тис. високотехнологічних, високопродуктивних робочих місць;

- Додатковий ріст ВВП України, до 4-5%.

Потреба в ідеї. В.Зеленський може не виконувати обіцянки, але як Президент ... Більш півтора роки тому, екс-прем'єр-міністр А.Гончарук поінформував Президента про своє «відкриття»: «у нас в тарифі на тепло 80% - це ціна на газ» і нагадав йому, що зниження тарифів було його передвиборчою обіцянкою.

Тому Зеленський, вже як Президент, ще раз пообіцяв українцям (див. відеоблог "Суть подій" Dec 4, 2019 каналу Znaj.UA, 35- 255сек., що ДО ЗИМИ 2021 р. БУДЕ ЗНАЙДЕНО РІШЕННЯ ПРО ЗНИЖЕННЯ ТАРИФІВ НА ТЕПЛО МАЙЖЕ У 2 РАЗИ (див.мал.1)

 

Мал.1.

Чому це важливо? За словами Г.ЗУБКА (Презентація Мінрегіону від 31.03. 16. «Реформування сектору опалення України»), з 18,6 млрд. м³ газу, що поставляється для потреб ЖКГ, 11,4 млрд. м³ газу - це втрати, а власне на опалення витрачається 7,2 млрд. м3. А за втрати -11,4 млрд. м3 газу, також доводиться оплачувати споживачам тепла.

Тому і сума в платіжках в (7,2 + 11,4)/7,2 = 2,58 раз більше, ніж реальна вартість тепла.

Шлях вирішення проблеми. Для вирішення використовуємо ТРІЗ-методологію систематичного вирішення проблем. Саме ТРІЗ стала наріжним каменем інновацій в Samsung і є обов'язковим набором навичок, якщо ви хочете просуватися в Samsung.

В Samsung навіть генеральний директор дочірньої компанії повинен пройти навчання по ТРІЗ.

Згідно ТРІЗ треба не ціну на газ знижувати, як пропонував А.Гончарук, а усунути спалювання в системах опалення тієї сировини- що становить найбільшу частку в ціні на тепло (див. вищє слова А.Гончарука).  

Логічне обгрунтування рішення проблеми. Зовсім недавно, 06.11.19 р, В.Зеленський дізнався, що в Харкові люди «замерзають» в будинках і на заводах. Але хіба тільки в Харкові? Більше 20 млн. мешканців БКБ знаходяться в таких же умовах.

У той же час в Україні працюють сотні фірм, дилерів відомих світових брендів, які пропонують заможним українцям, які живуть в будинках - котеджах площею 200 м2 і більше, купувати теплові насоси (ТН) для обігріву їх будинків. Для таких площ тепло, вироблене ТН стає значно дешевше інших варіантів опалення. При споживанні 1 кВт електричної енергії, ТН виробляє до 4-5 кВт теплової енергії. Як працюють ТН легко дізнатися в мережі.

Директивой RES в Европе от 2010г. (Об энергосбережении частных зданий) технологии ТН отнесены к возобновляемой энергетике.   Сегодня только в Европе работает до 10 млн. ТН, а всего в мире работает более 30 млн. ТН.

Площадь средне-статистической квартиры в Украине -56,5 м2. Площадь средне-статистического МКД 5 254 м2.  Это в 26 раз больше 200 м2 - уже экономически эффективной площади для использования ТН. Т.е. для таких площадей МКД тепло, вырабатываемое ТН также будет значительно дешевле других вариантов отопления.

Расчеты автора подтвердили это логическое обоснование.

Директивою RES в Європі від 2010р. (Про енергозбереження приватних будинків) технології ТН віднесені до відновлюваної енергетики. Сьогодні тільки в Європі працює до 10 млн. ТН, а всього в світі працює понад 30 млн. ТН.

Площа середньо-статистичної квартири в Україні -56,5 м2. Загальна площа квартир середньо-статистичного МКД 5 254 м2. Це в 26 разів більше 200 м2 - вже економічно ефективної площі для використання ТН. Тобто для таких площ БКБ тепло, вироблене ТН також буде значно дешевше інших варіантів опалення.

Розрахунки автора підтвердили це логічне обгрунтування.

Розрахунки по обґрунтуванню вирішення ідеї.Згідно WIKIPEDIA, 1 Гкал. = 1 163 кВт.год ТЕПЛОВОЇ енергії. 1 Гкал. в системі ЦТ сьогодні стоїть 1654 грн. (Київ, Харків, Суми).

КОП (англ. СОР - коеф.оф перфомансе), коеф. перетворення ТН електричної енергії в теплову (КОП знаходиться в межах приблизно від 4,2 до 1,9). Візьмемо усереднений КОП = 2,9.

В цьому випадку, для вироблення 1 163 кВт.год ТЕПЛОВОЇ енергії ТН витратить 1163 кВт.год / 2,9 = 401 кВт.год електричної енергії.

В результаті вартість 1 Гкал. теплової енергії одержуваної з електричної енергії 401 кВт.год за допомогою ТН складе від 674 до 1000 грн. (при цінах за електроенергію від 1,68 грн. до 2,5 грн /кВт.год).

Але це ТЕОРІЯ - НАУКА ТЕРМОДИНАМІКА, в якій більшість мало що розуміє.

Практичне підтвердження ідеї. Ще 03.09.18р. В. Кличко урочисто відкрив для учнів двері сучасної школи на житловому масиві Осокорки. Опалювальна ТН площа 20 000 м2 (можна порівняти з 5254 м2 середньо-статистичного БКБ).

У публікації за 20.12. 19р. на сайті http://geoterm.com.ua/ слід звернути увагу на останні абзаци, зокрема «ЯКИЙ РЕЗУЛЬТАТ? Моніторинг встановив, що найхолоднішим місяцем зими виявився січень 19р. Витрати школи на опалення (реалізацію клімату) «по гаманцю» склали 5 (п'ять) грн. / м2. Після перерахунку на популярну однокімнатну квартиру в Києві, площею 50 м2 вони були приємно здивовані можливої ​​«мізерною комунальної платою за опалення ....» (250грн.).

Читач запітає: невже, кроме термоізоляції, жителям-власникам МКД будемо пропонуваті купуваті ще и ТН?

Абсолютно ні! ЦІ ТН працюватімуть по відносно «новій» бізнес-моделі (ПРОДАЖ ТЕПЛА, вместо продаж ТН).

Аджея зараз всі комунальні послуги: тепло, вода, електрика, газ, телефонний зв'язок надаються споживачам за допомогою обладнання постачальніків послуг.

Чому ж у випадку з теплом ТН має бути по ІНШОМУ?

У нашому випадку інноваційнім товаром буде більш дешеве тепло и з кращими характеристиками комфорту з регулювання.

Завдання з модернізації 8250 ТСП. Обігрівати БКБ не теплом від спалювання газу та інших копалин, а теплом що виробляється ТН з навколишнього повітря. Навколишнє повітря практично невичерпний, абсолютно безкоштовний і загальнодоступний ресурс.

Немає сенсу перераховувати всі переваги такого способу обігріву квартир і громадських будівель (лікарні, школи, дитсадки, адміністративні будівлі і т.п.).

Крім того, буде економія ~ 6,0 млрд Євро, потрібних зараз на модернізацію застарілих 21 тис. км мереж і 31 тис. котелень (див. слайд №13 Презентації  Мінрегіону).

Головне в реалізації ідеї - простота і великомасштабне тиражування.

Пуск в роботу одного такого модуля для одного стартапу протягом одного місяця. Побудувати фундамент, встановити на ньому невеликий модуль (розміром з автомобільний гараж), підключити комунікації, ось і вся робота (див. на https://ivfund.com.ua і мал.2).

 

 

 

Мал.2.

Оскільки модулі з ТН будуть розміщені у дворах БКБ (див. мал.2), на відстані 20-50м (максимум) від будинків, то буде потрібно тільки від 2 до 5 тис. (максимум) км нових локальних трубопроводів з металопластику від цих модулів в БКБ (або до 2 або 3 відразу).

А труби будуть не метрового, а в 20-30 разів меншого діаметру.

ВТРАТИ ТЕПЛА на довжині 20-50м ПРАКТИЧНО дорівнюють нулю.

За оцінками експертів, для 100 000 стартапів цілком достатньо ~ 6,0 млрд Євро, тим більше, що вони(стартапи) за 2-3 роки усунуть необхідність модернізації застарілих 21 тис. км теплових мереж і 31 тис. котелень, тим саме усунуть «прориви» трубопроводів і необхідність щорічних ремонтів котлів.

Фонд енергоефективності (ФЕЕ). Але може ФЕЕ зі статутним капіталом 2,7 млрд грн! (~ $ 109 млн.), заснований державою 24.07.18р. ШВИДШЕ вирішить цю проблему (економії 8-10 млрд. м3 газу) України? Ні, схоже, що ФЕЕ буде реалізовувати програму утеплення житлового фонду «Енергодім» 30-50 років, бо де Україні взяти для неї 40 млрд. Євро. (див. слайд №9 Презентації Мінрегіону). Але допомога ФЕЕ в майбутньому буде неоціненною.

Хто допоможе президенту і інноваторам створити ці стартапи? Ідеально, якщо 8250 ТПП допоможуть стартапам: підготувати бізнес-плани; отримати кредити в банку і так далі.

І нових заводів в Україні будувати не треба, вони вже є і чекають замовлень (каталог ТН тільки одного з українських виробників налічує понад 35 типорозмірів з тепловою потужністю від 11 до 1893 кВт).

Їм допоможуть міжгалузева Асоціація розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго» і Асоціація міст України.

Додаткове переваги ідеї. Якщо з ринку України «піде» хоча б 10-12 млрд. м3 з тих, що витрачаються на потреби опалення (18 млрд. м3), то ціни на газ і для інших споживачів, згідно із законами маркетингу, підуть вниз АВТОМАТИЧНО.

Стан готовності розробки. Технічна пропозиція згідно ДСТУ 3974-2000.

Синергія проекту. «Економічне зростання в світі, в основному, стає шляхом інновацій. Один з найцікавіших і найпривабливіших стартапів на планеті Земля, це - Україна. Сьогодні Україна - це алмаз, що вимагає огранки .... для того щоб стати справжнім діамантом не тільки в серці Європи, але і у всьому світі ».

Ці пафосні слова сказані Президентом в Маріуполі, 29.10.19р.

100 тис. працюючих стартапів будуть УДАРНОЮ армією «огранщиков алмазів» Президента, які створять ще по 1-2 стартапу кожен (див. мал.3).

 

 

Рис.3

 

Галузь: 

ЖКГ

Тематика: 

Енергозбереження

Регіон: 

Україна

Інноваційно-Впроваджувальний Фонд-ендавмент

Стартап «Тёплый дом Украины» https://ivfund.com.ua

Алексей Апанасенко  infoivfund@gmail.com

Тематика: 
Енергозбереження
Регіон: 
Сумська область
Місто: 
Україна
Алексей Апанасенко
infoivfund@gmail.com

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)