ПРО ГАЛУЗЬ
Освіта була і залишається однією з пріоритетних галузей у системі державотворення, оскільки є соціальним інститутом, що викликаний потребами суспільства формувати певні компетентності, готувати нові покоління до життя, суб’єктів соціальної дії для вирішення економічних, соціальних, культурних проблем, актуальних для людства.
В Україні освіта поділяється на дошкільну, загальну середню, позашкільну, професійно-технічну, вищу та післядипломну. Освітні послуги надаються в державних, комунальних та приватних навчальних закладах. Міністерство освіти і науки України формує державну політику в галузі: визначає її основну стратегію розвитку, розробляє та затверджує державні стандарти освіти, навчальні плани, визначає порядок вступу до вищих навчальних закладів, подає бюджетні пропозиції Міністерству фінансів України про потреби у фінансуванні галузі. Актуальним залишається питання визначення проблем галузі на загальнодержавному рівні та формулювання шляхів їх вирішення як на муніципальних, так і всеукраїнському рівнях.
Мета створення паспорту галузі – висвітлення стану та формування перспектив участі органів місцевого самоврядування в розвитку освітнього простору України згідно з чинною нормативно-правовою базою.
Відповідно до мети визначено завдання:
- сформувати чинну нормативно-правову базу у сфері діяльності органів місцевого самоврядування у галузі освіти;
- розкрити головні проблеми та можливі шляхи їх вирішення;
- визначити цільову аудиторію, якої стосується паспорт;
- подати статистичні та соціологічні дані галузі;
- визначити стратегічне бачення розвитку галузі;
- сформувати законодавчу мапу.
Об’єкт паспорту – повноваження органів місцевого самоврядування у галузі освіти.
Предмет – нормативно-правове підґрунтя діяльності органів місцевого самоврядування з реалізації форм, принципів взаємодії з громадою у наданні її представникам освітніх послуг.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування у сфері освіти наділені власними повноваженнями, а саме щодо:
управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення;
забезпечення здобуття повної загальної середньої, професійно-технічної освіти у державних і комунальних загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах, вищої освіти у комунальних вищих навчальних закладах, створення необхідних умов для виховання дітей, молоді, розвитку їх здібностей, трудового навчання, професійної орієнтації, продуктивної праці учнів, сприяння діяльності дошкільних та позашкільних навчально-виховних закладів, дитячих, молодіжних та науково-просвітницьких організацій;
створення при загальноосвітніх навчальних закладах комунальної власності фонду загальнообов’язкового навчання за рахунок коштів місцевого бюджету, залучених з цією метою на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також коштів населення, інших джерел; контроль за використанням коштів цього фонду за призначенням;
забезпечення пільгового проїзду учнів, вихованців, студентів та педагогічних працівників до місця навчання і додому у порядку та розмірах, визначених органами місцевого самоврядування, за рахунок видатків відповідних місцевих бюджетів;
вирішення питань про надання професійним творчим працівникам на пільгових умовах у користування приміщень під майстерні, студії та лабораторії, необхідних для їх творчої діяльності;
організація медичного обслуговування та харчування у закладах освіти.
Окрім того, держава делегує такі повноваження органам місцевого самоврядування:
забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти на відповідній території, можливості отримання освіти державною мовою, а в межах території, на якій поширена регіональна мова, − цією регіональною мовою або мовою меншини згідно з нормами статті 20 Закону України «Про засади державної мовної політики»;
забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності, фізичної культури і спорту, визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, укладення договорів на підготовку спеціалістів, організація роботи щодо удосконалення кваліфікації кадрів, залучення роботодавців до надання місць для проходження виробничої практики учнями професійно-технічних навчальних закладів;
організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку;
надання допомоги випускникам загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів державної або комунальної форми власності у працевлаштуванні;
забезпечення школярів із числа дітей-сиріт, дітей-інвалідів/інвалідів I-III групи, дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», які навчаються в державних і комунальних навчальних закладах, безоплатними підручниками, створення умов для самоосвіти.
Переважна частина органів місцевого самоврядування мають у своєму складі окремі підрозділи, що здійснюють управління закладами освіти на відповідній території, призначають та звільняють керівників навчальних закладів; подають пропозиції місцевим радам щодо обсягів бюджетного фінансування на відповідний рік.
Органи місцевого самоврядування мають право створювати комунальні заклади освіти, утримання яких цілковито покладається на місцеві бюджети. Заклади освіти фінансуються як із державного, так і місцевих бюджетів, залежно від виду закладу та від того, чи належить він до державної чи комунальної власності.
Розподіл фінансових зобов’язань щодо утримання закладів освіти розподілено таким чином: заклади дошкільної освіти, середньої загальної та позашкільної освіти – фінансуються з бюджетів сіл, селищ, міст; міста районного та обласного значення фінансують, окрім того, діяльність спеціалізованих закладів освіти (гімназії, ліцеї, колегіуми тощо), за кошти обласних бюджетів утримуються заклади вищої та післядипломної освіти; за кошти міст обласного значення-обласних центрів − професійно-технічної освіти. Держава надає органам місцевого самоврядування субвенції на фінансування виключно оплати праці педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів та професійно-технічних навчальних закладів на оплату праці педагогічних працівників, які викладають загальноосвітні дисципліни.
НОРМАТИВНА БАЗА
Закони України
- Конституція України, прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28.06.1996.
- Закон України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VІІІ.
- Закон України «Про фізичну культуру і спорт» вiд 24.12.1993 № 3808-XII.
- Закон України «Про Автономну Республіку Крим» від 17.03.1995 № 95/95-ВР.
- Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР.
- Закон України «Про Національну програму інформатизації» від 04.02.1998 № 74/98-ВР.
- Закон України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 № 9 103/98-ВР.
- Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 року № 463-IX.
- Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-ХІV.
- Закон України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-III.
- Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-ІІІ.
- Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III.
- Закон України «Про дошкільну освіту» вiд 11.07.2001 № 2628-III.
- Закон України «Про ратифікацію Європейської Хартії регіональних мов або мов меншин» вiд 15.05.2003 № 802-IV.
- Закон України «Про внесення змін до законодавчих актів з питань загальної середньої та дошкільної освіти щодо організації навчально-виховного процесу» від 06.07.2010 № 2442-VI.
- Закон України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VІІ.
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо забезпечення права на здобуття вищої освіти осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія України» від 16.05.2017 № 2026-VІІІ.
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про освіту» щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» від 16.05.2017 № 2025-VІІІ.
- Закон України № 2485-VІІІ «Про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Фінляндської Республіки про реалізацію проекту «Фінська підтримка реформи української школи» від 03.07.2018 року.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг» від 6.09.2018 року.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу».
- Закон України «Про внесення змін до статті 80 Закону України «Про освіту» щодо забезпечення освітнього процесу належними умовами для праці та здобуття освіти» № 2661-VIII від 20 грудня 2018 року.
- Закон України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14.11.2019 року 294-IX.
- Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» № 2696-VIII від 28.02.2019 року.
- Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 2704-VIII від 25.04.2019 року.
- Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей внутрішньо переміщених осіб» від 16.01.2020 року № 474-IX.
- Закон України від 13.04.2020 року № 553-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік».
Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13.10.1993 № 859 «Про організацію діяльності спеціальних навчально-виховних закладів для дітей і підлітків, які потребують особливих умов виховання».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.01.2004 № 24 «Про затвердження державного стандарту базової і повної середньої освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 25.08.2004 № 1096 «Про встановлення розміру доплати за окремі види педагогічної діяльності».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 779 «Деякі питання організації навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах у зв’язку з переходом на 11-річний строк навчання».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.08.2010 № 796 «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.03.2011 № 373 «Про встановлення надбавки педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, вищих навчальних закладів I-II рівня акредитації, інших установ і закладів незалежно від їх підпорядкування».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.2011 № 309 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 р. № 1109 «Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності закладів освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 № 574. «Про внесення змін до Положення про освітній округ».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 954 від 14.12.2016 «Про внесення зміни до переліку закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 974 від 14.12.2016 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298 (про підвищення рівня оплати праці педагогічних працівників)».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 № 818 «Про затвердження переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 925 від 30.11.2016 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів державної форми власності».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 753 від 26.10.2016 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р.».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 974 від 14.12.2016 року «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 року №1298» (Єдина тарифна сітка).
- Постанова Кабінету Міністрів України № 8 від 11.01.2017 «Про внесення змін до пункту 3 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 67 від 08 .02.2017 року «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 94 від 14 лютого 2017 року «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 88 від 14 лютого 2017 року «Про затвердження Порядку та умов використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 289 від 18.04.2017 «Про внесення змін до пункту 2 Положення про освітній округ».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 114 від 01.03.2017 року «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 545 від 12.07.2017 року «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 506 від 12.07.2017 року «Про внесення змін до розділу VІ додатка другого постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 505 від 12.07.2017 року «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для підготовки кадрів у професійно-технічних навчальних закладах за професіями загальнодержавного значення».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 588 від 09.08.2017 року «Про внесення змін до Порядку організації інклюзивного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 613 від 18.08.2017 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 p. № 6».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 684 від 13.09.2017 року «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей шкільного віку та учнів».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 963 від 15.11.2017 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 947 від 06.12.2017 «Про утворення Державної служби якості освіти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 1088 від 27.12.2017 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 22 від 11.01.2018 «Про підвищення оплати праці педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 72 від 14.02.2018 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 р. № 1096».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 87 від 21.02.2018 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 95 від 21.02.2018 «Про внесення змін до переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 168 від 14.03.2018 «Деякі питання Державної служби якості освіти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 237 від 04.04.2018 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 284 від 11.04.2018 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 266 від 11.04.2018 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів у 2018 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 347 від 10.05.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1187».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 370 від 16.05.2018 «Про внесення змін до Положення про всеукраїнський конкурс «Учитель року».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 417 від 30.05.2018 «Деякі питання реалізації права осіб на першочергове зарахування до закладів вищої медичної і педагогічної освіти за державним (регіональним) замовленням».
- Постанова Кабінету Міністрів України № 421 від 30.05.2018 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2015 р. № 645».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 491 «Деякі питання освітнього омбудсмена».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.06.2018 № 461 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 p. № 1045».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 № 467 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2015 р. № 1109».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 № 556 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2018 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 р. № 617 «Деякі питання створення ресурсних центрів підтримки інклюзивної освіти та інклюзивно-ресурсних центрів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 643 «Про внесення зміни у додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. № 1298».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 624 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2005 p. № 1312 і від 27 серпня 2010 p. № 796».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 642 «Про внесення змін до Положення про Міністерство освіти і науки України».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 761 «Про утворення Експертної групи з питань мовної політики».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 13 вересня 2017 p. № 684».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 року № 845 «Деякі питання дитячо-юнацького військово-патріотичного виховання».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 7.11.2018 року № 935 «Про утворення територіальних органів Держслужби якості освіти України».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.11.2018 року № 1026 «Про затвердження Положення про санаторну школу».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року «Про утворення Координаційної ради з питань взаємодії між органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з впровадження реформи у сфері освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 року № 1190 «Про затвердження Положення про сертифікацію педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.01.2019 року № 11 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері дошкільної освіти та визначає періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 року № 41 «Про затвердження Порядку забезпечення підручниками та посібниками здобувачів повної загальної середньої освіти і педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 року № 65 «Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 193 «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 130 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2019 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 129 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами у 2019 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 221 «Про затвердження Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року № 211 «Про внесення змін до порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для виготовлення випускних документів про освіту».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року № 319 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року № 281 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 червня 1999 р. № 992».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 року № 530 «Про затвердження Порядку організації діяльності інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2019 року № 302 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на модернізацію та оновлення матеріально-технічної бази професійно-технічних навчальних закладів у 2019 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 338 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері загальної середньої освіти та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 331 «Про затвердження Порядку забезпечення гуртожитками осіб, які здобувають освіту в закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 376 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 року № 438 «Про затвердження Положення про науковий ліцей та науковий ліцей-інтернат».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року № 509 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1341».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року «Про затвердження Положення про освітній округ та опорний заклад освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 636 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 635 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах вищої освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 695 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2018 р. № 22».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 року № 694 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року № 346».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.07.2019 року № 688 «Про внесення змін до Державного стандарту початкової освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 755 «Деякі питання оплати праці працівників дитячо-юнацьких спортивних шкіл».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 773 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 779 «Про організацію інклюзивного навчання в закладах позашкільної освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 800 «Деякі питання підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року № 776 «Про затвердження Порядку надання грантової підтримки наукової і науково-технічної діяльності за рахунок коштів державного бюджету».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» (дію зупинено до 01.01.2021 року).
- Постанова Кабінету Міністрів України від 23.10.2019 року № 925 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. № 1352».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 938 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1203».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 1044 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 822 та зупинення її дії».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 року № 1028 «Про виплату допомоги вчителям закладів загальної середньої освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 964 «Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення якості освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 1002 «Про затвердження Типового положення про регіональну раду професійної (професійно-технічної) освіти».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 18.12.2019 року № 1051 «Про реалізацію експериментального проекту щодо застосування електронних студентських (учнівських) квитків».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 24.12.2012 року «Про внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року «Про внесення змін до Порядку підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 29.01.2020 року № 67 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 505».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 100 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 105 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної. сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школаˮ у 2020 році».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 137 «Про внесення змін до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 113 «Про встановлення доплати педагогічним працівникам за успішне проходження сертифікації».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 114 «Про внесення змін до формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 року № 152 «Деякі питання використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам із особливими освітніми потребами».
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 191 «Деякі питання запровадження індикативної собівартості».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 179 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на покращення соціального захисту окремих категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 року № 180 «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження освітньої діяльності».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 324 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12 лютого 2020 року № 100».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 325 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 4 квітня 2018 р. № 237 і від 12 лютого 2020 р. № 105».
-
Постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 2020 року № 367 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2018 року № 845».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 988-р від 14.12.2016 «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа” на період до 2029 року».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України 994-р від 14.12.2016 «Про схвалення методичних рекомендацій щодо формування регіонального замовлення на підготовку фахівців та робітничих кадрів».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 827-р від 16.11.2016 «Деякі питання використання у 2016 році освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 898-р від 30.11.2016 «Про затвердження плану заходів щодо національно-патріотичного виховання молоді на 2017 рік».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 441-р від 04.07.2017 «Про перерозподіл обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами у 2017 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 831-р від 25.10.2017 «Питання управління державними професійно-технічними навчальними закладами, підпорядкованими Міністерству освіти і науки України».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 871-р від 06.12.2017 «Про затвердження плану дій на 2017—2019 роки поетапного створення додаткових місць у закладах освіти для дітей дошкільного віку».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 903-р від 13.12.2017 «Про затвердження плану заходів на 2017—2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 17-р від 17.01.2018 «Про додаткові заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників у 2018 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України № 316-р від 16.05.2018 «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2018 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.06.2018 «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 994».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.07.2018 року № 469-р «Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції державної системи професійної орієнтації населення».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 592-р «Про внесення змін до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 р. № 988 і від 13 грудня 2017 р. № 903».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 559-р «Про внесення зміни до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. № 17».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 584-р «Деякі питання участі України у міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2021».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року № 647-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2018 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 року № 660-р «Про схвалення Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року № 710-р «Про схвалення Концепції розвитку громадянської освіти в Україні».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 року № 750-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти у спільну власність територіальних громад Закарпатської, Львівської та Тернопільської областей».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 1018-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 1019-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 964-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2018 рік».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.01.2019 року № 14-р «Про розподіл додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я між місцевими бюджетами у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.01.2019 року № 26-р «Про внесення змін до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2017 р. № 871».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.03.2019 року № 191-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року № 214-р «Про затвердження плану заходів з реалізації Концепції підготовки фахівців за дуальною формою здобуття освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року № 251-р «Про внесення змін до пункту 24 плану заходів на 2017―2029 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти “Нова українська школа”».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 року № 845 «Про затвердження плану заходів з реалізації Положення про Всеукраїнську дитячо-юнацьку військово-патріотичну гру «Сокіл» («Джура»)».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року № 419-р «Про схвалення Концепції реалізації державної політики у сфері професійної (професійно-технічної) освіти «Сучасна професійна (професійно-технічна) освіта» на період до 2027 року».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 року № 493-р «Про затвердження розподілу обсягу субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на створення та ремонт існуючих спортивних комплексів при загальноосвітніх навчальних закладах усіх ступенів у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 року № 496-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року № 619-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних закладів професійної (професійно-технічної) освіти у власність територіальної громади м. Києва та у спільну власність територіальних громад Черкаської та Кіровоградської областей».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.10.2019 року № 993-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.10.2019 року № 994-р «Про внесення змін до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 р. № 831».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 1106-р «Деякі питання використання у 2019 році освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року № 1107-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2019 році».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 року №1108-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2019 рік».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 1190-р «Про внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 493».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.02.2020 року № 94-р «Про реалізацію пілотного проекту щодо фінансування професійної (професійно-технічної) освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 110-р «Деякі питання фінансування у 2020 році оснащення закладів загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.02.2020 року № 116-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2020 рік, та розподіл освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам»
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 року № 176-р «Про внесення змін до розпоряджень Кабінету Міністрів України від 21 березня 2018 р. № 179 і від 3 жовтня 2018 р. № 710».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 року № 508-р «Про затвердження плану заходів на 2020—2027 роки із запровадження Концепції реалізації державної політики у сфері професійної (професійно-технічної) освіти “Сучасна професійна (професійно-технічна) освіта” на період до 2027 року».
- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.05.2020 року № 506-р «Про перерозподіл обсягу освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2020 році».
Інші нормативно-правові акти
- Рішення Конституційного Суду України у справі № 1-6/99 про офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України (справа про застосування української мови) від 14 грудня 1999 року.
- Указ Президента України від 17.04.2002 № 347/2002 «Про національну доктрину розвитку освіти».
- Указ Президента України від 28.09.2004 № 1148/2004 «Про Національну доктрину розвитку фізичної культури і спорту».
- Указ Президента України від 25 травня 2020 року № 195/2020 «Про Національну стратегію розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі».
- Державні будівельні норми щодо проектування шкільних навчальних закладів - ДБН В.2.2-3:2018 «Будинки і споруди. Заклади освіти».
- Державні будівельні норми щодо проектування шкільних навчальних закладів - ДБН В.2.2-4:2018 «Заклади дошкільної освіти».
- Наказ Міністерства освіти України від 15.04.1993 № 102 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти».
- Наказ Держкому у справах сім’ї та молоді, Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України від 16.01.2004 № 5/34/24/11 «Про затвердження порядку розгляду звернень та повідомлень з приводу жорстокого поводження з дітьми або реальної загрози його вчинення».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.05.2004 № 407 «Про затвердження Положення про кабінет інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій навчання загальноосвітніх навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 08.12.2008 № 1119 «Про затвердження Положення про районний (міський) методичний кабінет (центр)».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 27.10.2009 № 3754/981/538/49 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання молоді».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 02.07.2009 № 616 «Про внесення змін до положення про психологічну службу системи освіти України».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 12.08.2009 № 746 «Про внесення змін до Порядку видачі випускникам позашкільних навчальних закладів свідоцтв про позашкільну освіту».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.02.2010 № 59 «Про вжиття заходів щодо запобігання насильству над дітьми».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 09 листопада 2010 №1070 «Про затвердження Типового положення про методичний кабінет дошкільного навчального закладу».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 06.12.2010 № 1204 «Про затвердження типових штатних нормативів професійно-технічних навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 06.12.2010 № 1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 09.12.2010 № 1224 «Про затвердження Положення про спеціальні класи для навчання дітей з особливими освітніми потребами у загальноосвітніх навчальних закладах».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 31.10.2012 № 1230 «Про затвердження типових штатних нормативів позашкільних навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 27.06.2013 № 856 «Про затвердження Положення про навчально-методичний (науково-методичний) центр (кабінет) професійно-технічної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.07.2013 № 1047 «Про затвердження Положення про відомчі заохочувальні відзнаки Міністерства освіти і науки України».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 21.08.2013 № 1222 «Про затвердження орієнтовних вимог оцінювання навчальних досягнень учнів із базових дисциплін у системі загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 21.10.2013 № 1456 «Про затвердження Концепції профільного навчання у старшій школі».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 04.11.2013 № 1550 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції профільного навчання у старшій школі».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 23.01.2014 № 60 «Про затвердження типових штатних нормативів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації».
- Наказ Міністерства освіти та науки України від 27.05.2014 № 648 «Щодо припинення практики створення та вимагання від дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та позашкільних навчальних закладів документації та звітності, не передбаченої законодавством України».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.12.2014 № 1547 «Про затвердження Положення про державну підсумкову атестацію учнів (вихованців) у системі загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 17.03.2015 № 306 «Про затвердження Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.01.2018 № 36 «Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 19.05.2020 року № 654 «Щодо примірного переліку питань».
- Методичні рекомендації з питань порядку формування штатів загальноосвітніх навчально-виховних закладів, розроблених Міністерством освіти і науки України (листи МОН від 19 червня 2001 р. № 1/9-234 та від 10 серпня 2001 р. № 1/9-282).
- Концепція загальної середньої освіти (12-річна школа) затверджено постановою колегії МОН України та Президією АПН України № 12/5-2 від 22.11.2001.
- Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 24.03.2016 № 234 «Про затвердження санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.05.2016 року № 544 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки від 04 листопада 2010 № 1055.
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 22.12.2016 № 1593 “Про результати дослідження «Діти і папери; як досягти балансу в школі”.
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 13.07.2017 № 1021 «Про організаційні питання запровадження Концепції Нової української школи у загальноосвітніх навчальних закладах І ступеня».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.01.2018 № 36 «Про затвердження Типової освітньої програми організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.03.2018 № 283 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації освітнього простору Нової української школи».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.03.2018 № 291 «Про затвердження Типового положення про конкурс на посаду керівника державного, комунального закладу загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України № 609 від 08.06.2018 року «Про затвердження примірного Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої та дошкільної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоровʼя України від 13.11.2018 № 1232/2067 «Про затвердження Положення про особливості організації очної форми здобуття загальної середньої освіти в закладах охорони здоровʼя».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 09.11.2018 року № 1221 «Про затвердження Положення про міжшкільний ресурсний центр».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 09.01.2019 року № 17 «Про затвердження Порядку проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.01.2019 року № 81 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо використання коштів освітньої субвенції».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.04.2019 року № 415 «Про деякі питання організації у 2019 році підвищення кваліфікації педагогічних працівників у зв’язку із запровадженням Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.04.2019 року № 523 «Про затвердження Положення про інституційну форму набуття освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.04.2019 року № 523 «Про затвердження Положення про інституційну форму набуття освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 01.04.2019 року № 423 «Про затвердження Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних групах закладів дошкільної освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 21.07.2019 року № 873 «Про затвердження Типового переліку спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних та спеціальних класах (групах) закладів освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 10.07.2019 року № 955 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року № 8».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 17.07.2019 року № 998 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на заміщення посади керівника державного закладу професійної (професійно-технічної) освіти».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 16.03.2020 року № 406 «Про організаційні заходи для запобігання поширенню коронавірусу СOVID-19».
- Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.03.2020 року № 463 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019/2020 навчальному році».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 13.10.2017 № 1/9-554 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про освіту».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 29.11.2017 № 1/9-639 «Щодо порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами».
- Наказ Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоровʼя України від 13.11.2018 № 1232/2067 «Про затвердження Положення про особливості організації очної форми здобуття загальної середньої освіти в закладах охорони здоровʼя».
- Лист Міністерства охорони здоровʼя України та Міністерства освіти і науки України від 06.09.2018 № 05.2-11/2353011/9-537 «Щодо напруженої епідемічної ситуації».
- Лист Міністерства освіти і науки України №1/9-772 від 19.12.2019 року «Щодо результатів сертифікації вчителів початкових класів у 2019 році».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 23.03.2020 року № 1/9-173 «Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 27.03.2020 року № 1/9-179 «Про проведення атестації педагогічних працівників у 2020 році в умовах карантину».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 31.03.2020 року № 1/9-182 «Щодо організованого завершення 2019/2020 навчального року та зарахування до закладів загальної середньої освіти».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 08.04.2020 року № 1/9-201 «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про повну загальну середню освіту».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 16.04.2020 року № 1/9-213 «Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 23.04.2020 року № 1/9-219 «Щодо організації роботи закладів дошкільної освіти під час карантину».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 15.05.2020 року № 1/9-259 «Щодо виконання підпунктів 1 і 2 пункту 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту».
- Лист Міністерства освіти і науки України від 22.05.2020 року № 1/9-269 «Щодо відновлення діяльності закладів дошкільної освіти».
СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ОСВІТНЬОЇ ГАЛУЗІ [1]
І. Вступ
-
усунення дублювання контролюючих функцій (Державної служби якості освіти України і обласних державних адміністрацій);
-
вдосконалення формули розподілу освітньої субвенції, що включала б у себе показники, які відповідають вимогам МОН до організації освітнього процесу.
-
відсутність чіткого нормативно-правового поля щодо запровадження профільної старшої школи, а також механізмів та індикаторів для визначення оптимальної мережі закладів освіти для надання повної загальної середньої освіти та забезпечення рівного доступу до якісної повної загальної середньої освіти дітям із різних категорій громад (зокрема сільських та міських із значною часткою сільського населення) та дітям із особливими потребами;
-
недостатнє фінансування загальної середньої освіти, зокрема освітньою субвенцією, що не дозволяє задовольнити потреби громад у наданні доступних і якісних освітніх послуг та прибрати залежність забезпечення базового права громадян на якісну та доступну повну загальну середню освіту від спроможності громади;
-
відсутність державного фінансування дошкільної та позашкільної освіти як невід’ємних складових системи освіти;
-
недостатньо коштів на оновлення будівель та матеріально-технічної бази закладів освіти для створення необхідного безпечного та інклюзивного середовища, дистанційної освіти;
-
недостатній рівень забезпечення закладів освіти необхідними висококваліфікованими педагогічними та керівними кадрами,
-
-
низькі темпи запровадження інклюзивної освіти;
-
низький рівень цифровізації освіти неефективне управління освітою у громадах.
-
Формування оптимальної мережі закладів освіти у громаді для надання якісної освіти з відповідним матеріально-технічним та кадровим забезпеченням.
-
Забезпечення умов для інклюзивної освіти, що є сучасною необхідністю та соціальною цінністю для громад.
-
Цифровізація освіти, як відповідь на виклики часу: роботи закладів освіти в умовах дистанційного навчання, пов’язаного із глобальною пандемією.
-
Створення ефективної системи управління освіти територіальної громади.
№
|
Ціль
|
Основний зміст
|
Термін досягнення
|
Індикатори
|
|
||||
1.1
|
Розробити нормативно-правову базу профільної старшої школи
|
Прийняти необхідні нормативно-правові акти, які регулюють діяльність академічних та професійних ліцеїв:положення про ліцей; типові штатні нормативи ліцею, пансіону як структурного підрозділу ліцею; оновлені вимоги до типового обладнання кабінетів ліцеїв; Державний стандарт профільної середньої освіти, освітні програми за всіма профілями повної загальної середньої освіти, інші необхідні навчально-методичних документів
|
2021-2025
|
Розроблені та затверджені: положення про ліцей; типові штатні нормативи ліцею, пансіону як струк-турного підрозділу ліцею; оновлені вимоги до типового обладнання кабіне-тів ліцеїв; Держав-ний стандарт профільної середньої освіти, освітні програми за всіма профілями повної загальної середньої освіти, інші необхідні навчально-методичні документи
|
1.2
|
Трансформувати та оптимізувати мережу закладів освіти
|
Розробити державну програму або Національну стратегію розвитку загальної середньої освіти в Україні на 2021-2027 роки. Законодавчо визначити фінансовий норматив вартості надання освітніх послуг учням та вихованцям, мінімальний кількісний норматив закладів/ класів/ учнів на одиницю населення (міського, сільського)
|
До 2027
|
Розроблена Державна програма трансформації освітньої мережі;
Здійснено трансформацію освітньої мережі, відповідно до нового освітнього законодавства
Оптимізована мережа закладів, що задовольняють потреби громади в освітніх послугах
|
1.3
|
Передбачити державну підтримку місцевих освітніх ініціатив щодо
|
Запровадити на державному рівні систему заохочень і підтримки місцевих освітніх ініціатив (роботи над експериментом чи ін-новаційним проєктом всеукраїнського або регіонального рівня)
|
2022-2025
|
Запроваджено на державному рівні систему спів- фінансування місцевих освітніх ініціатив
|
1.4
|
Вдосконалити формулу розподілу освітньої субвенцій між місцевими бюджетами, для забезпечення у повному обсязі потреби на заробітну плату педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти
|
Внести зміни до Формули та врахувати видатки на:
Також підвищити коефіцієнти:
Зменшити макси-мальний показник розрахункової напов-нюваності класів у Формулі з 28 до 26. Внести зміни до порядку поділу класів на групи від 25 учнів
|
2022-2024
|
Внесено відповідні зміни до Формули. Внесено зміни до порядку поділу класів на групи
|
1.5
|
Передбачити державне фінансування харчування дітей у закладах освіти
|
Розробити державну програму забезпечен-ня переобладнання харчоблоків закладів освіти згідно з вимогами системи впровадження постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР) (Наказ Міністерства аграрної політики та продо-вольства України «Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на прин-ципах Системи управ-ління безпечністю хар-чових продуктів (НАССР)» від 01.10.2012 № 590. Передбачити суб-венцію з державного бюджету на забезпе-чення безкоштовного харчування учнів 1-4-х класів та пільгових категорій
|
2022-2024
|
Запроваджено державну програму для фінансової підтримки переобладнання харчоблоків закладів освіти.
Виділено субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення безкоштовного харчування учнів 1-4-х класів та пільгових категорій
|
1.6
|
Забезпечити обов’язкові безпечні та нешкідливі умови у закладах освіти
|
Розробити відповідну Програму на рівні Кабміну з виділенням щорічного цільового фінансування на здійснення заходів з протипожежного захисту на умовах співфінансування із місцевими бюджетами
|
2022-2023
|
Затверджено Державну програму на забезпечення заходів з протипожежного захисту закладів освіти
|
1.7
|
Запровадити оплату праці педагогічних працівників дошкільної та позашкільної освіти з державного бюджету
|
Внести зміни до Бюджетного кодексу України в частині запровадження субвенції на дошкільну та позашкільну освіту.
Передбачити субвенції з державного бюджету на місцеві бюджети на дошкільну та позашкільну освіту
|
2023-2027
|
Внесено зміни до Бюджетного кодексу, якими передбачено субвенція, що спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників закладів дошкільної та позашкільної освіти
Здійснення фінансування державою перекладених на органи місцевого самоврядування повноважень у сфері дошкільної та позашкільної освіти
|
1.8
|
Забезпечити вільний вибір педагогічними працівниками суб'єктів підвищення кваліфікації
|
Запровадження механізму «гроші ходять за вчителем», відповідно до якого вчитель сам обирати-ме, де проходити підвищення кваліфікації
|
2022-2024
|
Запроваджено механізм «гроші ходять за вчителем»
|
1.9
|
Удосконалити типові штатні розписи закладів загальної середньої освіти відповідно до вимог часу .
|
Внесення змін до типових штатних розписів закладів загальної середньої освіти в частині введення посад: бухгалтера, кухарів, водіїв шкільних автобусів, фахівців з кадрової діяльності, системного адмі-ністратора, асистента дитини, ввести до штату школи з інклю-зивними класами посаду заступника директора, який вестиме роботу щодо супроводу дітей з особливими освітніми потребами. Ввести додатково по 0,25 ставки практичного психолога та соціального педагога на кожні 150 учнів. Ввести додатково по 0,25 ставки сестри медичної на кожні 150 учнів та додатково 1 ставку при організації навчання учнів у дві зміни; передбачити посаду відповідального за організацію публічних закупівель (уповноваженої особи) для закладів, що здійснюють само-стійний бухгалтер-ський облік
|
2022-2025
|
Внесено зміни до типових штатних розписів закладів загальної середньої освіти
|
1.10
|
Забезпечити стабільність та високопрофесійність педагогіч-ного колективу в закладах освіти
|
Забезпечити гідною заробітною платою освітян та привести до рівня заробітних плат працівників закладів загальної середньої освіти заробітні плати інших категорій педагогічних працівни-ків.
Розробити державну програму забезпечен-ня управлінськими та педагогічними кадрами галузь освіти, повернути обов’язкове 3-річне відпрацювання у закладах освіти випускників педагогіч-них закладів вищої освіти
Осучаснити навчальні програми курсів підвищення кваліфікації для вчителів, пристосувати їх до сучасних потреб закладів освіти у педкадрах, що можуть читати інтегровані курси.
|
2022-2027
|
Підвищена заробітна плата освітян.
Розроблена державна програма забезпечення управлінськими та педкадрами галузь освіти.
Запроваджено обов’язкове 3-річне відпрацювання у закладах освіти випускників педагогічних закладів вищої освіти.
Оновлено програми курсів підвищення кваліфікації та введено програми для вчителів інтегрованих курсів.
|
1.11
|
Сформувати дієву мережу закладів профтехосвіти
|
Здійснити передачу професійних (професійно-технічних) закладів освіти за наявності ініціативи міст-обласних центрів до комунальної власності.
Передбачити додаткову дотацію відповідним бюджетам міст-обласних центрів на утримання закладів професійно-технічної освіти та розпочати процес передачі їх у комунальну власність
|
2021-2025
|
Професійні (професійно-технічні) заклади освіти за наявності ініціативи міст-обласних центрів передано до комунальної власності.
Міста-обласні центри, що мають у комунальній власності заклади профтехосвіти, отримують додаткову дотацію на утримання цих закладів
|
Стратегічна ціль № 2
Забезпечення умов для інклюзивної освіти, як такої, що є сучасною необхідністю та соціальною цінністю для громад.
|
||||
2.1
|
Підвищити якість навчання для дітей з особливими освітніми потребами.
|
Розробити Державну програму забезпечення педагогічними кадрами інклюзивної освіти,
Передбачити субвенцію з державного бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами приватним закладам освіти.
|
2022-2025
|
Розроблена державна програма забезпечення педагогічними кадрами інклюзивної освіти.
Передбачено субвенцію з державного бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами приватним закладам освіти.
|
2.2
|
Унормувати роботу асистента дитини у класі інклюзивного навчання
|
Спільним рішенням Міністерства освіти і науки України та Міністерства соціальної політики України унормувати питання роботи асистента дитини у класі інклюзивного навчання
|
2021-2022
|
Прийнято нормативно-правовий акт Міністерства освіти і науки України та Міністерства соціальної політики України, яким унормовано питання роботи асистента дитини у класі інклюзивного навчання
|
2.3
|
Забезпечити архітектурну доступність закладів освіти
|
Розробити відповідну Програму на рівні Кабміну з виділенням щорічного цільового фінансування на здійснення відповідних архітектурних перепланувань закладів освіти на умовах співфінансування з місцевими бюджетами
|
2022-2027
|
Забезпечено архітектурну доступність закладів освіти
|
Стратегічна ціль № 3
Цифровізація освіти, як відповідь на виклики часу та роботи закладів освіти в умовах дистанційного навчання, пов’язаного із глобальною пандемією.
|
||||
3.1
|
Забезпечити єдині підходи для організації дистанційного навчання
|
Запустити повноцінну роботу національної освітньої платформи як основи для організації дистанційного навчання
|
2021-2024
|
Працює національна освітня платформа, що має необхідний контент для забезпечення якісної повної загальної середньої освіти в умовах дистанційного навчання та забезпечує необхід-ний функціонал
|
3.2
|
Оновити комп’ютерне забезпечення закладів освіти для належної організації дистанційного навчання
|
Забезпечити кожного вчителя сучасним комп’ютерним обладна-нням для можливості здійснення навчання у дистанційному режимі.
Підключити заклади освіти до швидкісного інтернету
|
2021-2024
|
Кожен вчитель забезпечений сучасним комп’ютерним обладнанням
|
3.3
|
Забезпечити навчання цифрової грамотності педагогічних працівників
|
Розробити та запровадити державну програму навчання цифрової грамотності педпрацівників
|
2021-2023
|
Запроваджено державну програму навчання цифрової грамотності педпрацівників
|
3.4.
|
Перейти на електронний документообіг
|
Унормувати правила електронного документообігу, усунути дублювання електронних доку-ментів паперовими.
|
2021-2027
|
Запроваджено електронний документообіг
|
Стратегічна ціль № 4
Створення ефективної системи управління освіти територіальної громади
|
||||
4.1.
|
Усунути дублювання контролюючих функцій щодо діяльності ОМС у сфері освіти (Державної служби якості освіти України і обласних державних адміністрацій)
|
Унормувати правила контролю якості освіти і управління закладами освіти в громаді, закласти вимоги та критерії оцінювання діяльності ОМС в системі освіти громади.
|
2022-2024
|
Чітко визначено на законодавчому рівні функції контролю щодо діяльності ОМС у сфері освіти.
Визначено критерії оцінювання діяльності ОМС у сфері освіти
|
4.2
|
Забезпечити єдині підходи для контролю у сфері освіти з боку облдерж-адміністрацій
|
Визначити основні форми контролю і періодичність здійснення контролю-ючих заходів з боку облдержадміністрацій.
Визначити вичерпний перелік звітності та інформації у сфері освіти, що можуть надавати ОМС до облдержадміністрацій.
|
2022-2023
|
Чітко визначено форми контролю і періодичність здійснення контролюючих заходів з боку облдержадміністрацій.
Визначено вичерпний перелік звітності та інформації у сфері освіти, що можуть надавати ОМС до облдержадміністрацій
|
4.3
|
Усунути перепо-ни для органів місцевого самоврядування щодо формування освітньої мережі
|
Змінити норму Закону «Про повну загальну середню освіту» щодо необхідності оприлюднення проекту рішення за рік до реорганізації, зміни типу чи ліквідації закладів освіти (частина друга статті 32) і вилучити необхідність такого оприлюднення.
|
2021-2022
|
У Законі України «Про повну загальну середню освіту» чітко визначено, що зміни у мережі закладів освіти в сільській місцевості відбуваються після громадського обговорення. Жодних додаткових вимог до засновників закладів освіти не ставиться
|
4.4
|
Сприяти запровадженню фінансової автономії закладів освіти
|
Розробити та запровадити державну програму навчання керівників закладів освіти основам фінансового менедж-менту й управління
|
2021-2024
|
Запроваджено державну програму навчання керівників закладів освіти основам фінансового менеджменту й управління
Заклади освіти перейшли на фінансову автономію
|
4.5
|
Спростити та осучаснити процедуру ведення обліку дітей дошкільно-го та шкільного віку
|
Розробити методичні рекомендації до виконання Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів,
|
2021-2023
|
Розроблено відповідні методичні рекомендації до Порядку. Розроблено зміни до Порядку.
|
4.6
|
Удосконалити процедуру обрання та призначення на посаду керівника закладу загальної середньої освіти
|
Доповнити статтю 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту» пунктом такого змісту: «У разі, якщо під час завершення першого терміну перебування директора на посаді (6 років) за наслідками інституційного аудиту ДСЯО заклад отримав високий рівень, засновник може прийняти рішення про продовження контракту з керівником закладу ще один термін без проведення конкурсу».
|
|
Внесено необхідні зміни до статті 39 Закону України «Про повну загальну середню освіту»
|
Підготовлено Аналітичним центром Асоціації міст України.
[1] Ця стратегія є планом дій (адвокації) АМУ у сфері освіти.
Ця стратегія була підготовлена за підтримки Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю її авторів та не може жодним чином сприйматися як такий, що відображає погляди Програми «U-LEAD з Європою», уряду України, Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії.
ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ВИРІШЕННЯ
№ п/п |
Суть проблеми |
Пропозиції щодо вирішення |
||
Сфера дошкільної освіти |
||||
|
Відсутність коштів у місцевих бюджетах на будівництво нових дошкільних навчальних закладів, незабезпеченість місцями у дошкільних начальних закладах у зв’язку зі зростанням чисельності дітей дошкільного віку |
Розробка державної програми зі співфінансування будівництва дошкільних навчальних закладів частково з державного, частково з місцевого бюджетів з урахуванням можливостей територіальних громад |
||
2. |
Складна процедура зміни типу дошкільного навчального закладу (ясел-садка), що знаходяться у комунальній власності, з компенсуючого на комбінований |
Внести зміни до Закону України «Про дошкільну освіту», якими вилучити погодження зміни типу дошкільного навчального закладу Міністерством освіти і науки України |
||
Сфера загальної середньої освіти |
||||
3. |
Відсутність моніторингу рівня задоволення якістю одержаних освітніх послуг учнями-одержувачами цих послуг
|
Запровадити незалежну оцінку учнів щодо якості надання освітніх послуг у навчальних закладах
|
||
4. |
Недієвий механізм соціального захисту вчителів |
Запровадити медичне страхування педагогів, надання соціального житла, земельних ділянок |
||
5. |
Відсутність механізму впровадження та фінансування дистанційного навчання у загальноосвітніх навчальних закладах |
Розробити механізм впровадження дистанційної освіти, що передбачатиме нарахування заробітної плати педагогічним працівникам у відповідності створених класів та груп, наявність захищеного веб-порталу та розміщення інформації, захист персональних даних тощо, внесення зміни до наказу Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 року № 466 «Про затвердження Положення про дистанційне навчання» |
||
Сфера професійної освіти |
||||
6. |
Відсутність нового ЗУ «Про професійну освіту» |
Прийняти ЗУ «Про професійну освіту» |
||
7. |
Відсутність коштів у місцевих бюджетах на фінансування закладів професійної освіти |
Фінансування закладів професійної освіти повинно проводитись з обласних та державного бюджетів, а не місцевих, оскільки трудові ресурси використовуються в межах області і ніяк не обмежуються територією громади.
|
||
8. |
|
Передати фінансування закладів професійно-технічної освіти на рівень області, як того вимагає концепція регіонального замовлення |
||
|
|
|||
Фінансові питання: |
||||
9. |
Нестача коштів у місцевих бюджетах на будівництво нових шкіл, облаштування навчальних кабінетів, оновлення матеріально-технічної бази навчальних закладів, у тому числі компʼютерного, навчально-методичного та навчально-технічного забезпечення, відповідно до орієнтовного переліку засобів навчання, затвердженого наказом МОН від 13.07.2017 № 1021, у звʼязку зі значними видатками на зарплату непедагогічних працівників та поточне утримання шкіл, утримання груп подовженого дня |
Передбачити в освітній субвенції кошти на поточне утримання загальноосвітніх шкіл, оплату праці непедагогічних працівників та енергоносії, оновлення матеріально-технічної бази. Розробити державну програму з будівництва навчальних закладів. |
||
10. |
Дефіцит освітньої субвенції у звʼязку з недосконалістю формули розрахунку освітньої субвенції |
Внести зміни у формулу, що враховувати реальний контингент здобувачів загальної середньої освіти, врахувати години індивідуального навчання дітей. |
||
11. |
Відсутній компенсаторний механізм перекладених на місцевий бюджет державою повноважень, зокрема утримання закладів освіти, оплати праці непедагогічних працівників (окрім оплати праці педагогічних працівників загальноосвітніх шкіл), утримання професійно-технічних навчальних закладів | Розробити та запровадити у новому бюджетному періоді такий механізм | ||
12. |
Недосконалий механізм розподілу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоровʼя | Перевести на прямі відносини з державного бюджету бюджетам міст та ОТГ | ||
|
||||
Правові питання: |
||||
13. |
Втрата чинності згідно з наказом МОЗ № 709 від 26.06.2017 року Державних санітарних правил та норм «Влаштування і обладнання кабінетів комп'ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп'ютерах» ДСанПіН 5.5.6.009-98 |
Розробити та прийняти нові нормативи облаштування кабінетів компʼютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних компʼютерах |
||
14. |
Стаття 77 Закону України «Про освіту» регламентує здійснення медичного обслуговування в системі освіти закладами охорони здоров’я, що не передбачає медична реформа. Тим часом медичні працівники, посади яких передбачені штатними розкладами закладів загальної середньої та дошкільної освіти, перебувають поза законом. |
Врегулювати питання на рівні профільних міністерств. |
||
15. |
Затримка передачі освітніх закладів на баланс ОТГ (районні ради затримують передачу закладів освіти в управління ОТГ) |
Передбачити в законодавстві відповідальність районних рад за бюрократичне гальмування процесу передачі закладів освіти та їх майна до ОТГ |
||
16. |
Наявність технічних збоїв у функціонуванні електронних систем у галузі освіти |
Удосконалення державних інформаційних систем (ІСУО, ДІСО, ЄДЕБО тощо) з метою безперебійної роботи, коректного створення звітів, вільного доступу з урахуванням особливостей організації навчального процесу в навчальних закладах різних типів та періодичним перенавантаженням їх у зв’язку із зростанням кількості користувачів тощо Розробка державних програм фінансування покращення стану безпеки шкільних маршрутів. |
||
17. |
Ускладнений та недієвий механізм проведення процедур закупівель | Внести зміни до бюджетного законодавства у частині переведення процедур закупівель для забезпечення закладів освіти в поле протокольно-моніторингових переговорів, передбачити надання переваги місцевим виробникам | ||
18. |
Відсутність Законів України «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про позашкільну освіту» та ряду підзаконних актів не дають у повній мірі реалізувати вимоги Закону «Про освіту» | Пришвидшити їх підготовку та прийняття, зокрема виписати чітке розмежування поняття автономії закладу та її видів | ||
19. |
Неможливість змінити цільове призначення майна закладів освіти, що вивільняється під час оптимізації мережі, для інших потреб громади | Внести зміни до статті 80 Закону України «Про освіту» від 20.12.2018 № 26610-VIII у частині використання не за освітнім призначенням об’єктів та майна комунальних закладів освіти, які були реорганізовані під час оптимізації мережі та не використовуватимуться для освітніх цілей | ||
20. |
Відсутні нормативи щодо наповнюваності закладу загальної середньої освіти на різних рівнях освіти, крім того, гранична наповнюваність класів до 30 осіб не дозволяє виконати вимоги НУШ | Встановити мінімальні нормативи щодо наповнюваності закладу загальної середньої освіти дітьми. Початкова школа (заклад І ст.) – 10 учнів, гімназія (заклад ІІ ст.) – 40-60 учнів, ліцей (заклад ІІІ ст.) – 150 учнів. Переглянути граничну наповнюваність для класів (для початкових – не більше 20 дітей). | ||
21 |
Неузгодженість Державних санітарних правил і норм для закладів загальної середньої освіти та НУШ | Узгодити у частині відповідності вимогам НУШ | ||
Кадрові питання |
||||
22. |
Недостатнє кадрове забезпечення, у тому числі відсутність управлінських кадрів, наявність вакансій із окремих посад, зокрема працівників інклюзивно-ресурсних центрів |
Формувати державне замовлення на підготовку педагогічних кадрів відповідно до регіональних потреб. Повернути у законодавчо-нормативні акти обовʼязкове 3-річне відпрацювання у закладах освіти випускників-бюджетників педагогічних закладів вищої освіти. Ввести до типових штатних розписів навчальних закладів додатково ставки фахівців, які забезпечать якісну інклюзивну освіту (дефектолог, логопед, практичний психолог, медичний працівник). Розробити державну програму із забезпечення працівників освіти житлом.
|
||
23. |
Визначена нормативами кількість окремих категорій працівників закладу освіти не враховує збільшення контингенту учнів і, як наслідок, не може забезпечити якісне обслуговування дітей. Так, згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 06.12.2010 № 1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів» вводиться максимум 1 посада практичного психолога та соціального педагога (у школах міста навчається 1500-2000 осіб) та 2 посади кухаря, якщо харчується понад 200 учнів (у школах міста харчується 400-800 учнів). |
Внести зміни до зазначеного наказу: ввести додатково по 0,5 ставки практичного психолога та соціального педагога на кожні 300 учнів та 0,5 ставки посади кухаря за кожні 50 учнів понад встановлені норми, а також передбачити додаткове введення підсобних працівників.
|
||
24. |
Відсутність у Типових штатних нормативах закладів загальної середньої освіти посад головного бухгалтера, бухгалтера, фахівця з публічних закупівель. Враховуючи, що заклади самостійно здійснюватимуть кадрову політику, необхідне збільшення кількості штатних одиниць діловода або введення посади інспектора з кадрів. |
Внести зміни до Типових штатних нормативах закладів загальної середньої освіти |
||
25. |
Відсутні штатні нормативи для нових типів закладів із інтернатними відділеннями, положення про інтернатні відділення, порядок оплати або звільнення батьків від оплати за перебування дітей у них |
Розробити та затвердити відповідні нормативно-правові акти |
||
28. |
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти
Міністерство освіти і науки України
Роз’яснення Міністерства освіти і науки України щодо актуальних у галузі питань
Децентралізаційні процеси в освіті в запитаннях і відповідях
Офіційний звіт про проведення ЗНО 2016
Український центр оцінювання якості освіти
Обласні інститути післядипломної освіти
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Житомирський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Львівський інститут післядипломної педагогічної освіти
Хмельницький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського
Дніпропетровський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М. В. Остроградського
Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад «Вінницька академія неперервної освіти»
Рівненський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Волинський інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад Київської обласної ради «Академія неперервної освіти»
Інститут післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області
Київський університет імені Бориса Грінченка. Інститут післядипломної педагогічної освіти
Івано-Франківський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Тернопільський обласний комунальний інститут післядипломної педагогічної освіти
Комунальний вищий навчальний заклад «Харківська академія неперервної освіти»
Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
КОНТАКТИ
Гончар Михайло Васильович
експерт
Аналітичного центру Асоціації міст України
Електронна адреса: m.honchar@auc.org.ua
Тел. (44) 486-30-82
вул. Січових Стрільців, 73, 12 поверх, м. Київ, 04053
- Е-дайджест "Освіта", червень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", липень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", серпень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", вересень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", жовтень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", листопад 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", грудень 2016 року
- Е-дайджест "Освіта", січень 2017 року
- Е-дайджест "Освіта", лютий 2017 року
- Е-дайджест "Освіта", березень 2017 року
- Е-дайджест "Освіта", квітень 2017 року