"Маршрутом успіху" до Мокрокалигірської ОТГ. Як із безперспективних сіл утворилась перспективна громада

26 травня представники сільських громад Лецьок, Світанку, Хоцьок, Цибель, Стовп’яг, Гланишева та Студеників разом із заступником голови районної ради Іваном Бугаєнком відвідали Мокрокалигірську об’єднану територіальну громаду, яка уже більше року створена та успішно функціонує у Катеринопільському районі Черкаській області. Організували поїздку фахівці регіонального відділення Асоціації міст України в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (Пульс) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) за програмою «Маршрути успіхів». Супроводжували делегацію із Переяславщини регіональний консультант з питань децентралізації, голова депутатської комісії з питань місцевого самоврядування Київської облради Володимир Удовиченко та регіональний консультант з комунікацій Київщини Тетяна Ревенко.

Перед від’їздом Володимир Петрович зазначив, що цей маршрут організатори вибрали невипадково: "Вам буде цікаво подивитися, як працює Мокрокалигірська громада, у яку об’єдналися шість невеликих сіл, які іще за Союзу вважалися «безперспективними».

Катеринопільський район, до якого ми мандрували, розташований на півдні Черкаської області, а Мокрокалигірська громада межує із Кіровоградщиною. Відстань між центром громади та Катеринополем – 20 кілометрів.

відремонтована школа

Об’єдналися одними з перших в Україні

– Мокра Калигірка колись була райцентром. У нас і нині збереглося підприємство «Сиророб», колись було Мокрокалигірське ПТУ №42, яке в червні минулого року наказом Міністерства освіти і науки України реорганізували у багатопрофільний регіональний центр професійної освіти у Черкаській області, продовжує працювати психоневрологічний інтернат, – почала свою розповідь голова громади Вікторія Пипа, яка зустрічала делегацію. – В принципі, наша громада є однією із перших ОТГ (об’єднаних територіальних громад – ред.) в Україні. 4 вересня 2015 року обласна рада ухвалила рішення про утворення Мокрокалигірської громади. У жовтні в громаді відбулись вибори, а перша сесія новоствореної громади провели 12 листопада. На початку нашої роботи було чимало проблем через невирішеність багатьох питань на законодавчому рівні. Через Держказначейство не можна було ні платежів провести, ні грошей отримати. Все вирішувалось на рівні Черкас і навіть Києва. Нині, слава Богу, все прийшло до норми. Зараз у нас дворівневий ступінь управління, напряму, без втручання району, співпрацюємо із областю. Наша громада станом на 1 січня 2016 року налічує 4 тисячі 300 осіб. Село Мокра Калигірка є її адміністративним центром. До об’єднання у нас було 4 сільські ради і штат у них налічував приблизно 25 осіб. Після утворення ОТГ створили всі необхідні відділи. Є адміністрація, сільський голова, його заступник, старости та виконавчий комітет. Загалом штат громади разом із технічними працівниками нині становить 38 осіб. Це при тому, що у кількох відділах штат до кінця іще недоукомплектований. Працює у громаді територіальний центр, який має два відділи: соціального обслуговування вдома – це соціальні працівники, які обслуговують престарілих жителів громади, а також відділ у справах сім’ї та дітей – на нього покладені обов’язки контролю за неблагополучними та багатодітними родинами. Виконавчий комітет складається із 15 осіб. Представники розподілені пропорційно до кількості жителів у кожному селі. Також до виконавчого комітету увійшли керівники підприємств, що розміщені на нашій території. Рада об’єднаної громади складається з 22 депутатів, які працюють у п’яти постійних комісіях.

амбулаторія загальної практики сімейної медицини в селі Мокра Калигірка

Про доходи та витрати громади

Розповідаючи про бюджет об’єднаної громади, Вікторія Пипа розповіла, що отримали у спадок величезні й холодні будинки культури, чотири дитячі садки, дві школи, які потребували матеріально-технічного оновлення, та бездоріжжя. Жінка зазначила, що аби й далі пасивно чекали кращих часів, села б зовсім занепали:

– Тут роками нічого не робилося, бо на все не вистачало коштів. Нині на місці ми бачимо, звідки брати гроші і куди їх передовсім вкладати. Бюджет зріс втричі. Якщо останніми роками в таких малих селах, як Суха Калигірка, Єлизаветка, фінансів ледве вистачало на утримання дитсадка та апарату сільради (її працівники канцтовари за власні кошти купували), то у Сухій Калигірці уже відремонтували центральну дорогу, зробили капремонт клубу. В Єлизаветці виграли грант ЄС/ПРООН на капремонт фельдшерського пункту із заміною газового котла на піролізний, частину приміщення переробили під дитсадок. Півмільйона гривень спрямували на асфальтування основної дороги, яка сполучає села нашої громади. Якщо поточні ремонти в школах держава вже давно не фінансувала, все робилося коштом батьків, то нині громада забезпечила ремонти з власного бюджету. Минулого року за співфінансування з обласним бюджетом придбали шкільний автобус.

Очільниця громади розповіла, що основні надходження – це сплата за оренду земель. На території об’єднаної громади провадять діяльність кілька великих сільгосппідприємств. Є надходження від близько 200 одноосібників, які самі обробляють свої паї та сплачують відповідні податки, а також від близько десятка фермерських господарств. Окрім того, на розвиток громади залишається 60% ПДФО (податок з доходів фізичних осіб). У Мокрій Калигірці функціонує ТОВ «Сиророб», психоневрологічний інтернат та аграрний ліцей. Люди, які там працюють, наповнюють бюджет уже об’єднаної громади.

Гроші, які надає держава у вигляді інфраструктурної субвенції, ділять пропорційно до кількості населення, а 15 відсотків залишають на розвиток адміністративного центру громади. За словами Вікторії Пипи, станом на 1 січня 1917 року бюджет громади склав 21 млн 765 тис. 196 гривень. Власні надходження – 11,5 мільйонів та офіційні трансферти – 10 млн 200 тисяч. Видатки бюджету: управління громадою – 3 мільйони 800 тисяч грн, освіта – 11 мільйонів 245 тисяч (тут враховані і заробітні плати, які надходять від держави), на охорону здоров’я з бюджету виділено 2 мільйони 800 тисяч.

Делегація відвідала психоневрологічний інтернат

Про медичне обслуговування

Делегація нашого району з цікавістю оглянула двоповерхове приміщення амбулаторії загальної практики сімейної медицини, розташованої в селі Мокра Калигірка. Там, окрім різноманітних кабінетів медичної допомоги та денного стаціонару, цього року відкрито кімнату реабілітації із найрізноманітнішими тренажерами.

Нам також розповіли, що в селі Єлизаветівці за грантові кошти зробили капітальний ремонт ФАПу і встановили піролізний котел. У громаді створили незалежний від району центр надання первинної медико-санітарної допомоги. Головний лікар центру Світлана Люлько розповіла, що оформлена ліцензія на медичну практику. Центру підпорядковані дві амбулаторії та 4 ФАПи.

Для потреб громади придбали нову стоматологічну установку в амбулаторію, є всі необхідні медикаменти і навіть пальне для власної автівки «швидкої допомоги».

Про культуру, благоустрій та адміністративні послуги

У Мокрій Калигірці є пам’ятка садово-паркової архітектури – парк ХVІІІ століття. До об’єднання громади, незважаючи на статус державного на його утримання майже ніколи не виділялось коштів, і він поступово перетворювався у великий чагарник посеред села.

У центрі адміністративних послуг

Минулого року коштом громади приведено до належного порядку кілька алей та побудовано літню сцену. Нині всі святкові заходи теплої пори проводять під трьохсотлітніми дубами. У планах – продовження благоустрою парку.

У громаді відкрили власний центр з надання адміністративних послуг. Староста й соціальний працівник та староста й землевпорядник наразі працюють у Єлизаветці та Сухій Калигірці, староста, землевпорядник, начальник військово-облікового столу – у Ярошівці. Населення отримує всі послуги на місцях. Тільки по свідоцтва про смерть, одруження та народження їдуть у Мокру Калигірку. Щоб пересуватись між населеними пунктами людям було зручно, проведені ремонти доріг між селами. Також ремонтуються дороги і у самих населених пунктах коштом громади. Так на наступний рік на капітальний ремонт вулиць, вуличного освітлення та водопроводів до бюджету закладено близько трьох мільйонів гривень.

Із гордістю жителі громади показали відремонтовану школу І-ІІІ ступенів у Мокрій Калигірці, будинок культури, регіональний центр професійної освіти, психоневрологічний інтернат.

Джерело: "Вісник Переяславщини" 

Область: 
Черкаська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)