Каланчацька ОТГ: люди вірять у перспективність об’єднання, бо бачать його плоди

Навчальний візит представників органів місцевого самоврядування Херсонської області в рамках програми «Маршрути успіхів» з «Впровадження принципів доброго врядування, формування умов для надання послуг у громаді» до Каланчацької селищної ОТГ став ще одним з позитивних прикладів обміну досвідом та кращими набутками створених об’єднаних територіальних громад. Візит організований Херсонським регіональним відділенням АМУ в рамках проекту ПУЛЬС, який впроваджується Асоціацією міст України за підтримки USAID.

Візит гостей співпав з неординарною для громади подією – урочистим відкриттям після капітальної термомодернізації місцевого ясла-садка №2 «Казка». Після заміни вікон та дверей, утеплення повністю всієї будівлі вдалося в 3 рази скоротити витрати з місцевого бюджету на енергозабезпечення дошкільного закладу. Зекономлені кошти будуть використані на термомодернізацію інших об’єктів  об’єднаної громади. Всі роботи виконано на умовах співфінансування громади та Державного фонду регіонального розвитку. Загалом реалізація проекту обійшлася в 1 млн. 400 тис. гривень. На урочистостях з першими досягненнями в статусі ОТГ вітали численні гості, а ще вихованці та колектив закладу, які присвятили винуватцям свята цілий концерт. Перерізаючи символічну червону стрічку, голова ОТГ Володимир Зінчук зазначив, що термомодернізація це лише перший крок, який довів, що громада на правильному шляху. Адже ефективність реконструйованого об’єкту вже дала про себе знати: діти та персонал менше хворіють, у приміщеннях тепло та затишно. Будівля приваблива тепер і зовні. Наступний крок – виділення 800 тисяч гривень на реконструкцію покрівлі закладу.

Те, що в ОТГ дбають про дітей як майбутнє громади, засвідчують і встановлені спортивно-ігрові майданчики, кількість яких буде зростати з кожним роком, запевняє Володимир Зінчук. Далі за «Маршрутом успіху» гостей вітали з хлібом-сіллю творчі хореографічні колективи ОТГ. Безпосередньо під час зібрання та обміну досвідом голова об’єднаної громади в подробицях зупинився на тому, як створювалася громада, який потенціал мала на початку, чим живе сьогодні та що планує на перспективу. Змістовна презентація потенціалу ОТГ – 6 сільських рад з 16 населених пунктів) та селища, котрі увійшли до її складу, дала уявлення про те, як вони будують своє спільне життя, котре почалося після виборів 11 грудня.

- Ми півтора роки йшли до об’єднання. Давалося кожне рішення непросто, не всі нас підтримали. Але сьогодні є головне – взаємна робота, підтримка один одного в ОТГ, - зазначає Володимир Зінчук.

В процесі обміну досвідом зазначалося, зокрема, багато організаційних проблем перехідного періоду. Насамперед це стосувалося передачі інфраструктурних об’єктів. Нині школи, дитсадки, медична галузь та сфера культури повністю на утриманні об’єднаної громади, яка намагається кожному приділити належну увагу та забезпечити повну фінансову підтримку.

- Щоб усе пройшло без катаклізмів, ми вже в грудні провели 6 сесій, які присвятили обговоренню можливих проблем та пошукові варіантів виходу з непростих ситуацій, аналізували та прогнозували, - підкреслює голова ОТГ. Це дозволило завершити реєстрацію всіх закладів у новому статусі вже до 20 січня, щоб їх працівники не відчули ніякого дискомфорту, в тому числі й з виплатою зарплати. Скажімо, освітяни - посеред навчального року. Нині у нас є свій повноцінний відділ освіти та інші структурні підрозділи, відділи та управління. Перебудовуватися довелося на ходу, оперативно – починаючи від рішення сесії і до призначення керівника на конкурсній основі. Все відбувалося прозоро – прийшли молоді, висококваліфіковані спеціалісти, котрі добре знають справу та відповідальні. Медичну «первинку» забрали собі. Щоправда, тепер наш центр ПМСД потребує ліцензування внаслідок зміни власника. Однак це організаційні моменти, котрі ні в якому разі не повинні стосуватися якості надання медпослуг. Нині у нас проводяться регулярні виїзди бригад медиків у населені пункти ОТГ, адже відстань і дороги не повинні стримувати права людей отримувати своєчасну кваліфіковану допомогу. Хоч і автобусне сполучення у нас налагоджене з кожним з сіл. Вводимо в штат нові посади лікарів, скажімо, беремо хірурга, якого до цього не було. Плануємо на 800 тисяч гривень уже найближчим часом закупити діагностичне обладнання. Розробляємо проект модернізації цього закладу.

Зберегли в селищі і територіальний центр соціального обслуговування, як украй затребувану установу для людей похилого віку та одиноких громадян. Мережа центру збережена як у селищі, так і в селах. Це близько 20 працівників. Планується найближчим часом ввести посаду психолога. Крім того, в селах збережено комунальні підприємства, є навіть проект по створенню власної своєрідної служби автодоріг, адже їх мережа по ОТГ доволі велика, а стан доріг, як і мереж водозабезпечення, довжина яких по об’єднаній громаді понад 100 км, - украй жалюгідний. Тому й доводиться сьогодні аналізувати гуртом всі шляхи наповнення місцевого бюджету ОТГ, залучаючи всі ресурси та невикористані можливості. Зійшлися на тому, що потрібно переглядати ставки земельного податку, робити нормативно-грошову оцінку земель, звертатися до суб’єктів господарювання не приховувати зайнятість та податки. Більше контролювати і економити там, де це не на збиток громаді. Тому переглядаються штати. Найбільш толкові працівники, що вивільнилися в селах, знайшли роботу в селищі. Певної оптимізації зазнали й освітянські заклади – малокомплектні (де було по 15-20 учнів) перетворилися на НВК (школи-дитсадки). З підвезенням важче розв’язати проблему, адже ні стан доріг, ні відсутність шкільного транспорту наразі цьому не сприяють. Звісно, що за короткий проміжок часу не можна розв’язати проблем, котрі накопичувалися впродовж 25 років. Однак вже сьогодні в громаді напрацьовують спільний план стратегічного розвитку. Особлива надія – на інвестиції. Вже зараз у планах – проект заводу з переробки рису (його власник вже зареєструвався на території ОТГ) та проект сміттєзвалища з подальшою переробкою відходів. Серед бюджетоутворюючих нині - відомий Каланчацький маслосирзавод. І підприємство працює з відрахуваннями до бюджету в понад 1 мільйон гривень, і населення має куди здавати молоко з приватних обійсть.

- Та головне надбання об’єднання полягає в тому, що ми не ходимо з простягнутою рукою попід районними чи обласними органами влади, а всі питання оперативно вирішуємо напряму, - зазначає голова ОТГ. – Важче фізично, однак легше морально! Маючи ресурси, ми намагаємося їх спрямовувати на розсуд громади на найбільш значущі для неї об’єкти. Ми навчилися вдумливо розподіляти, розумно економити та нести персональну відповідальність за прийняті рішення. Ми не відчуваємо кадрового голоду, бо на конкурс на кожну посаду у нас претендує по 3-4 фахівця. У нас високопрофесійні економісти та бухгалтери, які прекрасно орієнтуються в нових умовах.

Чи не найбільше запитань колег якраз і стосувалися налагодженню виконавчої роботи селищної ради, діяльності бюджетної сфери ОТГ, формуванню штату апарату та депутатського корпусу.    

  

      

 

 

Область: 
Херсонська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)