Білогородка. До ОТГ - через кооператив

Село Білогородка є одним із найпотужніших населених пунктів в Ізяславському районі на Хмельниччині. Перспективним планом передбачено утворення тут ОТГ у межах всього району, але Білогородка, яка вже зараз відчуває сильний тиск з боку керівництва району, переконана, що їй необхідно отримати самостійність, що можливо лише з утворенням власної ОТГ. Через особливості менталітету, жителі села не вірять в об'єднання і не бажають змін, саме тому керівництво села прийняло рішення переконати їх на практиці - і ініціювало створення молочного кооперативу. Проблема молокоздачі на Хмельниччині дуже актуальна, тут занижують ціну заготівельники. Кооператив, який буде виробником якісної продукції, стане конкурентним на ринку і зможе забезпечити підняття вартості літра молока, а значить, збільшити доходи селян від молокоздачі.

Для переконання селян у важливості об'єднання, сільський голова Білогородки Оксана Тарасюк організувала збори активістів села, на яких їх ознайомили із кращими практиками молочних кооперативів Хмельниччини. Зокрема, говорили про досвід Першого національного аграрного кооперативу. Його особливість у тому, що створення ініціювала аграрна корпорація. Саме тому більш показовим для білогородців стал приклад молочного кооперативу, що працює у сусідньому Білогірському районі. Тут кооператив ініціювала громада, оформила його як юридичну особу і уклала договір із Білогірським молокопереробним заводом, за яким на кооператив перераховується по 10 коп за кожен літр зданого молока. Таким чином, вдалося закупити холодильники, в процесі - придбання молочного аналізатора, який дозволить ефективніше контролювати якість продукції. Білогородка вже має молочний кооператив як юридичну особу, і нещодавно відбулись загальні збори, на яких обрали голову. Основна мотивація сільського голови в утворенні кооперативу - це надання прикладу селянам, що об'єднання у будь-якому прояві дає результат:

"Нам важко функціонувати ефективно в структурі району, - говорить пані Оксана Тарасюк, сільський голова. - Тому нам просто необхідна окрема ОТГ, щоб припинити цей тиск і дати нашій території можливість розвиватися відповідно до її потенціалу. Лише об'єднавшись заради спільного доходу, наші селяни усвідомлять, що для отримання повноважень, самостійності і більшого бюджету нам потрібно іти далі, прийнявши децентралізацію".

Створення молочного кооперативу та його успіх будуть найбільш важливим аргументом для селян на користь об'єднання. Місцеві активісти запевняють, що такий успіх забезпечить впевненість селян в тому, що об'єднання зусиль дає результат і вони будуть готові утворювали ОТГ, щоб отримати більше повноважень і гарантувати подальший розвиток громади.

 

Область: 
Хмельницька область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)