Тема онлайн-практикуму Запорізького РВ АМУ - фінансове забезпечення громад і законодавчі ініціативи з ПДФО +ВІДЕО

21 / Травень, 2021
21 травня у Запорізькому РВ АМУ відбувся онлайн-практикум із застосування законодавства на тему: «Фінансове забезпечення територіальних громад: законодавчі ініціативи з ПДФО». Захід організовано в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Практикум транслювався у мережі Фейсбук на сторінці Запорізького РВ АМУ та акаунті «ПУЛЬС: Децентралізаційний марафон». 
Учасники: голови громад та депутати місцевих рад, фахівці і спеціалісти профільних структурних підрозділів виконавчих органів місцевих рад.
В якості експертів запрошено Валентину Малиш, радника міського голови міста Запоріжжя, яка проконсультувала учасників заходу шодо фінансів територіальних громад, проблематику та законодавчі ініціативи по ПДФО та Олену Щедровську, заступника начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області, яка доповіла учасникам заходу про спільні дії податківців і об’єднаних територіальних громад в зміцнені ресурсної бази громадян.
Виконавчий директор Запорізького РВ АМУ Олексій Бєліков привітав учасників заходу та розповів про законопроєкти щодо збільшення зарахування частки ПДФО до місцевих бюджетів.
На розгляді у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету знаходяться розроблені Асоціацією міст України спільно групою народних депутатів законопроєкти, що пропонують збільшити частку зарахування ПДФО до бюджетів громад із 60 до 65 відсотків. Це проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо подальшого зміцнення фінансової спроможності громад» №5066 та проєкт Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо збільшення відсотку зарахування податку на доходи фізичних осіб до бюджетів місцевого самоврядування» №5066-1. Цими законопроєктами пропонується збільшити, починаючи із 2022 року, відсоток зарахування ПДФО до доходів загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад із 60 до 65 відсотків.
Громади Запорізької області додатково отримають близько 800 млн грн у разі збільшення відсотку зарахування ПДФО до місцевих бюджетів.
"Це вкрай необхідні на місцях кошти для розвитку інфраструктури, благоустрою, ремонтів й т.ін.", - зазначив Олексій Бєліков.
Валентина Малиш розповіла, що бюджет міста Запоріжжя отримає додатково у разі ухвалення цих законопроєктів в умовах затвердженого показника цього року близько 350 млн грн. Вона наголосила на одному з нагальних питань - компенсації пільгових перевезень.
"Держава встановлює пільги, а функції фінансування покладені на місцеве самоврядування. Це серйозний ресурс, - розповіла фахівець з бюджетних питань. - До того ж склалась така практика, що субвенції. які виділяються на утримання установ освіти, не забезпечують у повному обсязі потреби. Тому місцеві бюджети вимушені виділяти додаткові кошти".
Тож збільшення частки ПДФО для місцевих громад є важливим ресурсом.
Також АМУ виступає за справедливе зарахування ПДФО, що є найбільш прийнятним для органів місцевого самоврядування й удосконалюють механізм сплати ПДФО. Для цього розроблено законопроєкти №5244-3 та №5364, які передбачають забезпечення сплати ПДФО за місцем розміщення виробничих потужностей, а не за місцем реєстрації головного офісу.
 
Ще одним важливим аспектом, над яким працюють зараз в АМУ, є питання акцизу на тютюн. Уряд ухвалив проєкт змін до Податкового кодексу, яким збираються передати збір цього податку з роздрібної торгівлі до оптовиків/виробників тютюнових виробів. Через таку ініціативу місцевий бюджет Запоріжжя, наприклад, може втратити до 80 млн грн.
Представниця Головного управління Державної податкової служби в Запорізькій області Олена Щедровська розповіла про спільні дії з органами місцевого самоврядування у зміцненні ресурсної бази громад.
"Важливим напрямом взаємодії є питання інвентаризації. Йдеться про земельні ділянки та об’єкти нерухомості з метою більш точного визначення кола платників податків", - зазначила Олена Щедровська.
Також вона розповіла про підсумки кампанії «Декларування – 2021» в Запорізькій області за даними на 01.05.2021. Кількість поданих декларацій та загальна сума сплачених податків значно зросли через спільну роботу податківців та громад.
"Фінансова спроможність кожної громади залежить від дисципліни сплати податків. Потрібно принципово відстоювати нульову толерантність до фактів уникнення податкування", - підкреслила Олена Щедрівська.
Учасники практикуму, представники органів місцевого самоврядування Запорізької області, ставили питання експертам під час заходу. 
 
Пропонуємо переглянути відео онлайн-практикуму Запорізького РВ АМУ:
 


АМУ пропонує добірку практикумів, лекцій та вебінарів за тематикою діяльності органів місцевого самоврядування в нових умовах.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)