Онлайн-практикум Херсонського РВ АМУ щодо плану розвитку і залучення коштів у громади +ВІДЕО

18 / Травень, 2021
18 травня у Херсонському РВ АМУ відбувся онлайн-практикум із застосування законодавства на тему: «Як планувати розвиток громади та залучати кошти у нових адміністративно-територіальних умовах». Захід організовано в рамках проєкту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Практикум транслювався у мережі Фейсбук на сторінці Херсонського РВ АМУ та акаунті «ПУЛЬС: Децентралізаційний марафон». 
Учасники: голови громад, їх заступники, фінансисти, спеціалісти, oj відповідають за планування, економічний розвиток та залучення інвестицій.
Відкрила роботу практикуму, а також виступила його модератором експерт з питань місцевого економічного розвитку, виконавчий директор Херсонського РВ АМУ Лариса Оленковська. Вона зосередилася на ключових аспектах планування розвитку громади – від методології до практичного втілення, як грамотно спланувати та реально збільшити обсяги ресурсів на економічний розвиток. Також вона розглянула додаткові напрямки та джерела фінансування місцевого економічного розвитку і потенційні можливості, які можуть бути використані органами місцевого самоврядування. Зокрема, йшлося про переваги участі в проєктах, спрямованих на розвиток територій. Спікер зосередила увагу учасників на практиці підготовки якісних проєктів та можливості залучення як державних коштів (ДФРР), так і коштів програм міжнародної технічної допомоги. Предметно розглядалися інструменти щодо того, як виграти конкурс, поставивши за мету ефективно вплинути на більшу територію, залучивши до реалізації проєкту та його позитивного впливу якомога більше представників громади.
Крім того, вона розкрила питання потенціалу громад: їх прихованих можливостей, мобілізації податків, важливості прив’язки до стратегії розвитку, довгострокових стратегічних планів. Йшлося про особливості секторальної підтримки проєктів, оновлення в законодавстві, про фахову допомогу експертів та якісний супровід спеціалістів. Лариса Оленковська підкреслила, що для цього кожна громада повинна мати власного спеціаліста з місцевого економічного розвитку – ефективного аналітика, стратега, економіста та маркетолога, який вміє чітко бачити цілі, перспективи, працювати в команді та комунікувати з громадою.
  
Окрема увага була приділена питанням налагодження міжмуніципального співробітництва, взаємовигідного партнерства, що відкриває можливості до залучення додаткового фінансування проєктів. Якість проєктів, які подаються на конкурси, повинні підкреслювати конкурентоспроможність громад та територій для залучення інвестицій у їх розвиток. Йшлося, зокрема, про публічно-приватне партнерство. Наведені приклади ефективного визначення пріоритетних напрямків розвитку на конкретних громадах Херсонщини, які обрали курс на розвиток зеленого туризму, альтернативної енергетики, відновлення водних об’єктів, запровадження інноваційних програм енергоефективності, багатофункціональний розвиток підприємництва, логістики тощо. Модератор наголосила на необхідності звернення уваги на рейтингування як інструменту визначення рівня ефективності місцевого економічного розвитку, його індикатор.
Регіональний консультант АМУ з бюджетних питань Марія Кривецька розповіла про законопроєкти, на прийнятті яких наполягає Асоціація міст України - №5066, який передбачає збільшення до 65% частки зарахування ПДФО до місцевих бюджетів. Для територіальних громад це вагомий потенціал, бо збільшення обсягу ПДФО на 5% - це 11 млрд грн., які вкрай потрібні громадам для розвитку та забезпечення якнайповнішого виконання переданих їм повноважень. Вона зазначила й про важливість ухвалення іншого законопроєкту - №5364, який передбачає зарахування ПДФО за місцем здійснення підприємницької діяльності. Лариса Оленковська зауважила, що громади завжди потерпають від того, що цей податок великим бізнесом сплачується не за місцем діяльності відокремленого підрозділу, а збагачує муніципалітети, в яких зареєстровані ці масштабні платники податків, унаслідок чого до громад від таких установ не доходить нічого. Саме тому прийняття зазначеного закону є важливим для місцевого самоврядування. Марія Кривецька звернула увагу й на інший виклик для місцевого самоврядування, на якому загострює увагу АМУ. Він пов'язаний з тим, що влада намагається перекласти сплату частини акцизу з роздрібного продажу тютюнових виробів на великих гравців, через що муніципалітети можуть втратити 2,4 млрд грн. Для громад Херсонщини втрати сягнуть до 60 млн грн. – це суттєвий ресурс, вилучення якого неприпустимо допустити, адже це завдасть шкоди для розвитку муніципалітетів.
На завершення практикуму спікери відповіли на питання, які поставили представники громад.
 
Пропонуємо переглянути відео онлайн-практикуму Херсонського РВ АМУ:
 


АМУ пропонує добірку практикумів, лекцій та вебінарів за тематикою діяльності органів місцевого самоврядування в нових умовах.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)