На Тернопільщині завдяки децентралізації – бум з будівництва та реконструкцій

Завдяки коштам, які виділялися минулого року з Фонду регіонального розвитку, а також субвенціям на соціально-економічний розвиток, на Тернопільщині у 2016 році відбувся справжній бум з будівництва та реконструкцій, вдалося завершити чимало довгобудів.

Область є лідером із кількості об’єднаних громад, і це стало відчутно по залученню коштів з Державного фонду регіонального розвитку. Лише по лінії ДФРР у 2016 році було профінансовано 54 інвестиційних проекти на 93,6 млн грн. З місцевих бюджетів в рамках співфінансування було залучено 23,9 млн  грн. Зокрема, в сфері освіти реалізовано 30 проектів на суму 28,273 млн грн, в сфері охорони здоров’я – 8 проектів  (26 млн грн), ЖКГ – 7 (28,346 млн грн), культури – 7 об’єктів (7,5 млн грн), соціального захисту – один об’єкт (3 млн грн). Ще 62 млн грн Тернопільщина отримала субвенції на соціально-економічний розвиток та 141,5 млн грн – у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад.

В області вдалося вирішити проблеми, яким по 50-80 років Зокрема, готуються до здачі радіологічний корпус Тернопільської обласної лікарні, реконструйовані будівлі геріатричного відділення Шумського центру соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян, очисні споруди у Ланівцях продуктивністю 800 м3/добу.

  

Збудовано басейн для Козівської ЗОШ І-ІІІ. Роботи тут почалися ще в 2009 році. Тепер аналогів цій школі немає, де використані найсучасніші технології, а такому басейну може позаздрити не один заклад. 

Також завдяки ДФРР вдалося вирішити проблему в селі Горигляди Монастириського району. Там діти молодших класів навчалися в колишній колгоспній конторі, а решта – в аварійному приміщенні школи, збудованої ще у 30-их роках минулого століття.

Ще за часів Радянського Союзу в Гориглядах почали будувати нову школу, однак так і не завершили. У 2008 році будівництво відновлювали, але через брак коштів стан готовності будівлі, яка розрахована на 180 учнів, зупинився на рівні 80%. "Минулого року роботи активізувалися. Уже зроблено фасад, внутрішні роботи, постелено підлогу. Півшколи готово, з кінця вересня діти почали навчання в новому приміщенні. Стару школу знесли, на її місці буде алея та ігрові майданчики. Сподіваємся, що цього року школу вдасться здати повністю»,  – каже голова сільради Горигляд Анатолій Соловій.

В Микулинцях вдалося замінити центральний водогін. «Раніше в нас за зиму було 8-10 проривів. Труби були старі, понад 40-50 років не міняли їх. У вересні встановили пластикові труби, оновили колодязі, цієї зими вже жодних проблем, люди відчули зміни. Зараз готуємо проектно-кошторисну документацію на реконструкцію очисних споруд, будемо подавати їх на конкурс», – каже голова Микулинецької об’єднаної громади Петро Осіпчук.

У 2017 році заплановано завершити:

- реконструкцію гуртожитку Чортківського медколеджу з утепленням фасадів та влаштуванням шатрового даху,

- добудувати приміщення колишньої школи під дошкільний заклад в с.Стінка Бучацького району,

- провести реконструкцію системи каналізації селища Товсте Заліщицького району, районного будинку культури та районної бібліотеки для дорослих у Борщеві.

«Кошти приходять запізно»

В силу різноманітних причин повністю використати усі надані кошти зуміли не всі  громади. Зокрема, субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад в області використали лише на 95%.

Найкраще по освоєнню коштів проявили себе Байковецька об’єднана територіальна громада, Великогаївська та Шумська. У Байківцях впроваджено енергозберігаючі заходи у ЗОШ I-II та будівництво повітряних ліній електропередач. Розпочато реконструкцію адмінбудинку Великогаївської сільської ради. Проведено капітальний ремонт доріг в смт Підволочиськ та в Шумську.

Водночас по окремих об’єктах виникали складнощі через те, що кошти поступали нерівномірно.

Великою проблемою є те, що кошти, які надходять, не є перехідними. Якщо їх не освоїти, - то доведеться повернути в бюджет. Нинішня тендерна система є недосконалою. Адже найнижча ціна, завдяки якій підрядники виграють тендер, не є мірилом якості.

Тим часом жителі Тернопільщини, як і влада області, розраховують, що 2017 рік стане за темпами реконструкцій та будівництва в соціальній сфері не менш успішним, ніж попередній. 

Джерело: УНІАН

Область: 
Тернопільська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)