Як ефективно розпоряджатися землею – вивчали на практикумі в Херсоні

12 / Квітень, 2017
12 квітня Херсонське регіональне відділення Асоціації міст України провело практикум із застосування законодавства на тему: «Практичні аспекти реалізації законодавства в сфері управління земельними ресурсами». Захід організовано в рамках Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У практикумі взяли участь сільські та селищні голови, керівники відділів земельних відносин об’єднаних територіальних громад, спеціалісти місцевих рад з земельних відносин, землевпорядники, депутати місцевих рад.
Відкрила захід виконавчий директор РВ АМУ Лариса Оленковська, яка акцентувала на тому, що він організований на численні прохання територіальних громад і є актуальним. Адже питання налагодження земельних відносин у час стрімких змін у законодавстві є вкрай важливими для більш ефективного використання цього головного ресурсу громад.
Про розмежування компетенцій органів місцевого самоврядування, місцевих органів державної влади в процесі розпорядження землями, в тому числі за межами населених пунктів, детально розповіла начальник відділу землеустрою та охорони земель головного управління Держземгеокадастру в Херсонській області Галина Момот. За її словами, вкрай важливо сьогодні навести лад в проектно-технічній документації, аби з’явилася можливість оперативно управляти земельними ресурсами. Для цього потрібно визначитися з межами населених пунктів, які в переважній більшості набули суттєвих змін упродовж останніх десятиліть, та внести відповідні зміни до документів землеустрою.
 
 
Під час спілкування з представниками громад з’ясувалося, що деякі нещодавно створені ОТГ зіштовхуються з певними труднощами у тому, щоб безперешкодно розпоряджатися земельними ресурсами у межах щойно створених нових адміністративно-територіальних одиниць. Фахівці управління Держземгеокадастру пообіцяли всебічне сприяння громадам у приведенні документації у відповідність до норм діючого законодавства та індивідуальне консультування в найбільш складних випадках.
Детально про порядок внесення відомостей та змін до Держземгеокадастру розповіла заступник начальника управління Держземгеокадастру в Херсонській області Наталія Потапкіна.  
Серед типових проблем, котрі перелічувалися в практичній частині заходу, –опрацювання землевпорядних документів 1950-1960-х років. Також йшлося про найбільш складні спірні питання в землекористуванні, про земельні аукціони та нормативно-грошову оцінку земель, про проблеми з присвоєнням кадастрових номерів та труднощі в орендних відносинах, виділенні земель під специфічні об’єкти – кладовища та полігони ТПВ, а також під житлову забудову, про обмеження в використанні земель під національними парками тощо. Представники громад нарікали на те, що виготовлення Генплану населеного пункту та проекту землеустрою вимагають чималих коштів і часу. Суми в півмільйона і більше гривень лише за проектну документацію є непідйомними для бюджетів багатьох громад, а подеколи на їх виділення принципово не погоджуються місцеві депутати. Крім того, було обговорено використання земельних ресурсів громад як інструменту збільшення фінансових надходжень до місцевих бюджетів.
Учасники практикуму ознайомилися з пілотними проектами застосування сучасних інструментів управління земельними ресурсами.  
 
  
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)