Співробітництво громад в містах-метрополіях, - у Києві відбувся семінар-практикум

04 / Квітень, 2019
4 квітня у Києві відбувся семінар-практикум на тему «Розвиток інструментів демократичного врядування, співробітництва громад в містах-метрополіях: виклики та можливості соціально-економічного розвитку Київського регіону».
Організатором заходу виступає Асоціація міст України в рамках проекту USAID «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) та Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні», у співпраці з Київської міською державною адміністрацією і парламентським Комітетом з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування.
У семінарі беруть участь міські та селищні голови громад Київської області, представники КМДА, народні депутати, науковці, вітчизняні та міжнародні експерти.
Головна мета - обговорення перспектив та моделі партнерства громад Київської метрополії.
Відкрив роботу семінару Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан. Він  привітав учасників від імені Голови АМУ, мера Києва Віталія Кличка та побажав їм плідної роботи: «Ми постійно працюємо над такою непростою темою, як співробітництво громад в містах-метрополіях на наших глобальних заходах, а на нинішньому заході вже перейшли у формат предметного обговорення. Хочу звернути увагу, що сьогодні друга частина роботи пройде у форматі світового кафе, під час якої ми відпрацюємо пропозиції, які ляжуть в основу звіту та плану заходів з налагодження співробітництва між громадами, зокрема, в ті угоди про співпрацю, які вони сьогодні укладають між собою. Цей план стане путівником для інших муніципалітетів як на шляху створення агломерацій, так і пошуку інших ефективних форм співробітництва. Сьогодні Асоціація об’єднує 760 міст, сіл та селищ, ОТГ, я яких проживає 80% населення України, тому очевидно, що перед нами стоїть надважливе завдання».  
Також учасників привітала Голова Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» Сільвіа Іванова.
 
 
В обговоренні теми «Практика розробки і застосування законодавства в галузі демократичного врядування, співробітництва територіальних громад в містах-метрополіях: український та міжнародний досвід» взяли участь:
Любомир Зубач, народний депутат України, член  парламентського Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування;
Ігор Парасюк, Директор Проекту USAID ПУЛЬС «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні»;
Пол Хілдрет, Експерт Ради Європи (Велика Британія).
 
    
 
Директор Проекту ПУЛЬС Ігор Парасюк у презентації визначив поняття "агломерація" та різноманітні моделі. Він підкреслив важливість створення агломерацій для економічного і просторового розвитку міст та регіонів та зупинився  на прикладах моделей агломерацій, створених навколо великих міст у різних країнах.  Також він проаналізував можливості спільного розвитку громад в Україні у світлі децентралізаційної реформи, що нині триває, а також необхідність створення законодавчого підґрунтя. І.Парасюк відповів на запитання учасників семінару-практикуму.  
 
    
 
У виступі народний депутат України Любомир Зубач зазначив, що агломерації є важливим механізмом активізації економічного розвитку країни, оскільки це дає можливість для залучення інвестицій. Л.Зубач звернув увагу присутніх, що в Україні навколо великих міст природньо утворились агломерації, однак на сьогодні відсутній законодавчий акт, яким було б врегульовано принципи і механізми взаємодії територіальних громад в міських агломераціях та синхронізовано розвиток міста і навколишніх територій. З метою законодавчого врегулювання зазначеного питання групою народних депутатів України внесено на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про міські агломерації» (№6743), яким пропонується запровадити механізм утворення міських агломерацій, при якому всі суб‘єкти агломерації зберігають статус суб‘єктів місцевого самоврядування та мають рівне представництво у раді агломерації. Л.Зубач відзначив, що вказаний законопроект є хорошою базою для напрацювання такого закону, який би задовільнив інтереси як великого міста, так і навколишніх громад.
    
У дискусії на тему «Виклики та можливості планування соціально-економічного розвитку регіонів (на прикладі м. Київ та інших європейських міст)» взяли участь:
Марина Хонда, Заступник голови Київської міської державної адміністрації
Робер Герцог, Професор Страсбурзького університету, експерт Ради Європи (Франція);
Сергій Броневицький, Начальник Комунальної організації «Інститут Генерального плану міста Києва»;
Юрій Палеха, Заступник директора з наукової роботи – начальник центру геоінформаційних систем ДП «Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М.Білоконя.
  
 
Далі робота семінару-практикуму продовжилася у форматі світового кафе. Учасники обговорювали такі питання:
-      Мережа закладів охорони здоров’я міста Києва та Київської області, зокрема системи екстреної медичної допомоги
-      Нормативно-правове регулювання співробітництва територіальних громад міста Києва та Київської області
-      Транспортна інфраструктура
-      Інженерна інфраструктура. Об’єкти спільних інтересів територіальних громад  міста Києва та Київської області
-      Мережа дошкільних і шкільних закладів міста Києва та Київської області

Після дискусій у робочих групах модератори презентували результати та  рекомендації для політики, зокрема щодо моделі координації співробітництва громад. 

На завершення Голова Програми Ради Європи «Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні» Сільвіа Іванова підбила підсумки фахового обговорення теми.  

  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)