Підсумки навчального візиту до Одеси в рамках проекту «Маршрути успіхів»

24 / Квітень, 2017

20-21 квітня в місті Одеса відбувся навчальний візит на тему «Одеса – культурний HUB» в рамках загальнонаціональної програми обмінних візитів «Маршрути успіхів» для представників органів місцевого самоврядування. Цикл таких візитів реалізується в рамках проекту ПУЛЬС за підтримки USAID.
До заходу долучилися близько 30 представників українських міст, серед яких були міські голови та заступники міських голів, керівники об’єднаних територіальних громад, керівники та спеціалісти структурних підрозділів органів місцевого самоврядування в сфері культури та туризму, а також головний спеціаліст відділу регіональної політики управління стратегічного планування та розвитку Міністерства культури України Ірина Биковець.
Спікерами на заході виступили керівники напряму культури і туризму Одеської міської ради та Одеської обласної державної адміністрації, а також представники міжнародних програм у сфері урбаністичної тематики, освітніх та культурних центрів, музеїв тощо.
Засідання форуму проходило в Одеському Літературному музеї. Відкрила захід Тетяна Маркова, директор департаменту культури та туризму Одеської міської ради. У своєму вступному слові вона привітала учасників та сказала, що запорукою розвитку держави у будь-якій сфері є обмін досвідом та відкритість міст для здійснення цього обміну. «Ящо ми будемо частіше їздити один до одного, дізнаватися про нове, тоді все буде добре, тобі ми усі зможемо реалізувати свій потенціал. Одеса є унікальним культурним осередком України, до якої їдуть туристи як з України, так і з усього світу. Вони не просто відвідують її, вони люблять її. Сьогодні ми хочемо поділитися з вами секретом такого успіху», – зазначила Тетяна Маркова.
За її словами, Одесу відвідують увесь рік. Саме тому жодний день у місті не проходить без активного культурного життя. В Одесі відбувається близько 1000 культурних заходів щорічно, з них більше 200 фестивалів. У свої презентації вона продемонструвала яскраву палітру фестивального життя Одеси. Серед найбільш унікальних – фестиваль світла «Odessa light fest», музичний фестиваль «Odessa jazz fest», Одеський міжнародний кінофестиваль, фестиваль відеоблогерів «VIDEOODESSA», гастрономічні фестивалі «Свято полуниці», «Кавунний рай». Також спікером був презентований фестиваль «Хочу до Одеси», під час якого одесити виїжджають до інших міст та везуть туди «дух Одеси». Після цього відбувається зустрічний візит – Одеса приймає міста, які відвідала раніше, з їх культурними ініціативами.
       
Про важливі аспекти та досвід одещини у питанні охорони культурної спадщини розповіла під час засідання форуму Олена Олійник, начальник управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації. «Охорона та відновлення культурної спадщини міста є запорукою його туристичної привабливості. Одесити та мешканці області люблять свою землю та плекають свою культуру. Саме тому був розроблений особливий механізм для охорони об’єктів культурної спадщини міста – інститут громадських інспекторів, які, спираючись на розроблене нашим управлінням положення, слідкують за збереженням таких об’єктів» – зазначила вона. Із презентацією Олени Олійник можна ознайомитись тут.
Ксенія Рубікондо, координатор національної української мережі інтеркультурних міст міжнародної Програми інтеркультурних міст (ІСС) Ради Європи, розповіла про концепцію інтеркультурних міст. У такому місті відбувається сплетення багатьох національностей, культур, релігій та традицій. Воно плекає своє різноманіття та заохочує взаємодію між різними етнічними групами в міському просторі, а не протиставляє те, що відрізняється. Мережа інтеркультурних міст складає 117 міст по всьому світу. 6 з них знаходяться в України, серед яких Одеса, Луцьк, Вінниця, Суми, Павлоград та Мелітополь. Детальніше із концепцією інтеркультурних міст можна ознайомитися у презентації.
Предасники Освітньо-культурного центру «Інститу Конфуція» Університету Ушинського Олександра Попова та Дин Сінь розповіли про те, що такі ініціативи як освітньо-культурний центр допомагають місту у пошуку діалогу з іншими культурами. Детальніше у презентаційних матеріалах.
Директор Баварського дому в Одесі Марія Дегтяренко розповіла про співпрацю із німецькими організаціями у питаннях міжкультурного обміну. Більше про одеський центр німецької культури можна дізнатися тут.
Про інтерактивні експонати «Музею цікавої науки» розповіла його директор Маргарита Кирилова. Цей музей, за її словами, пробуджує до пізнання та дарує відвідувачам  практичний досвід, а не просто можливість побачити статичні експонати. Більше інформації у презентації
На завершення пленарної частини заходу, координатор проекту «Зелена хвиля» Оксана Окландер презентувала фестивальний рух Одеси в контексті культурної індустрії міста.
Після засідання форуму, учасники вирушили пізнавати культурне життя Одеси на практиці – вивчали досвід діяльності Муніципального музею особистих колекцій ім.О.В.Блещунова, а також відвідали Одеський муніципальний театр духової музики ім. А.Саліка. Під час цього візиту, працівники театру поділились своїм досвідом організації молодіжного духового оркестру та запропонували об’єднатися з іншими містами задля створення всеукраїнського молодіжного духового оркестру. Крім того, головний диригент театру Юрій Литовко розказав, що навіть маючи обмежені ресурси, цілком можливо підтримувати повноцінну роботу закладів музичної освіти. Головне – це бажання і підтримка однодумців.  
                                                           
21 квітня учасники відвідали музей-квартиру Л. Утьосова – новий музей, який у вересні 2015 році урочисто відкрив одеський міський голова Геннадій Труханов. Завершальний візит представники українських міст зробили в Одеський національний академічний театр опери та балету. Там після ознайомлення з його історією та роботою, учасники влаштували дискусійну платформу прямо у залі театру, під час якої поділилися враженнями про Одесу та навчальний візит.
      
На завершення навчального візиту, було проведено підсумкове засідання – присутні подякували Асоціації міст України за високий рівень проведення заходу та обмінялись ідеями щодо втілення нових культурних проектів в своїх містах. «Такі заходи потрібні та дуже важливі. Багато із ініціатив, запропонованих Одесою, вже впроваджується у різних областях, а деякі можна реалізувати у майбутньому. Варто відмітити високий інвестиційний потенціал Одеси. Іншим містам слід вивчати й переймати досвід одеситів і у цьому напрямку. Навчальний візит в рамках проекту «Маршрути успіхів» був неодмінно корисний для нас усіх, ми багато чого побачили, багато чому навчилися, з’явилося натхнення», – підсумувала Ірина Биковець, головний спеціаліст відділу регіональної політики управління стратегічного планування та розвитку Міністерства культури України.
                                       
Дивитись фотогалерею.
Дивитись відео.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)