Підсумки "Маршрутів успіху" у Черкасах: місто поділилося досвідом залучення інвестицій у реалізацію проектів для розвитку громади

15 / Грудень, 2017
Асоціація міст України впроваджує загальнонаціональну Програму обмінних візитів «Маршрути успіхів» для представників органів місцевого самоврядування. Цикл щомісячних навчальних поїздок організовується в рамках Проекту ПУЛЬС, який реалізується за підтримки USAID. Головна мета - поширення кращих практик та успішного досвіду вирішення місцевих проблем та впровадження новацій, зокрема, завдяки зростанню місцевих бюджетів внаслідок децентралізації та отримання нових повноважень в процесі секторальної децентралізації.
13-14 грудня у Черкасах відбувся навчальний візит на тему «Інвестиційна політика Черкас як запорука сталого економічного розвитку громади». Вивчати досвід міста у залученні фінансування для реалізації проектів розвитку громади приїхали 20 представників з 12 областей України. Серед учасників – міські голови, їх заступники, а також керівники та фахівці департаментів економіки та інвестицій.
Навчальний візит відкрив Черкаський міський голова Анатолій Бондаренко: «Щоб перетворити місто на сучасне й перспективне, потрібен, звичайно, динамічний розвиток в економіці, тож ми працюємо над тим, аби формувати сприятливе бізнес-середовище, розробляти стратегічні програми розвитку та інвестиційні пропозиції. Віднаходимо можливість співпрацювати з підприємцями, надавати їм необхідну підтримку, шукати шляхи ефективного використання власних ресурсів».
Про досвід реалізації та залучення інвестицій у проекти в сфері енергозбереження, модернізації систем тепло- та водопостачання, поводження із сміттям, а також про участь у навчальних міжнародних проектах та публічно-приватне партнерство розказали директор департаменту економіки та розвитку Ірина Удод та начальник відділу стратегічного розвитку Леся Богодаєва. Ознайомитися із презентацією.
  
Леся Богодаєва зазначила, що Черкаська міська рада співпрацює з міжнародними організаціями у напрямку реалізації проектів, зокрема, спільно із Посольством Франції в Україні реалізується проект «Зелене місто – Черкаси», метою якого є покращення екологічної ситуації міста, у співпраці з Регіональним центром для Центральної та Східної Європи, за фінансової підтримки Норвезького Міністерства клімату та довкілля, підписаний Меморандум про взаєморозуміння стосовно співпраці в  реалізації проекту «Місцеві ініціативи задля стабільної України (Lіnk)». З 2014 року місто Черкаси активно співпрацює з Нордік Інвайронмент Файненс Корпорейшн (НЕФКО). В 2015 році  було досягнуто домовленості з цією корпорацією про реалізацію в Черкасах інвестиційного проекту з термомодернізації освітніх  бюджетних  закладів міста. Протягом 2011 – 2014 років в Черкасах впроваджено «Проект ефективного енергозабезпечення міста» що реалізовувався в рамках угоди між КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» та Європейським банком реконструкції та розвитку. Загальна вартість проекту –11,2 мільйонів Євро.
На початку грудня 2017 року Черкаси отримали підтвердження від Швейцарського бюро співробітництва в Україні про перемогу в Конкурсі з відбору трьох пілотних міст для впровадження Європейської енергетичної відзнаки (ЄЕВ). Цей конкурс проводився в період з 12 червня 2017 року до З0 листопада 2017 року Міжнародним офісом Європейської енергетичної відзнаки відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації (SECO) та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Кожне місто з трьох переможців отримає ряд переваг, зокрема, пройдуть безкоштовний аудит досвідченим міжнародним аудитором з ЄЕВ, отримає Європейську енергетичну відзнаку, яка є підтвердженням енергоефективності міста міжнародного рівня. Крім того, кожне місто отримає фінансову допомогу в межах 20000  швейцарських франків на впровадження заходу для покращення енергоефективності і використання відновлюваної енергії.
Окрему увагу під час презентації приділили проектам, які пов’язані із поводженням зі сміттям. Зокрема, компанією ТОВ «ЛНК» за сприяння міської влади Черкас в кінці травня 2017 року реалізовано інвестиційний проект «Будівництво комплексу з дегазації полігону побутових відходів та генерації електричної енергії з вилученого біогазу» на міському полігоні побутових відходів. Сума інвестицій – 1 млн. 800 тис Євро. Очікувані результати проекту - щорічне вилучення 5,7 млн. кубічних метрів звалищного газу, як забруднювача повітря, водойм та ґрунтів та скорочення викидів СО2 на 32 тис тон на рік.
 
23 листопада Черкаська  міська  рада прийняла рішення про розгляд Інвестиційного договору про будівництво заводу з комплексної переробки твердих побутових відходів у місті Черкаси та гарантій довгострокового постачання ТПВ між ТОВ «ЕКО-БАІК» та Черкаською міською радою. Передбачено будівництво заводу комплексної переробки твердих побутових відходів термохімічним способом з отриманням енергетичних продуктів - електроенергії або синтетичного палива.
Учасникам розповіли про заходи публічно-приватного партнерства, які реалізує Черкаська міська рада. Місто активно співпрацює з такими підприємствами як найбільший товаровиробник регіону ПАТ «Азот», завод з виробництва хімічних реактивів ТОВ «Кемікал Елементс Юкрейн», корпорацією «Сатурн» та ТОВ «Фабрика агрохімікатів». За підтримки цих компаній у місті Черкаси відновлюється благоустрій та інфраструктура міста. У 2016 році ПАТ «Азот» безоплатно передано місту 15 тролейбусів та 900 комплектів спецодягу для працівників КП «Черкасиелектротранс». Також партнерські компанії допомагають черкаським закладам освіти та проводять благодійні заходи у місті.
Далі учасники вирушили до ТОВ «Фабрика агрохімікатів» де ознайомилися з її діяльністю та дізналися про реалізацію соціальних проектів спільно з міською радою. Черкаська фабрика агрохімікатів заснована в 2005 році. Нині на цьому підприємстві працює 250 людей. Власник групи компаній «Укравіт» Віталій Ільченко наголосив, що серед головних правил їх діяльності - працювати чесно й у законодавчому полі, сплачуючи всі податки. За його словами, разом із черкаською владою компанія втілює низку соціальних проектів. Зокрема, серед найближчих планів -  облаштування інфраструктури навколо підприємства. Ірина Удод зазначила, що підприємство фінансово підтримує практично усі заходи, які відбуваються у місті, а податки, які сплачуються, йдуть у міський бюджет, наповнюючи його. Також  фабрика забезпечує робочі місця, гідну зарплату та іноді навіть житло міськім фахівцям.
 
Після екскурсії фабрикою, учасники відправилися до черкаського державного технологічного університету, де ознайомилися проектом “Cherkasy Green Energy”, завдяки реалізації якого на даху університету встановлена сонячна електростанція. Цей проект впроваджується завдяки гранту, наданого через Програму «Link» Регіонального Екологічного Центру для Центральної та Східної Єропи за фінансової підтримки Міністерства клімату та довкілля Норвегії. Сонячна електростанція допомагає навчальному закладу заощаджувати електроенергію. Крім того, проект виконує просвітницьку роль – з усієї Черкаської області приїжджають учні та студенти, щоб ознайомитися із «чистою» енергетикою, дізнатися як заощаджувати енергоресурси та довідатися як працює установка.
 
Наступного дня представники українських міст продовжили ознайомлення з інвестиційною політикою Черкас та вирушили на екскурсію до Черкаської міської гімназії №9 ім.О.Луценка. Директор гімназії Ірина Топчій розказала про досвід реалізації проектів енергоефективності у галузі освіти. За її словами, зараз гімназія проживає етап оновлення. «Це завдяки тому, що місцева влада і держава повернулись обличчями до освіти і ми маємо значно більші можливості для того, щоб створювати гідні умови для навчання дітей», - зазначила вона. Директор також розказала, що велику роль в оновленні гімназії зіграла участь навчального закладу у громадському бюджеті: «Ми заявили про свою участь у громадському бюджеті… І відновили асфальтове покриття на території школи. Тепер замість понівеченого асфальту – бруківка з національним візерунком, який самостійно придумали діти. Зараз закінчується будівництво вуличного баскетбольного майданчику. Це – результат участі у громадському бюджеті минулого року. В цьому році ми виграли кошти на футбольне поле». Також вона розповіла про енергомодернізацію школи. За кошти НЕФКО вдалося утеплити будівлю та замінити усі вікна, тому тепер у гімназії тепло та комфортно, навіть у коридорах. Ірина Топчій також ознайомила учасників із класом робототехніки, де діти програмують роботів, тренуються, а також готуються до всеукраїнських та міжнародних змагань.
 
Також учасники ознайомилися із роботою черкаського міського зоологічного парку. Його директор Євгеній Ван поділився досвідом залучення грантів від українських та міжнародних організацій для покращення міських комунальних підприємств на прикладі зоопарку у місті Черкаси. Зокрема, цього року тут закінчилася реконструкція павільйону-експозиції «Земля ведмедів і вовків». Вона являє собою багаторівневі вольєри без кліток або перегородок, які дозволяють спостерігати за тваринами зі всіх можливих ракурсів. При цьому хижаки підібрані так, щоб максимально дружно жити поруч один з одним. Завдяки новому будинку, тварини тепер знаходяться практично в місці свого природного існування. Окрім вовків і ведмедів, експозиція також включає річкових видр, в яких своя власна окрема вольєра з водоймищем. За словами директора зоопарку, будь-яке місто може привабити інвесторів, щоб вони здійснювали вклад у комунальні та інші міські підприємства. «Головне – зацікавити його, показавши, що займаєшся справою свого життя, якою дихаєш, та мрієш про те, аби все стало краще, тоді інвестор повірить і прийде», - зазначив Євгеній Ван.
 
Після екскурсії представники міст підвели підсумки візиту і обмінялися своїми враженнями. Начальник відділу стратегічного планування та маркетингу Тернопільської міської ради Віталій Захарчук зазначив: «Так, у міста дійсно є чому повчитися, є що подивитися. Адже зараз на місцях намагаються дуже активно займатися залученням інвестицій, в першу чергу, іноземних, від міжнародних фондів та організацій, підприємств. Добре, коли є однодумці, буде з ким порадитися. Черкаси – чудове місто», - зазначив він. Представники українських міст подякували Асоціації міст України та Черкаській міській раді за організацію корисного та пізнавального навчального візиту.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)