О.Слобожан: Інструмент місцевих запозичень є інструментом майбутнього для українських громад

11 / Грудень, 2020
10 грудня відбулося міжнародне експертне онлайн-обговорення на тему «Розвиток громад: довіра, інституції, фінанси та люди», організатором якої виступила програма «U-LEAD з Європою». У заході взяли участь Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, спеціальний посланник уряду Федеративної Республіки Німеччина з питань реформ в Україні (добре урядування, децентралізація та державна служба) Ґеорґ Мільбрадт, Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов, заступник Міністра розвитку громад та територій України В’ячеслав Негода. До онлайн-заходу також долучилися українські високопосадовці, посол ЄС, посли Данії, Німеччини та Словенії, а також 30 експертів - чиновники, науковці, дипломати та активісти з 12 країн, у тому числі з України.
Асоціацію міст України на заході представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан. Мета – обговорення останніх новин та досліджень у галузі реформи децентралізації та місцевого розвитку з відомими національними, міжнародними експертами та високопосадовцями.
Тематичні блоки дискусії:
  • Інституції та урядування
  • Люди та довіра
  • Фінанси та повноваження
Виступаючи на тематичному блоці «Фінанси та повноваження» Олександр Слобожан зазначив, що у цьому році місцеве самоврядування зіштовхнулося з низкою проблем, які стосуються перенавантаження муніципалітетів видатками і, в той же час, позбавленням їх фінансових ресурсів. Він зауважив, що 2021 рік буде складним для місцевих бюджетів.
В умовах дефіцитності місцевих бюджетів для залучення додаткових ресурсів є можливість здійснення місцевих запозичень. За період з 1 січня по 31 жовтня 2020 року міські ради здійснили запозичень на суму 5,323 млрд грн. Позичальниками виступили 12 міських рад, з них 6 – громади міст обласних центрів. Основними кредиторами були фінансові установи: 4 банки та 1 МФО. Найбільша кількість запозичених коштів приходиться на міста-мільйонники, зокрема Харків, Дніпро, Львів, Запоріжжя, - сказав О.Слобожан.
Виконавчий директор АМУ зазначив, що за підрахунками Асоціації міст України, невелика кількість муніципалітетів має спеціалістів з управління місцевим боргом. Також він наголосив, що необхідно створити електронний реєстр запозичень для того, щоб міжнародні фінансові організації могли бачити спроможність місцевих бюджетів, розрахунки індикативних показників бюджетів розвитку, наскільки кредитоспроможнім є той чи інший муніципалітет.
Підсумовуючи свій виступ Олександр Слобожан сказав, що інструмент місцевих запозичень є інструментом майбутнього для українських громад.
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)