О.Слобожан: АМУ сподівається, що до місцевих виборів Парламент схвалить законопроєкт 3614

20 / Серпень, 2020
19 серпня Асоціація міст України спільно з каналом «ІнтерВізор» провела експертну дискусію «Децентралізація і місцеві вибори 2020: проблеми, очікування, нові можливості», присвячену присвячену реформі децентралізації та місцевим виборам 2020.
Спікерами виступили Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, Голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін, радник Міністра розвитку громад та територій України Іван Лукеря.
Модерувала дискусію Світлана Кушнір.
Під час дискусії у прямому ефірі спікери обговорили особливості проведення місцевих виборів в умовах завершення децентралізаційної реформи та основні новели виборчого законодавства, що впливають на формування органів місцевого самоврядування. Зокрема, вони відповідали на запитання глядачів, що були зібрані заздалегідь кожним з учасників заходу. Окрему увагу експерти приділили роз’ясненню питань щодо місцевих виборів на лінії розмежування, особливостей формування ТВК, виборчих бюлетенів, грошової застави, гендерної квоти та імперативного мандату.
Одне з питань було присвячене позачерговому засіданню Верховної Ради, яке відбудеться 25 серпня 2020 року. На ньому мав розглядатися законопроєкт №3614, втім він не був включений в порядок денний засідання. Виконавчий директор АМУ нагадав, що цей законопроєкт встановлює рівні умови формування дохідної бази бюджетів місцевого самоврядування для «нових» сільських, селищних, міських територіальних громад в обсягах, що були у міст обласного значення та ОТГ. Наразі він проголосований тільки в першому читанні.
АМУ сподівалася, що зміни до Бюджетного кодексу - законопроєкт №3614 - будуть розглянуті Парламентом на засіданні 25 серпня. Адже проєкт Закону вже готовий, порівняльна таблиця до нього - сформована. Хотілося б думати, що проблема полягає у тому, що спочатку має зібратися Бюджетний комітет, тобто це технічні питання, які будуть вирішені до місцевих виборів, - зазначив О.Слобожан
Віталій Безгін та Іван Лукеря також підкреслили важливість прийняття цього законопроєкту, адже він передбачає закріплення за сільськими, селищними, міськими громадами належної ресурсної бази для здійснення повноважень на новій територіальній основі. Спікери висловили сподівання, що усі бюрократичні перепони  щодо його схвалення будуть невдовзі подолані.
Також учасники заходу пояснили позиції щодо суперечливих норм нового виборчого законодавства, а саме - партизації місцевих рад та впровадження «імперативного» мандату для місцевих депутатів.
Якщо до виборчого законодавства не будуть внесені зміни щодо «імперативного мандату», то існує єдиний розумний шлях, на який сподівається АМУ: що така норма буде визнана антиконституційною, оскільки вона суперечить цілій низці рекомендацій Ради Європи, ПАРЄ і тих міжнародних зобов’язань, які взяла на себе Україна. Ніде у світі такої конфігурації «імперативного мандату», як у нас, немає, - зауважив О.Слобожан.
Пропонуємо переглянути відео онлайн-заходу:
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)