15 / Березень, 2019
Сьогодні, 15 березня, у Львові пройшов VII Форум місцевого самоврядування, де більше 200 учасників активно обмінювалися досвідом та дискутвали про актуальні проблеми і перспективи місцевого самоврядування. Організаторами та партнерами форуму є КУ Інститут міста, Львівська міська рада, Асоціація міст України, проект ПУЛЬС (USAID), Проект ПРОМІС, GIZ, німецько-український проект «Реформа управління на сході України II».
Серед учасників – міські, сільські, селищні голови з усієї України, представники центральних органів виконавчої влади, провідні експерти, науковці. Асоціацію міст України на заході представляють Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан та директор Проекту USAID ПУЛЬС Ігор Парасюк.
З вітальним словом до учасників заходу звернувся Львівський міський голова Андрій Садовий. За словами мера Львова, сьогодні перемагають ті країни, де роблять ставку на розвиток міст: «Згадаймо темні часи. Що тоді зробили? Максимально віддали права містам, запровадивши магдебурзьке право. Повноваження тоді були більші, ніж ми маємо сьогодні. Як наслідок – бідна, пограбована держава, маючи при цьому унікальні приклади розвитку, – зазначає мер. – Якщо говорити про рівень міста, району, області, то я би був дещо радикальним. Я б повністю реформував систему районних та обласних адміністрацій, адже тоді міста матимуть більше часу для саморозвитку. Усе, що б я залишив, – це невеликий офіс, який би мав допомагати в координації між місцевими громадами та державою».
Після вітального слова розпочалася перша панельна дискусія на тему: «Реформа місцевого самоврядування». Модератором дискусії виступив Львівський міський голова Андрій Садовий.
До обговорення долучилися Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, народний депутат України Андрій Березюк та експерт з децентралізації Юрій Ганущак.
О.Слобожан подякував організаторам Форуму і привітав учасників. Він окреслив позицію Асоціації щодо темпів та проблем реалізації децентралізаційної реформи, зокрема, у сфері фінансів: «Ми постійно чуємо про те, що в результаті децентралізації міста, села і селища отримали нові доходи, але треба бути об’єктивними та не забувати й про видатки, які несуть органи місцевого самоврядування».
О.Слобожан розповів про ініціативи АМУ у захисті інтересів органів місцевого самоврядування. Зокрема, АМУ виступає за те, щоби містам дозволили зберігати кошти на депозитних рахунках, адже це важливий фінансовий інструмент. «Нас багато критикували за нашу позицію по депозитам. Але я хочу ще раз наголосити – це нормальний фінансовий інструмент. Бюджетна сфера на працює на передоплату. Гарний господар запускає кошти у банківську систему, зокрема, банки державної форми власності, щоб вони не лежали «мертвим вантажем». Є гроші, є ліквідність, можливість інвестувати в малий та середній бізнес – кошти працюють. Наприклад, у Борисполі побудований ліцей за кошти з відсотків на депозит. Тому будь-які заборони зменшують довіру місцевої влади до центральної влади», – сказав Олександр Слобожан.
Також він зупинився на темі збереження пайової участі для міст. За словами О.Слобожана, не можна просто відмінити 1,7 млрд грн доходів у місцеві бюджети та нічим їх не замінивши.
Виконавчий директор АМУ розповів про те, що у Верховній Раді є законопроект про збільшення ПДФО для органів місцевого самоврядування. «100 відсотків містам би вистачило, – сказав Олександр Слобожан. – З 2020 року тільки ми б’ємо в набат. Відмінять місцевий податок з пального, це 8-9 млрд грн. Є ініціативи по тютюну відмінити акцизи, по алкоголю. Це 14 млрд грн. Як компенсують це містам? Я не за те, щоби взяти більше грошей з бізнесу. Я за те, щоби наявні ресурси розподілялися справедливо. І щоби міста могли будувати дороги, розвивати свою інфраструктуру».
На закінчення виступу О.Слобожан розповів про реформу децентралізації та роль у ній Асоціації міст України. «В 15 році, коли розпочали перший етап, було запаморочення від успіхів. Але ми не розвинули цей успіх. Сьогодні 70% ОТГ є дотаційними. Але ж реформа робилася не для цього. Реформа робилася для створення спроможних громад і для того, щоби кожен громадянин держави, де би він не проживав, в обласному чи районному центрі, отримав би однакову кількість і якість послуг. Тож мета реформи децентралізації – це не кількість громад, а створення спроможних громад, які можуть забезпечити якість послуг», – зазначив Олександр Слобожан.
Цього року Форум присвячено таким питанням: реформа місцевого самоврядування в Україні: проблем на шляху реформи, зміна виборчої системи, курс децентралізації на 2019 рік; вплив місцевого самоврядування з новими повноваженнями на розвиток місцевої та регіональної економіки; кращі практики залучення інвестицій у громади; правильне конвертування місцевих бюджетів; наступний етап децентралізації, реформування регіональних органів державної влади в Україні.