Херсонщина: вплив на бюджетну політику держави в частині захисту інтересів територіальних громад

28 / Жовтень, 2016

26 жовтня в Херсоні відбулося засідання регіональної платформи на тему «Законодавче забезпечення бюджетної політики в частині захисту інтересів територіальних громад. Підсумки децентралізації. Перші уроки», спрямоване на вироблення політики у сфері місцевого самоврядування. У заході взяли участь представники органів влади та місцевого самоврядування області, депутатських корпусів, сільські та селищні голови, заступники міських голів, секретарі міських рад, лідери об’єднаних громад, а також народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань науки та освіти Олександр Співаковський. Захід організований регіональним відділенням Асоціації міст України в рамках проекту ПУЛЬС.

Відкрив засідання платформи міський голова Херсона, голова регіонального відділення АМУ Володимир Миколаєнко, який підкреслив важливість не лише процесу обговорення нагальних проблем формування місцевих бюджетів, а й донесення своїх пропозицій до уряду та парламентарів, аби врегулювати процес на законодавчому рівні і уникнути серйозних проблем упродовж бюджетного року. Під час зібрання детально розглядалися особливості та проблеми формування місцевих бюджетів на наступний рік, зокрема, фінансування системи освіти, в т.ч. у об’єднаних територіальних громадах. А також йшлося про напрацювання шляхів запровадження справедливої тарифної політики та про особливості фінансування соціального захисту населення, відшкодування вартості пільгових перевезень тощо. Особлива увага була приділена підсумкам бюджетної децентралізації та процесу об’єднання територіальних громад в Херсонській області.

  

Так, розглянувши проблеми формування Держбюджету України на 2017 рік, представники органів місцевого самоврядування області звернулися до народних депутатів України з пропозиціями щодо представлення інтересів місцевого самоврядування в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин. Запропоновано здійснити перерозподіл додаткової дотації на утримання закладів освіти та охорони здоров’я, включивши в розрахунки бюджети ОТГ та міст обласного значення. Залишити без змін норми статей Бюджетного кодексу щодо права органів місцевого самоврядування спрямовувати залишки коштів по освітній та медичній субвенції на здійснення заходів з оптимізації мережі та капітальні видатки відповідних закладів. Як зазначалося, необхідно залишити фінансування санаторіїв для дітей та підлітків і для хворих на туберкульоз виключно на обласному рівні за рахунок медичної субвенції, оскільки у зазначених закладах лікуються не лише мешканці міст, а й з усієї області та з-поза її меж. А ще надати право органам місцевого самоврядування самим формувати помісячний розподіл по освітній та медичній субвенції, щоб уникнути нерівномірності їх розподілу протягом року. Як зазначалося, потрібно здійснити передачу майна на утримання ПТУ містам-обласним центрам.

Запропоновано також урегулювати проблеми пільгового перевезення окремих категорій громадян шляхом прийняття нормативно-правових актів щодо переходу на адресну грошову допомогу. Була також пропозиція вирішити проблему підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення шляхом прийняття відповідних законопроектів для погашення 5 млрд. грн. заборгованості різниці в тарифах та забезпечити захист комунальних підприємств від обставин, які виникли у зв’язку з непогашенням різниці в тарифах, встановити мораторій на нарахування та стягнення штрафу, пені, інших фінансових санкцій за невиконання зобов'язань з оплати природного газу, електричної енергії з суб’єктів господарювання, які надають населенню послуги з централізованого постачання холодної та гарячої води, водовідведення, централізованого опалення. Йшлося і про те, щоб передбачити прямі міжбюджетні відносини з усіма ОТГ, в яких вже відбулися вибори або відбудуться в грудні ц.р.

Своє бачення ситуації з обговорюваних питань висловили народний депутат Олександр Співаковський, міський голова Херсона Володимир Миколаєнко, заступник голови обласної ради Оксана Рукавішнікова, заступник директора департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олена Князева, секретар Новокаховської міської ради Олександр Лукьяненко, сільські голови Нової Маячки Олешківського району Валентин Кос та Великих Копанів – Валентина Костенко. Учасники дискусії стурбовані змінами, які пропонується внести з наступного року до Бюджетного кодексу та деяких законодавчих актів України. На їх думку, ці зміни можуть суттєво погіршити фінансове забезпечення територіальних громад. Зокрема, особливе занепокоєння у представників місцевого самоврядування викликає передача на рівень місцевих бюджетів майже усіх видатків на заклади освіти та медицини. Деякі громади вже зараз прогнозують, що через нестачу коштів будуть змушені вдаватися до радикальних заходів — скорочення штатів, а то й узагалі закриття деяких з них.

  

Олександр Співаковський зазначив, що до проекту державного кошторису і Бюджетного кодексу на наступний рік у парламентарів теж є чимало зауважень. Зокрема, комітет ВР з питань науки та освіти виступив категорично проти зменшення розміру освітньої субвенції у 2017 році з 44 до 41 млрд. гривень. Тим більше, що в бюджеті закладена норма про суттєве збільшення зарплат вчителям.

«Ми розуміємо, що є дуже великий ризик того, що слабкі громади просто не зможуть забезпечити фінансування зарплати непедагогічним працівникам, не зможуть забезпечити комуналку, – підкреслив нардеп, – держава не має права залишити громади сам на сам із цими проблемами, без розуміння наслідків. Якщо вже на місцевий рівень передаються якісь повноваження, то має бути передане й фінансове забезпечення».

Освітній сфері під час дискусії було приділено чи не найбільше часу: крім зарплат і майна закладів профтехосвіти, представників місцевих громад хвилюють питання створення опорних шкіл, забезпечення учнів підручниками, шкільними автобусами, тому лідери громад запропонували виконавчому директору регіонального відділення Асоціації міст України Ларисі Оленковській присвятити освітнім проблемам окреме засідання.

Модераторами заходу виступили виконавчий директор Херсонського регіонального відділення АМУ Лариса Оленковська та регіональний консультант з бюджетних питань Вікторія Корецька.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)