27 вересня у Києві відбулося засідання Правління Асоціації міст України. Проводив засідання Голова АМУ, Київський міський голова В.Кличко.
У засіданні взяли участь міські голови – члени Правління АМУ. Голова АМУ В.Кличко зазначив, що на порядку денному засідання – важливі питання, які потребують термінового вирішення: підготовка до опалювального сезону, врахування інтересів місцевого самоврядування в проекті Держбюджету на 2017-й рік, ситуація з паркуванням у містах, ситуація, що склалася у Львові з вивезенням твердих побутових відходів та інші.
Розпочався розгляд питань порядку денного з прийняття нових членів до складу АМУ. М.Пітцик, Виконавчий директор АМУ, оголосив про виявлене бажання ряду населених пунктів вступити у ряди АМУ, а Правління підтримало це своїм рішенням.
Найбільше дискусій та обговорення викликало питання врахування інтересів місцевого самоврядування в проекті Держбюджету на 2017 рік. Голова Асоціації зазначив: «Минулого тижня був оприлюднений проект бюджету на наступний рік. Загалом інтереси місцевого самоврядування в проекті Держбюджету на 2017, на жаль, планують обмежити», – підкреслив Голова АМУ.
При цьому, зазначив Київський міський голова, обласним та районним бюджетам передано значні кошти (14,9 млрд грн) у вигляді додаткової дотації на утримання закладів освіти та охорони здоров’я, що ставить керівників об’єднаних територіальних громад і міст обласного значення в значну залежність від обласної та районної влади. «Таке рішення не відповідає принципам децентралізації», – сказав Голова Асоціації міст України.
Перший заступник Виконавчого директора О.Слобожан наголосив, що Асоціація провела комплексний аналіз бюджетних ініціатив (читати Аналітична довідка АМУ щодо проекту Держбюджету на 2017), який дозволяє стверджувати, що фінансове забезпечення територіальних громад в 2017 році суттєво погіршиться.
Виконавчий директор АМУ М.Пітцик додав, що дохідна частина місцевих бюджетів не змінюється. У той же час особливе занепокоєння Асоціації викликає, що на рівень місцевих бюджетів передаються усі видатки (крім видатків на оплату праці педагогічних працівників) по закладах освіти та видатків на оплату комунальних послуг та енергоносіїв для закладів охорони здоров’я.
М.Пітцик зазначив: «Бюджетна децентралізація в Україні ставила перед собою дві мети: незалежні джерела формування бюджетів та збільшення фінансових ресурсів з розрахунку на одну людину в громаді. Сьогодні ж що маємо? Наступного року органи місцевого самоврядування вимушені будуть скорочувати фінансування важливих для громад заходів та програм у сфері ЖКГ, благоустрою, ремонту та будівництва доріг, соціального забезпечення, дошкільної та позашкільної освіти місцевого економічного розвитку».
Наголосивши на ризиках та загрозах, які несе з собою проект Державного бюджекту на 2017 рік, члени Правління АМУ вирішили направити до Голови Парламенту та народних депутатів України Звернення Правління АМУ щодо належного бюджетного забезпечення територіальних громад в 2017 році, з правками, висловленими в ході засідання. У Зверненні йдеться про необхідність термінового вирішення проблемних питань з утриманням закладів освіти та охорони здоров’я, врегулювання питань з пільговим перевезенням та заборгованістю з різниці в тарифах, фінансуванням перших виборів в ОТГ та соціальними пільгами.
Окрім цього, вирішено, що в рамках Асоціації міст України буде створена робоча група, яка оперативно напрацює поправки до проекту Державного бюджету-2017 і зустрінеться з профільними міністрами та представниками Комітету Верховної Ради з питань бюджету, з тим, щоб нагальні питання міст отримали своє відображення в проекті основного фінансового документу країни на наступний рік. Голова Асоціації зазначив: «До 1 жовтня бюджетний комітет Верховної Ради приймає поправки до проекту бюджету на 2017-й рік. Я пропоную сформувати делегацію (робочу групу) від Асоціації міст, яка повинна оперативно напрацювати поправки до проекту бюджету і зустрітися з представниками бюджетного комітету і профільними міністрами (освіти, охорони здоров’я, ЖКГ, соцполітики, фінансів) та озвучити наші питання й проблеми, які вимагають розв’язання. Сподіваюсь, міністри нас підтримають. Якщо ні – будемо звертатися та зустрічатися з Прем’єр-міністром».
Міські голови перейшли до розгляду другого, але, не менш важливого та болючого питання порядку денного. Київський міський голова розповів, що до початку опалювального сезону залишаються лічені тижні, а ситуація з готовністю теплового господарства столиці складна.
«Ситуація в столиці не відрізняється від ситуації у багатьох інших містах країни. У більшості теплопостачальних підприємств заблоковані рахунки і відсутні кошти, не виконуються інвестиційні програми і планові ремонти, зростає кількість пошкоджень тепломереж. Через відсутність грошей «Київенерго» не переклала жодного метра старих зношених теплотрас», – підкреслив В.Кличко.
Директор Центру аналізу та розробки законодавства АМУ Я.Рабошук поінформував учасників засідання щодо стану підготовки до опалювального сезону 2016-2017 років. Зважаючи, що ситуації в цілому по доволі критична, Правління АМУ доручило Виконавчій дирекції розробити законопроекти щодо: призупинення нарахування штрафів та пені за заборгованість підприємств ТКЕ за спожитий природний газ перед НАК «Нафтогаз України»; реструктуризації та списання такої заборгованості, закріплення в Державному бюджету на 2017 рік субвенцій місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах та на погашення сум нарахованих штрафів та пені.
Окрім цього, ухвалено рішення доручити відповідній «новоствореній» робочій групі сформувати перелік міст, де склалася критична ситуація з підготовкою до опалювального сезону та надати цей перелік Мінрегіону, Мінпаливенерго та Прем’єр-міністру України.
Говорячи про ситуацію з паркуванням, Київський міський голова зазначив, що місцева влада вже майже два роки очікує від Верховної Ради ухвалення необхідних змін до законів, щоби врегулювати ситуацію з паркуванням. «Це питання стосується не лише Києва, а й усіх великих міст. Ми повинні навести лад з паркуванням. Міська влада нині не має законного права штрафувати водіїв, які кидають свої автівки в заборонених для паркування місцях. Крім того, врегулювання проблеми з паркуванням дасть змогу додаткових надходжень у бюджети міст. Це мільярди гривень. Оскільки паркувальний бізнес є одним із найприбутковіших», – підкреслив В. Кличко. Зважаючи на актуальність питань паркування у містах, Правління АМУ доручило Виконавчій дирекції розробити нормативно-правові акти щодо звільнення вулиць від неправомірно припаркованих автівок, забезпечення можливостей для облаштування парковок у населених пунктах, створення дієвого механізму контролю, врегулювання співпраці органів місцевого самоврядування та органів поліції, забезпечення розподілу доходів під парковок між бюджетами, а також забезпечити їх супровід у Парламенті та Уряді.
Голова Хмельницького РВ АМУ, Славутський міський голова В.Сидор поінфомував учасників засідання про судовий захист прав органів місцевого самоврядування щодо компенсації перевізникам витрат на пільгові перевезення окремих категорій громадян. Він, зокрема, розповів про позов Славутської міської ради до Уряду у зв’язку з непередбаченням у Законі України «Про Державний бюджет на 2016 рік» субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію перевізникам витрат на пільгове перевезення окремих категорій громадян.
Правління АМУ рекомендувало місцевим радам –членам АМУ долучитися до адміністративної справи №826/8975/16, яка знаходиться у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва, за позовом Славутської міської ради до Уряду про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, у якості третьої особи на стороні позивача. Голова Асоціації В.Кличко також підписав клопотання про залучення АМУ до участі у цій справі у якості третьої особи, як не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Про ситуацію, що склалася у Львові, з вивезенням твердих побутових відходів розповів Голова Львівського РВ АМУ, Львівський міський голова А.Садовий. Він зазначив, що у такій складній ситуації, у якій сьогодні опинився Львів – може опинитися кожне місто. Зі Львова щодня потрібно вивозити 700 тон відходів. Результатом обговорення стало рішення Правління рекомендувати містам – членам АМУ приймати на комерційній основі ТПВ зі Львові для захоронення на своїх полігонах.
Важливо, що АМУ також ініціюватиме перед органами державної влади, зокрема, перед Мінрегіоном, розробку загальнодержавної цільової програми модернізації полігонів ТПВ, в якій мають бути визначені вимоги до усіх технологічних процесів, алгоритм вирішення цієї загальноукраїнської проблеми, метолодогію використання механізмів міжмуніципального співробітництва.
Важливо, що Правління АМУ розглянуло ще одне проблемне питання – не призначення ЦВК перших виборів в новоутворених ОТГ. Правління схвалило Звернення до Президента України, Голови Парламенту та Прем’єр-міністру України з проханням вжити усіх заходів для проведення перших виборів у всіх ОТГ, що утворилися у 2016 році, що дозволить своєчасно сформувати їх органи та передбачити для них прямі міжбюджетні відносини на 2017 рік.
Також Правління АМУ розглянуло питання про порядок подання електронних петицій до АМУ і Стратегію розвитку регіональних відділень АМУ та прийняло відповідні рішення.