За рік існування Шумської громади на Тернопільщині бюджет вдалось збільшити в кілька разів

Міфи про зникнення села як структурної одиниці області розвіює голова найбільшої на Тернопільщині Шумської об’єднаної територіальної громади Володимир Плетюк. За його словами, за один рік існування громади у селах вдалося зробити більше, ніж за кілька останніх.

- Пане Володимире, свого часу ви були міським головою Шумська, сьогодні керуєте цілою громадою. Як вона працює та що змінилося внаслідок децентралізації?

– Наша громада є найбільшою в області, адже об’єднує  18 сільських рад і 35 сіл з центром у Шумську. Бюджет громади складає понад 72 млн грн, з них –  власних доходів близько 19 млн грн, що в 2,5 рази більше, ніж у 2015 році. Окрім того, цьогоріч нам виділили державну субвенцію у розмірі понад 15 млн  грн. У 2015 році її взагалі не було. За ці кошти вже багато зроблено. Наприклад, завершено роботи з реконструкції мереж зовнішнього освітлення у 5 населених пунктах, зроблено нову огорожу «Польського кладовища» у Шумську, реставровано пам’ятник в селі Биківці, проведено роботи по загортанню смітників у 4 населених пунктах, зроблено ремонт свердловин, виконано поточний ремонт вулиць у населених пунктах громади на суму від 100 до 200 тис. грн у кожному. Зокрема, на останні роботи передбачено 3 млн грн у міському бюджеті.  Зараз практично у кожному селі проводяться роботи по ремонту доріг, також зараз ми розробляємо стратегію розвитку громади за допомогою канадсько-польського проекту, та вже готовий новий генеральний план міста Шумськ.

Не менш важливим є те, що внаслідок децентралізації люди отримали можливість самостійно обирати голову громади та старост та місцях. Власне, цього завжди громадськість і вимагала від влади – дати більше повноважень місцевим керівникам, адже саме вони розуміють та знають ключові проблеми та потреби людей.  Як практик і людина, яка має з чим порівняти можу впевнено сказати, що питання об’єднання – це питання перспективи. Децентралізацією ми зламали стару радянську систему влади, яка диктувала «зверху».

- Які ж тоді повноваження сьогодні мають старости?

– Сьогодні старости або так звані війти – це своєрідні «рупори» громадськості. Від них я чекаю ідей та пропозицій щодо нових проектів для реалізації у громаді, старости повинні орієнтуватися у проблемах людей та допомагати вирішувати їх. Також на них покладена функція контролю за виконанням бюджету та освоєнням коштів. Щодо міфу про зникнення села, то загрози ніякої немає. Територіально  всі села залишаються незмінними. У багатьох з них будуть створені віддалені Центри з надання адміністративних послуг (ЦНАП).  Це значно покращить комфорт жителів громади, адже дозволить вирішувати адміністративні питання на місцях, а не у Шумську, як це було раніше.

- Що плануєте зробити ще?

– Насамперед будемо реалізовувати розвиткові проекти. Зокрема, плануємо відновити зону відпочину у Шумську та відремонтувати 3 км дороги, яка з’єднує Рівненську та Тернопільську області через наш район. До кінця року завершимо ремонт та облаштування двох доріг вартістю 6,5 млн грн та 4,5 млн грн.

За рік існування громади я переконався, що в ситуації з мізерними бюджетами, яка була у наших селах, іншого шляху для розвитку як громада, просто немає. Люди самі хотіли об’єднання, бо розуміли, без фінансової підтримки село зникне. І хай там що декларують окремі політичні сили про недоцільність децентралізації, реальні справи, які вже нам вдалося зробити говорять самі за себе і це ще не кінець.

За інформацією сайту ДОБА

Область: 
Тернопільська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)