Кочубеївська ОТГ першою на Херсонщині ухвалила та впроваджує стратегію розвитку

Наявність стратегії розвитку у об’єднаних територіальних громад є передумовою нарощування бюджетних можливостей, отримання фінансової допомоги як від держави, так і від міжнародних донорів. Її обов’язковість прописана в законодавстві. Власну стратегію на 10 років розробила й Кочубеївська об’єднана територіальна громада, яка виношувала ідеї, котрі лягли в основу документу, упродовж 9 місяців і ухвалила його першою в області серед ОТГ – 28 лютого ц.р.

– Люди були задіяні з усіх 14 населених пунктів, що входять до об’єднаної громади. Це були соціологічні опитування, робочі групи, зібрання в усіх селах, залучення фахівців з різних галузей, підприємців, громадських організацій, молоді та пенсіонерів, – зазначає голова ОТГ Іван Дудар. – Зауваження ми почули та врахували, і стратегія вже працює. Завдяки їй громада бере участь у проекті технічної допомоги USAID «Підтримка аграрного та сільського розвитку». Налаштовані наразі розвивати молочарські кооперативи, бо нинішні умови закупівлі молока селян не задовольняють. Люди, які тримають корів, вже найближчим часом відчують матеріальну підтримку. Не залишилася осторонь обговорення й сільська молодь – старшокласники настільки обґрунтували свою позицію, що всі доповнення, запропоновані ними, довелося прийняти. Деякі мешканці старшого покоління можливо достеменно й не розуміють, що означає ота «стратегія», однак усі вони точно знають, що ОТГ розвивається, є намічений шлях та конкретні позитивні зміни, є механізм, за допомогою якого ми будемо рухатися тільки вперед.

Головне – це орієнтир на розвиток, а не на колишнє «проїдання» бюджетних коштів. Громади вчаться залучати кошти ДФРР. Одночасно стратегія скерована й на залучення власних додаткових ресурсів. На підставі детального аналізу виявлені слабкі та сильні сторони громади, визначені головні напрямки розвитку: економічний, соціальний та екологічний.

Іван Дудар наводить багато позитивних прикладів, як стратегія сприяє реальним перетворенням у громаді.

Тепер їхні учні, котрі мешкають у населених пунктах на межі з сусідньою Дніпропетровською областю і донедавна вчилися в школах чужої області, нарешті повертаються навчатися в опорну школу рідної ОТГ, бо там створені для цього гідні умови та налагоджене регулярне підвезення школярів за будь-якої погоди. Опорна школа в ОТГ розташована не в адмінцентрі, а в селі Орловому. Хоч і в самій Кочубеївці зберегли ЗОШ І-ІІІ ступенів як філію та ще 2 філії – по інших селах.

Кошти на розвиток розподіляють колегіально з урахуванням потреб населених пунктів і можливостей. Скажімо, бракує грошей прокласти дорогу у віддалені села, значить спочатку беруться там за зовнішнє освітлення, водозабезпечення.

Відкритий пункт базування «швидкої» за півроку врятував чимало життів місцевим мешканцям з інфарктами та інсультами, особливо з віддаленої Заградівки, де реагувати потрібно було миттєво. Капітально відремонтували сільські амбулаторію та ФАПи, закупили обладнання, тепер взялися й за школи.

За досвідом до кочубеївців у рамках дня сільського голови днями навідалися вже 14-а за рахунком делегація з районів області – ті, хто придивляється до об’єднання. «А я їм і кажу відверто, що запізнилися ви на 2 роки – проґавили такі можливості, – говорить Дудар. – Власних надходжень у нас тепер 5,5 млн. грн. на рік. З минулого року ще залишилося 2 млн. Є куди рости і розвиватися».

Важливо, що завдяки стратегічному плануванню розвиток ОТГ набув системного характеру, з визначенням пріоритетів, залученням місцевих ресурсів та невичерпного потенціалу громади, бюджет якої після об’єднання зріс у кілька разів. І сьогодні ніхто, окрім членів громади, не диктує, як їй жити, які галузі ставити в пріоритеті та на що робити ставку. Центр ОТГ прагне рахуватися з потребами малих сіл.

  

Ухвалена стратегія скерована на залучення власних та додаткових ресурсів. Завдяки цілеспрямованій проведеній роботі уже відчутні позитивні для громади результати: учні, котрі мешкають у населених пунктах на межі з сусідньою Дніпропетровською областю і донедавна вчилися в школах чужої області, нарешті повертаються навчатися в опорну школу рідної ОТГ, бо там створені для цього гідні умови та налагоджене регулярне підвезення школярів. Опорна школа розташована не в адмінцентрі, а в селі Орловому, і в самій Кочубеївці зберегли ЗОШ І-ІІІ ступенів як філію та ще 2 філії по інших селах. К

ошти на розвиток населених пунктів у ОТГ розподіляють колегіально з урахуванням потреб населених пунктів і можливостей: бракує грошей прокласти дорогу у віддалені села, то спочатку беруться там за зовнішнє освітлення, водозабезпечення. Відкритий пункт базування «швидкої», капітально відремонтували сільські амбулаторію та ФАПи, закупили обладнання, тепер взялися за школи. Власних надходжень у громади тепер 5,5 млн. грн. на рік. З минулого року ще залишилося 2 млн. Є куди рости і розвиватися.

Важливо, що завдяки стратегічному плануванню розвиток ОТГ набув системного характеру, з визначенням пріоритетів, залученням місцевих ресурсів та потенціалу громади, бюджет якої після об’єднання зріс у кілька разів.

Область: 
Херсонська область

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)