22 / Травень, 2019
16-17 травня у Черкасах відбулося засідання Секції АМУ з питань ЖКГ. Захід проводився в рамках в рамках реалізації Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. У роботі секції взяв участь 31 представник органів місцевого самоврядування та Черкаського РВ АМУ, а також керівники комунальних підприємств міст Черкаси та Корсунь-Шевченківський. Модерував засідання Секції аналітик АМУ з питань ЖКГ Олег Гарник.
На початку засідання Секції, з вітальним словом до її учасників звернулася заступник Черкаського міського голови Людмила Бордунос. Вона наголосила на важливості таких зустрічей та подякувала  Асоціації міст України і проекту ПУЛЬС за створення майданчиків для  фахового обговорення важливих для органів місцевого самоврядування питань.
Аналітик  АМУ Олег Гарник окреслив головні завдання засідання Секції та запросив учасників до конструктивного діалогу та активної роботи.
  
  
Більше фото за посиланням
Робоча частина засідання Секції розпочалася з виступу Олега Гарника на тему «Зміни у сфері ЖКГ. Очікування та реальність». Основна увага була зосереджена на існуючих викликах, що стоять як перед органами місцевого самоврядування, так і перед надавачами житлово-комунальних послуг, та досягнутих результатах. Незмінними залишаються проблеми недосконалості законодавства сфери ЖКГ, неефективного затвердження тарифів НКРЕКП, погашення заборгованості з різниці в тарифах, відсутності коштів для забезпечення комерційного обліку послуг тепло- та водопостачання. Аналітик підкреслив, що внаслідок суттєвого скорочення отримувачів соціальних пільг та субсидій значно зросла заборгованість споживачів за житлово-комунальні послуги. Так, на кінець березня 2019 року (без врахування заборгованості за природний газ та електроенергію)  заборгованість склала близько 32 млрд грн. Окрему увагу було присвячено законопроектам № 9424 та № 10228, які покликанні врегулювати перелік проблемних питань сфери ЖКГ як в частині тарифоутворення, так і пов’язаних з перехідним періодом Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Акцент був зроблений також на динаміці розв’язання системних проблем сфери, співпраці різних гілок влади у напрямку реформування житлово-комунального господарства. Також О.Гарник проінформував учасників  засідання Секції про дії Асоціації міст України за підтримки USAID в рамках реалізації Проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС) для підтримки реформування сери ЖКГ та створення фінансових механізмів забезпечення такого реформування.
Заступник директора Департаменту ЖКК Черкаської міської ради – Начальник Управління ЖКГ Андрій Наумчук виступив з доповіддю «Реформування сфери ЖКГ у місті Черкаси». Він охарактеризував стан реформування житлово-комунального господарства міста, акцентувавши на основних проблемних питаннях та шляхах їх вирішення. А.Наумчук представив успішний досвід міста у реалізації заходів з модернізації комунальних підприємств, завдяки яким були суттєво скорочені витрати на  енергоносії, а послуги стали більш якісними та доступними. 
Директор Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради Роман Фурман представив презентацію «Результати реалізації реформи житлової галузі у місті Вінниці» (презентація). Дуже важливим для учасників засідання Секції був практичний досвід Вінниці щодо стимулювання практично всіх багатоквартирних будинків до обрання форми самостійного управління спільним майном.
Головний спеціаліст Управління з поточного утримання та ремонту житлового фонду Департаменту житлового господарства Харківської міської ради Олег Армейський  у своєму виступі зупинився на проблемних питаннях практичної реалізації Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з якими він та колеги зіткнулися на практиці.
З ґрунтовними презентаціями виступили Заступник директора КП «Черкасиводоканал» Світлана Лісковець (презентація) та Директор КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» Павло Карась. Вони поділилися як практичним досвідом вирішення проблемних питань сфери ЖКГ, так і перспективними планами з подальшої модернізації комунальних підприємств. Слід зазначити, що учасники засідання Секції активно обговорювали всі доповіді та презентації, ставили уточнюючі питання та дискутували. В результаті представники органів місцевого самоврядування мали можливість відразу визначитися з можливістю впровадження позитивного досвіду інших учасників заходу.
Далі учасники Секції перейшли до обговорення ухвалених нормативно-правових актів та підготовлених проектів актів, які чинять (чинитимуть) суттєвий вплив на діяльність органів місцевого самоврядування та комунальних підприємств. Окрім того, предметом обговорення стали такі проблемні питання:
  • зростання заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, боротьба з боржниками;
  • наслідки скасування диференційованих тарифів на електричну енергію;
  • джерела фінансування оснащення будівель вузлами комерційного обліку тепло- та водопостачання;
  • проблемні питання впровадження Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;
  • проведення конкурсів з визначення управителів багатоквартирних будинків, визначення співвласниками багатоквартирних будинків таких управителів самостійно;
  • проблемні питання запровадження монетизації пільг та субсидій;
  • можливість запровадження автоматизованого обліку оплати проїзду для приватних перевізників;
  • запровадження роздільного збору побутових відходів, їх переробка.
У ході загальної дискусії були сформульовані положення Звернення до центральних органів виконавчої влади з пропозиціями з вирішення проблемних питань житлово-комунального господарства.
У другий день роботи Секції АМУ з питань ЖКГ учасники відвідали об’єкти КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» та КП «Черкасиводоканал».
У ході екскурсії на КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» представники міст  ознайомилися з реалізованими інженерно-технічними рішеннями при встановленні у котельні когенераційної установки (вул.Сумгаїтська, 13), з реалізацією проекту з переведення котелень на палети та на щепу, організацією роботи абонвідділу.
На сьогодні в Черкасах працює сім котелень на альтернативному паливі (6 – на пелетах і одна на щепі). Як правило, використовуються відходи деревини та кукурудзи. Усі ці котельні належать до комунальної власності, тобто до КП «Черкаситеплокомуненерго». Вони обслуговують будівлі дитячих садочків, школи, санаторію, приміщення 2-ої лікарні та обласної лікарні. Загалом у рік використання альтернативного палива дозволяє зекономити  2–3 млн куб м газу. При цьому, собівартість виробництва тепла з альтернативних джерелах значно нижче, ніж на природному газі.
Необхідно відзначити, що в Черкасах, за рахунок кредитних коштів, у багатоквартирних житлових будинках проводиться встановлення автоматизованих індивідуальних теплових (ІТП), які дають змогу на рівні будинку регулювати теплоспоживання залежно від потреб споживачів. Крім того, зменшується споживання паливно-енергетичних ресурсів та витрати на опалення. Жителі будинків, де встановлені ІТП,  отримують платіжки за теплову енергію на 10-18% менші (залежно від температури навколишнього середовища), ніж ті, хто проживає у будинках без ІТП.
За рахунок встановлення у котельнях когенераційних установок підприємство забезпечило виробництво електричної енергії для власних потреб, її надлишок продається. За рахунок споживання електричної енергії власного виробництва на когенераційних установках та різниці вартості електричної енергії від обленерго та собівартістю електричної енергії власного виробництва підприємство отримує економію у розмірі до 30%.
Під час поїздки на КП «Черкасиводоканал» учасники Секції ознайомилися з роботою абонвідділу, головною насосною станцією, станцією третього підйому та гіперболоїдною вежею «Шухова».
Протягом останніх років на КП «Черкасиводоканал» проведено модернізацію міських насосних станцій. Осучаснення обладнання відбулося в рамках інвестиційної програми. Результат – безперебійна робота станцій та висока енергоощадність.
Всього на станції третього підйому наявні шість насосів, які працюють попарно. Процес максимально автоматизований, що дозволяє вносити корективи із центральної диспетчерської. Таку ж систему управління встановлено і на головній каналізаційній насосній станції. Вона забезпечує водовідведення з більшої частини міста і протягом доби перекачує в середньому 50 тис куб м води. Вартість робіт з модернізації обладнання склала майже 3 млн грн. У плані розвитку підприємства - подальше вдосконалення систем водопостачання та водовідведення для безперервної роботи та забезпечення комфорту черкащан.
Отже під час роботи Секції АМУ з питань ЖКГ у Черкасах  учасники мали можливість ознайомитися з підготовленою фахівцями АМУ аналітичною інформацією, обговорити прийняті нормативно-правові акти та розроблені проекти актів, обмінятися досвідом, провести дискусії з проблемних питань, напрацювати пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства в галузі житлово-комунального господарства, на практиці побачити новації комунальників Черкас, а також розповісти колегам про власні досягнення в розбудові сфери ЖКГ.
За результатами засідання Секції підготовлене Звернення з пропозиціями з вирішення проблемних питань житлово-комунального господарства, яке АМУ найближчим часом спрямує до центральних органів виконавчої влади.
 
Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)