Як краще розпорядитися фінансами, отриманими завдяки бюджетній децентралізації, обговорювали учасники регіональної платформи в Івано-Франківську

27 / Січень, 2017

 

26 січня в Івано-Франківському регіональному відділенні Асоціації міст України відбулося засідання регіональної платформи «Проблемні питання бюджетного забезпечення громад та проекти законів для зміцнення місцевого самоврядування, які потребують першочергового схвалення».
Захід проводився в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID. Міські, селищні та сільські голови, очільники ОТГ Прикарпаття, представники обласної влади, Верховної Ради, експерти обговорили результати бюджетної децентралізації, висловилися щодо проблем місцевих бюджетів, запропонували шляхи їх вирішення.
Народний депутат України, секретар Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Володимир Шкварилюк зазначив, що завдяки децентралізації фінансів міста обласного значення отримали суттєвий фінансовий ресурс, і дуже важливо, аби вони правильно його використовували, не розмінюючи на дрібниці, а інвестували у великі інфраструктурні проекти. «Держава дає нові інструменти наповнення доходів бюджету, які вже безпосередньо залежать від рішень, що приймають місцеві ради щодо встановлення ставок чи пільг по окремих податках», – заявив народний депутат.
  
Зокрема до бюджетів міст обласного значення почали зараховувати: плату за адміністративні послуги; державне мито (в частині відповідних надходжень до міст); акцизний податок з роздрібного продажу тютюновими, алкогольними виробами та нафтопродуктів; податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Змінили також пропорцію відрахувань екологічного податку: 20% — до держбюджету, 80% — до бюджетів інших рівнів (з них до обласного бюджету 55 %, 25%  – до бюджету міст).
Завдяки цим новаціям бюджети додатково отримали чималі надходження. Зокрема, у 2015 році Івано-Франківськ отримав 109,3 млн. грн., Калуш – 22,0 млн. грн., Коломия – 19,6 млн. грн. Торік ці показники ще збільшилися. Бюджет Івано-Франківська поповнився на 143,3 млн. грн., Калуша – на 32,4 млн. грн., Коломиї – на 31,3 млн. грн. Показовий факт – Коломия,  відповідно до соціологічних досліджень, входила до десятка населених пунктів, чиї доходи за останні три зростали найшвидше.
До дискусії активно долучилися міські голови: Болехова – Богдан Мельник, Бурштина – Роксолана Джура, Надвірної – Зіновій Андрійович, очільник Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка. «Питання, які напрацьовані на місцях є підґрунтям для прийняття ефективних рішень на центральному рівні, тому надзвичайно важливими є дискусійні майданчики із законодавцями», - підкреслив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук. Упродовж 2016 року експерти АМУ розробили 61 проект нормативно-правових актів, спрямованих на вирішення проблем місцевого самоврядування. У результаті торік було прийнято 5 законів та 7 урядових актів, які підготувала АМУ.
Учасники заходу обговорили питання формування місцевих бюджетів, бюджетного забезпечення громад і питання місцевого самоврядування, які потребують законодавчого врегулювання. За підсумками регіональної платформи Івано-Франківське регіональне відділення АМУ підготувало пропозиції народному депутату України, секретарю Комітету ВР України з питань бюджету Володимиру Шкварилюку задля вирішення місцевих проблем на законодавчому рівні.  
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)