Вже сьогодні громадам потрібно подбати про набуття економічної спроможності, підвищення інвестиційної привабливості, – О.Слобожан

30 / Вересень, 2017
29-30 вересня у м. Нова Каховка відбувся Ювілейний Х Міжнародний інвестиційний форум «Таврійські горизонти: співпраця, інвестиції, економічний розвиток». Херсонщина зустріла під час цьогорічного форуму рекордну кількість гостей – близько 750, серед яких представники органів місцевого самоврядування та державної влади, дипломатичного корпусу та торгово-економічних місій країн світу в Україні, міжнародні економічні експерти та науковці. Асоціацію міст України представляв Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан.
Напрямок цьогорічного форуму – це позиціонування Херсонщини як платформи для екоінвестицій. Концепція заходу присвячена перспективам розвитку та можливостям, які відкриваються на Херсонщині для втілення «зелених проектів».
Окрема панельна дискусія форуму була присвячена розвитку об’єднаних територіальних громад. Учасники дискусії підкреслили роль асоціацій органів місцевого самоврядування, агенцій місцевого розвитку, бізнес-асоціацій в економічному розвитку територій.
Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан у своєму виступі наголосив на тому, що ключовим показником ефективності реформи, процесу децентралізації влади в Україні сьогодні має виступати не кількість, а ефективність створюваних об’єднаних територіальних громад, їх висока економічна спроможність. «Обсяги повноважень, котрі передає держава в процесі децентралізації дедалі зростають, і нові громади повинні бути готові відповісти на нові виклики. Адже саме в цьому полягає суть реформи», – зазначив він. Олександр Слобожан підкреслив, що розраховувати на фінансову допомогу держави постійно, без докладання зусиль самих громад для економічного розвитку, неприпустимо. Вже сьогодні потрібно подбати про набуття економічної спроможності, підвищення інвестиційної привабливості, перехід на проектний підхід до управління громадами.
Окрему увагу Олександр Слобожан у своєму виступі приділив необхідності належного бюджетного забезпечення територіальних громад у 2018 році. Він зазначив, що Асоціація міст України направила до Верховної Ради та Кабміну пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» та законопроекту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України». Відповідні звернення були підтримані Правлінням Асоціації міст України.
Серед пропозицій – збільшення обсягу освітньої субвенції; повне списання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам у 2009-2014 роках; перегляд та затвердження державних соціальних стандартів і нормативів за кожним із повноважень, делегованих державою місцевому самоврядуванню. Крім того, необхідно здійснити розподіл додаткової дотації з держбюджету на утримання закладів освіти та охорони здоров’я у розмірі 16,5 млрд. грн.; передбачити субвенцію на розвиток інфраструктури об’єднаних громад; запровадити адресну грошову допомогу на пільгове перевезення для громадян; передати фінансування професійно-технічної освіти за рахунок субвенції з держбюджету, а також вжити інші заходи, що  сприятимуть покращенню показників бюджетів місцевого самоврядування у 2018 році. Всі напрацьовані зауваження та пропозиції були озвучені на ХІІІ Українському муніципальному форумі в Одесі та обговорювалися на належному рівні в регіонах.
Олександр Слобожан також зупинився на питанні, котре часто порушується  на рівні територіальних громад, що об’єдналися, з приводу затягування з боку ЦВК термінів призначення перших місцевих виборів в ОТГ. Асоціація міст України наполягає на тому, щоб в бюджет закладалися відповідні кошти, аби впродовж року не боротися з такою перешкодою.
«Унормування, спрощення процедур у бюджетному процесі – важлива складова роботи Асоціації міст України», - зазначив Олександр Слобожан. Він повідомив, що АМУ зараз працює над скороченням термінів, що потрібні об'єднаним громадам для запуску проектів, які вони планують реалізувати за кошти інфраструктурної субвенції. «Вважаємо, що багаторівневе обговорення щодо того, які проекти слід реалізувати на рівні області. Київ є зайвою ланкою в процесі, адже це пряма відповідальність громад, і саме вони матимуть ті результати, які матимуть», – зазначив Олександр Слобожан.
У своєму виступі виконавчий директор Херсонського регіонального відділення АМУ Лариса Оленковська анонсувала проведення регіональної платформи «Державний бюджет України: виклики та перспективи для місцевого самоврядування» в жовтні поточного року.
Голова Музиківської ОТГ Олександр Лейбзон дав високу оцінку роботі АМУ та Херсонського регіонального відділення, яке реалізує проект ПУЛЬС, що спрямований на розробку курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні. За його словами, саме регіональні консультанти АМУ надавали і надають фахову методологічну підтримку як його, так і іншим новоствореним об’єднаним територіальним громадам. Олександр Лейбзон запропонував створити в Асоціації міст України секцію об’єднаних територіальних громад, що стане серйозною підтримкою на етапі їхнього становлення.
Учасники форуму «Таврійські горизонти: співпраця, інвестиції, економічний розвиток» наголосили, що розвиток інвестиційної діяльності є одним з пріоритетних напрямків економіки регіону, адже закладає довгостроковий фундамент для економічного зростання, надходження фінансів до місцевих бюджетів, створення нових робочих місць, покращення інфраструктури.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)