27 / Квітень, 2021
27 квітня 2021 року в онлайн форматі відбулося установче засідання оновленої фахової мережі Асоціації міст України з питань соціального захисту та соціального забезпечення, участь у якому взяли 220 представників органів місцевого самоврядування: заступники сільських, селищних, міських голів, керівники органів соціального захисту населення сільських, селищних, міських рад. Захід відбувся в рамках проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою. Фаза II). Фасилітатором засідання виступив експерт з питань соціального захисту та соціального забезпечення Асоціації міст України Назар Миколюк. До обговорення актуальних питань у сфері соціального захисту було запрошено Заступника Міністра соціальної політики України Віталія Музиченка.

Відкрила захід Директор проекту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю» Людмила Даменцова, яка привітала учасників, та зазначила, що фахова мережа з соціальних питань є найбільшою, і, безумовно, накопичилося чимало тем для обговорень та питань, вирішити які можна спільною роботою пулу фахівців мережі. Вона розповіла, що в рамках роботи фахової мережі відбуватимуться онлайн зустрічі з обміну практичним досвідом та професійними знаннями, дати та теми яких визначатимуться учасниками мереж на попередньому засіданні. Саме під час таких зустрічей напрацьовуватимуться питання порядків денних діалогових заходів. На такі заходи запрошуватимуться представники центральних та місцевих органів виконавчої влади, профільних громадських організацій. Фахівці органів місцевого самоврядування, які працюють в рамках мережі, долучатимуться до діалогових заходів як спікери та/або учасники.
 
Експерт АМУ Назар Миколюк привітав учасників та зазначив, що метою створення мережі є набуття фахівцями органів місцевого самоврядування нових знань та практичних навичок для розвитку сфери соціальних послуг на базовому рівні та надання якісних послуг населенню. Він розповів про формат роботи фахової мережі, порядок та зміст її діяльності. Назар Миколюк додав, що в рамках роботи мережі будуть напрацьовуватися питання для обговорення з органами державної влади з метою формування місцевої політики та вирішення актуальних питань в роботі органів місцевого самоврядування.
Про напрямок реформування сфери соціального захисту населення та розподіл повноважень між органами державної влади та місцевого самоврядування у 2021-2022 роках учасникам мережі розповів Заступник Міністра соціальної політики України Віталій Музиченко. Він зазначив, що приємно бачити фахівців-професіоналів, людей з величезним досвідом, які продовжують працювати у системі соціального захисту та забезпечують її ефективне функціонування. «З урахуванням практики впровадження законодавчих змін ми продовжуємо постійну спільну роботу, оскільки формування політики невідривно пов’язане із її реалізацією на місцях. Якщо не буде зворотного зв’язку між місцевою і державною владою, то нам не вдасться досягти запланованих результатів». У своїй доповіді Віталій Музиченко акцентував увагу, що напрямок реформування сфери соціального захисту населення зараз полягає у максимальній ефективності та посиленні адресності. Він розповів про актуальні програми, які впроваджує Міністерство, зміни у законодавстві, умови надання соціальної допомоги. Зокрема, велика увага була приділена питанню призначення житлових субсидій, а також необхідності перевести всі послуги в онлайн у зв’язку з карантинними заходами. Також, Музиченко більш детально зупинився на змінах до порядку призначення житлових субсидій та ролі органів місцевого самоврядування у системі надання соціальної підтримки. Саме учасники фахової мережі з «перших уст» дізнались про особливості надання субсидій у 2021-2022 роках. Крім того, найближчим часом Мінсоцполітики проведе селектор із зазначеного питання, на якому планується участь представника Асоціації міст України.
Віталій Музиченко зазначив, що Міністерство конструктивно налаштоване почути всі проблеми місцевого самоврядування, що спільними зусиллями у співпраці з Асоціацією міст України, яка консолідує думку ОМС, можна побудувати ефективну систему надання соціальних послуг в громадах.
До дискусії долучилася заступник Директора департаменту соціальної політики Вінницької міської ради Наталія Паламарчук, яка презентувала досвід Вінницької громади  в організації прийому документів від громадян для призначення державної соціальної підтримки з урахуванням епідеміологічної ситуації в регіоні. Так, у Вінницькій міській територіальній громаді прийом громадян організований виключно за попереднім телефонним записом. Ця практика допомагає уникнути натовпу громадян та запобігає активному розповсюдженню коронавірусу. Такою практикою зацікавились багато інших громад, що показує високу потребу в організації таких фахових мереж.
В рамках роботи мережі експерт АМУ Назар Миколюк розглянув окремі проблемні питання сфери соціального захисту та соціального забезпечення: фінансування пільгового проїзду, організація надання соціальних послуг на рівні громади та виплата компенсації за догляд, вирішення проблеми із судовими позовами щодо виплати допомоги ветеранам війни до 5 травня. Під час свого виступу він розповів про способи виконання органом місцевого самоврядування окремих повноважень в контексті збереження найкращих інтересів громад.
 
Під час установчої зустрічі учасники фахової мережі активно ділилися досвідом та напрацювали пропозиції щодо тематики наступних засідань фахової мережі. Підсумовуючи роботу, Назар Миколюк подякував учасникам та запрошеним спікерам за активне і цікаве спілкування, змістовні питання й вичерпні відповіді, та закликав до плідної співпраці.
 
Нагадаємо, Асоціація міст України в рамках проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та співпрацю» оновила склад фахових секцій, до яких входять представники органів місцевого самоврядування базового рівня - експерти у відповідних галузях.
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)