Утворення міських агломерацій як перспектива розвитку міст України – у Львові проходить Круглий стіл

15 / Березень, 2019
15 березня в рамках VII Форуму місцевого самоврядування у Львові пройшов Круглий стіл парламентського Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування на тему: «Утворення міських алгомерацій як перспектива розвитку міст України. Шляхи та можливості законодавчого забезпечення. Досвід країни Європи». Захід  організовано в рамках  проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)», який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
Модерував роботу Круглого столу директор Проекту USAID ПУЛЬС Ігор Парасюк. У роботі заходу взяли участь Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, народні депутати України Любомир Зубач та Олександр Дехтярчук, заслужений архітектор, директор УНДІ «Діпромісто» Іван Шпилевський, мер міста Буча, Голова Київського РВ АМУ Анатолій Федорук, керівники профільних міських департаментів, а також представники Секретаріату Комітету. 
І.Парасюк детально розповів про ідею агломерації. Він відзначив, що в агломерації діє єдиний порядок: планування території, економічного розвитку, організації громадського транспорту, єдиний адміністративний простір, що значно покращує темпи розвитку громад. Директор Проекту ПУЛЬС подякував народному депутату Л.Зубачу за написання і подання до Парламенту законопроекту "Про міські агломерації" (№6743 від 17.07.2017 р.) та відзначив, що його ухвалення стане дуже важливим кроком. Також І.Парасюк додав, що Асоціація міст України певним чином нагадує велику агломерацію - куди входять як величезні міста, так і зовсім маленькі. Тим не менш, останні - такі ж повноправні члени Асоціації, як і великі. Міські агломерації, на його думку, - це нагальна вимога часу, і Україна повинна діяти за світовими «правилами гри».
О.Слобожан наголосив на тому, що законопроект про міські агломерації дав великий резонанс, а найбільшу підтримку йому надали малі та середні міста. Виконавчий директор АМУ пояснив яке вилике знначення має комунікація: «Потрібно пам’ятати, що агломерація створюється природньо, коли є спільні проекти, коли людей притягує місто. Потрібен піар. Громадяни мають перейнятися утворенням агломерації. Треба зробити соціологічне опитування, виявити спільні інтереси, а потім починати просувати цю ідею, проводити інформаційну кампанію. Щоб мешканці побачили, яку вигоду отримають від агломерації».
Як зазначив І.Шпилевський, питання створення міських агломерацій - це перспектива гармонійного комплексного розвитку відповідних територій, аби міста могли запропонувати можливості для прилеглих сільських громад, а ті території, своєю чергою, повинні запропонувати користь, яку нададуть місту. «Сільські пункти, що розташовані поруч з містом так само впливають на місто, як і місто на них», - резюмував він.
А.Федорук також вважає, що в Україні важливо створити велику потужну агломерацію. За його словами, вони мають чітко визначені параметри та, на жаль, не всі великі міста на території України під них підпадають. Через це біля кожного великого міста слід шукати варіанти створення умов для співпраці.
О.Дехтярчук відзначив, що містам дуже важливо налагоджувати співпрацю з ОТГ та укладати договори про співробітництво: «На жаль, не всі ОТГ готові до такої форми співпраці, це те, над чим потрібно працювати у майбутньому…Я вважаю, що стратегія розвитку наступного століття – поєднання сільських і міських територій. І саме агломерація може бути одним з інструментів налагодження співробітництва міст та територіальних громад».
Л.Зубач розповів, що робота над законопроектом "Про міські агломерації" почалася три роки тому. Відтоді пройдено декілька етапів: від несприйняття і спроби заперечити необхідність такої ініціативиго до підтримки, яка посилюється: «П’ять фракцій і Кабмін підтримали законопроект, і європейські партнери також. Хочу висловити подяку Проекту USAID ПУЛЬС, який допомагає просувати цей проект Закону».
Учасники круглого столу ділились практичним досвідом та вносили пропозиції для опрацювання законодавцями.
  

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)