28 / Вересень, 2020

Як і туберкульоз, нова коронавірусна інфекція вражає легені, і її симптоми – кашель і підвищена температура – можуть нагадувати туберкульоз. Є ймовірність, що люди з ураженням легень, зокрема, хворі на туберкульоз, або люди з ослабленим імунітетом, як при високому вірусному навантаженні на тлі ВІЛ, у разі зараження COVID-19 будуть переносити коронавірусну інфекцію в більш важкій формі. Крім того, туберкульоз поширений в густонаселених районах, що підвищує ризик зараження коронавирусной інфекцією для хворих на туберкульоз, особливо в переповнених поселеннях з поганим доступом до чистої води і медичної допомоги.

Хоча і туберкульоз, і COVID-19 поширюються при тісному контакті між людьми, шляхи передачі розрізняються, що пояснює деякі відмінності в заходах інфекційного контролю для пом'якшення цих двох станів. Мікобактерії туберкульозу залишаються зваженими в повітрі у вигляді крапельних ядер протягом декількох годин після того, як хворий на туберкульоз кашляє, чхає, кричить або співає, і люди, які їх вдихають, можуть заразитися. Розмір ядер крапель є ключовим фактором, що визначає їх інфекційність. Їх концентрація знижується при вентиляції і попаданні прямих сонячних променів. Передача COVID-19 в основному пов'язана з прямим вдиханням крапель, що викидаються кимось з COVID-19 (люди можуть заразитися до того, як стануть очевидними клінічні ознаки). Краплі, що утворюються при кашлі, чханні, видиху і розмові, можуть потрапляти на предмети і поверхні, а контакти можуть заразитися COVID-19, доторкнувшись до них, а потім торкнувшись очей, носа або рота.
Хоча досвід лікування COVID-19 у хворих на туберкульоз залишається обмеженим, очікується, що у людей, хворих на туберкульоз та COVID-19, результати лікування можуть бути гірше, особливо якщо лікування туберкульозу буде перервано. Хворі на туберкульоз повинні вжити заходів обережності, рекомендованих органами охорони здоров'я, для захисту від COVID-19 і продовжити лікування туберкульозу відповідно до приписів. У людей, хворих COVID-19 і туберкульозом, спостерігаються схожі симптоми, такі як кашель, жар і утруднене дихання. Обидва захворювання вражають, в першу чергу, легені, і, хоча обидва біологічних агента передаються в основному при тісному контакті, інкубаційний період від контакту з хворобою при туберкульозі триває довше, часто з повільним початком.
Наскільки смертельний COVID-19 в порівнянні з туберкульозом? Дані про COVID-19 оновлюються щодня, і число смертей, викликаних COVID-19, збільшується з кожним днем. Близько 1,5 мільйона чоловік померли від туберкульозу в 2018 році, і з них більше 250 000 були ВІЛ-інфікованими. Це означає, що в день від туберкульозу вмирає більше 4000 чоловік. Показники смертності (частота смертей) відображають частоту смертей в певній групі населення протягом певного проміжку часу. Однак, в разі такого нового захворювання, як COVID-19, показники смертності в даний момент ненадійні, і причин тому безліч. Показник смертності від COVID-19 може бути невідомий, так як ми не знаємо точну кількість інфікованих. Це пов'язано з тим, що дані не збираються в повній мірі, а також тим, що люди з незначними і легкими симптомами не проходять тестування і, отже, не враховуються в загальній статистиці підтверджених випадків. Це, в свою чергу, ускладнює оцінку смертності. У деяких звітах оцінки смертності від COVID-19 коливаються від 1,5 до 20% (20% в центрі спалаху в м. Ухань, Китай). У той час, як у нелікованого туберкульозу, середній показник смертності становить 45%. Проте, туберкульоз не тільки можна запобігти, але він піддається лікуванню, і, згідно з даними ВООЗ, загальний показник успішності лікування туберкульозу, розпочатого в 2018 році, склав 85%. Туберкульоз більш смертельний, ніж COVID-19, але необхідно враховувати як характер цих захворювань, так і різні фактори ризику: вік, наявність ВІЛ-інфекції, стан імунної системи тощо.
Показник смертності від активного нелікованого туберкульозу набагато вище самих високих оцінок смертності від COVID-19, що підкреслює надзвичайну важливість прийняття заходів по профілактиці і лікуванню туберкульозу. На щастя, туберкульоз, навіть його лікарсько-стійка форма, піддається лікуванню. Також розроблені методи лікування латентної стадії інфекції, спрямовані на те, щоб не допустити переходу захворювання в активну форму. Наслідки зараження COVID-19 у хворих на туберкульоз все ще неясні, то існує ймовірність того, що обидва захворювання можуть погіршити природні симптоми один одного і негативно вплинути на здоров'я людини.
ВООЗ не раз нагадувала про те, що зараз, коли по світу стрімко поширюється коронавірус, люди продовжують хворіти і іншими захворюваннями, в тому числі інфекційними. З нагоди Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом 2020 року, який щорічно відзначається 24 березня, в Європейському бюро ВООЗ попередили, що за нинішнього стану справ, навряд чи туберкульоз вдасться ліквідувати до 2030 року.
Служби охорони здоров'я, в тому числі національні та місцеві програми по боротьбі з туберкульозом, повинні бути активно залучені в забезпечення ефективного і швидкого реагування на COVID-19, забезпечуючи при цьому збереження протитуберкульозних служб. Робота з моделювання передбачає, що якщо пандемія COVID-19 призведе до глобального скорочення очікуваного виявлення туберкульозу на 25% протягом 3 місяців – це реалістична можливість, враховуючи рівні перебоїв в роботі протитуберкульозних служб, які спостерігаються в багатьох країнах, – тоді можна було б очікувати 13% зростання смертності від туберкульозу, який повертає нас до рівня смертності від туберкульозу, який був 5 років тому.
Група дослідників з Університетського коледжу Лондона вважають, що в умовах поширення коронавирусу першочерговим завданням має стати підтримка безперервності програм по лікуванню туберкульозу, ВІЛ та малярії. «Наші результати підкреслюють надзвичайно складні рішення, які стоять перед політиками. Добре керовані, довгострокові заходи можуть запобігти більшості смертей завдяки запобіганню пандемії COVID-19; проте, якщо втручання (в роботу системи охорони здоров'я) не будуть добре організовані, вони можуть привести до значного зростання смертності від інших причин», – йдеться в дослідженні.
Однак зараз, коли пандемія коронавірусу поширюється світом, споживаючи глобальні ресурси охорони здоров'я, карантинні обмеження і збої в постачаннях ліків можуть збільшити кількість жертв і загрожують прогресу в боротьбі з цією хворобою, а також з ВІЛ і малярією.
Тисячі людей по всьому світу, хворих на туберкульоз, можуть залишитися без медичної допомоги через пандемію коронавирусу, а значить, смертність від цього захворювання в майбутньому може зрости. Про це йдеться в дослідженні міжнародної організації Stop TB Partnership.
Розслідування видання The New York Times показало, що справа не тільки в тому, що коронавірус відволік увагу вчених від туберкульозу, ВІЛ-інфекції та малярії, хоча це теж небезпечний фактор. Згідно з інтерв'ю з більш ніж двома десятками представників громадської охорони здоров'я, лікарями і пацієнтами по всьому світу, ізоляція, особливо в деяких частинах Африки, Азії і Латинської Америки, створила непереборні перешкоди для пацієнтів, які повинні їхати на діагностику або за ліками.
Страх перед коронавірусом і закриття клінік відлякали багатьох пацієнтів, які борються з ВІЛ, туберкульозом та малярією, в той час як обмеження на повітряні та морські подорожі серйозно обмежили доставку ліків по всьому світу.
Близько 80% випадків туберкульозу, ВІЛ та програми боротьби з малярією в усьому світі повідомляють про перебої в наданні послуг, і кожна четверта людина, яка живе з ВІЛ, повідомила про проблеми з доступом до ліків, згідно з даними ООН про СНІД.
Іншою проблемою є той фактор, що лікарі перестали приділяти належну увагу діагностуванню туберкульозу у пацієнтів. А чим довше людина залишається без діагнозу і чим пізніше починається лікування, тим більш імовірно, що інфекційне захворювання сильніше вразить організм, пошириться далі і просто вб'є людей. «Чим довше люди залишаються без діагностики і лікування, тим більше хворих буде в наступному році і через рік», – сказала д-р Лучика Дітіу, яка очолює Stop TB Partnershiр. За її словами, віддавати перевагу коронавірусу перед туберкульозом «дуже нерозумно з точки зору суспільної охорони здоров'я», адже потрібно робити і те, і інше.
Можливі наслідки пандемії, які можуть проявитися в найближчі п'ять років, були розглянуті в дослідженні, про який згадувалося вище, на прикладі трьох країн, де проблема туберкульозу стоїть найгостріше: Індія, Кенія і Україна. Експерти змоделювали оптимістичний і песимістичний сценарії розвитку подій.
До зростання числа хворих може призвести локдаун на тлі пандемії коронавірусу і недостатня вакцинація. Таким чином, спалах COVID-19 може відкинути людство в боротьбі з туберкульозом на п'ять-вісім років назад. При цьому кожен місяць, витрачений на відновлення колишньої прогресу, може обійтися Індії в 40 тис. втрачених життів, Кенії – 1,1 тис., Україні –  137.
У довгостроковій перспективі є ще більш тривожний наслідок: число стійких до ліків форм захворювань збільшиться. З тих пір, як більше 60 років тому для боротьби з туберкульозом були використані перші антибіотики, деякі мікобактерії туберкульозу розвинули здатність виживати, незважаючи на ліки, і ця здатність передається їх нащадкам. Лікарсько-стійкі штами туберкульозу виникають, коли антибіотик не може вбити всі бактерії, на які він націлений. Ті бактерії, що вижили, стають стійкими до цих ліків, а часто і до інших антибіотиків. А чим менші поставки ліків, тим більш імовірно, що необхідний вплив на бактерії не буде надано.
Згідно з однією із оцінок, тримісячна ізоляція в різних частинах світу і поступове повернення до норми протягом 10 місяців можуть привести до додаткових 6,3 млн. випадків туберкульозу і 1,4 млн. смертей від нього.
Деякі експерти в галузі громадського здоров'я припускають, що, якщо поточні тенденції збережуться, коронавірус, ймовірно, відкине прогрес в боротьбі з туберкульозом, ВІЛ і малярією на роки, а може і на десятиліття назад. У Глобальному фонді для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією вважають, що для пом'якшення цієї шкоди буде потрібно не менше 28,5 млрд. доларів – сума, яку навряд чи буде матеріалізована.
Щоб не допустити найгіршого сценарію розвитку подій, фахівці закликають після зняття обмежень по коронавірусу вживати додаткових заходів, в тому числі – інформувати населення про симптоми туберкульозу і відстежувати контакти заражених осіб, надавати хворим якісні ліки і контролювати їх терапію.
Друга частина цього матеріалу буде посвячена тому, які рекомендації урядам і органам охорони здоров'я надає ВООЗ з актуальних питань протидії туберкульозу в умовах пандемії COVID-19.
Матеріал підготовлено спільно з Всеукраїнською асоціацією органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» .

Аналітичний центр АМУ

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)