Реформування адміністративно-територіального устрою країни — тема засідання Запорізької регіональної платформи

30 / Березень, 2018
30 березня відбулося засідання  Запорізької регіональної платформи на тему: «Реформування адміністративно-територіального устрою країни в аспекті децентралізації». Захід організовано у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.
У платформі взяли участь голови міст та об’єднаних територіальних громад Запорізької області, представники громадськості та ЗМІ, а також народні депутати України Микола Фролов та Олександр Романовський.
Відкрив засідання Запорізький міський голова Володимир Буряк, підкресливши значну роль Асоціації міст України у формуванні законодавчої бази для розвитку спроможних територіальних громад та  важливість проведення регіональних платформ, де в відкритому спілкуванні з народними обранцями голови міст і ОТГ знаходять шляхи вирішення багатьох проблем та формують пропозиції законодавцям.
Голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак окреслив роль децентралізації влади в успішному впровадженні секторальних реформ і навів статистику динаміки об’єднання громад на території області, яка є однією з перших в країні за кількістю новоутворених ОТГ.
Про стан реформування органів місцевого самоврядування Запорізької області та перспективи його завершення доповіла керівник апарату Запорізької облдержадміністрації Зінаїда Бойко: «Відповідно до моніторингу процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування, Запорізька область знаходиться в «зеленій» зоні лідерів децентралізації та посідає  почесне п’яте місце. Проте ми не збавляємо темпів. На сьогодні активно тривають процеси об'єднання в громадах у Розівському та Пологівському районах. Втім, є райони, в яких об'єднання відбувається повільно та з певними перешкодами — Мелітопольський, Новомиколаївський, Токмацький. Тому завдання 2018 року — щоб не залишилось жодного району, де немає об’єднаної громади. Ми маємо всі інструменти та наміри, щоб виконати це завдання».
  
Голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Запорізької обласної ради Дмитро Майстро ознайомив учасників з процесом ліквідації районних рад як одним з етапів впровадження децентралізаційної реформи: «Не можуть в одному регіоні паралельно існувати дві влади. Наприклад, в Чернігівській ОТГ, яка покриває весь Чернігівський район, одночасно функціонують і рада громади, і районна рада на чолі з головою райради. Якщо врахувати голову райдержадміністрації, то це вже три влади! І голова райради просить у громади кошти на виконання функцій, які є незрозумілими вже нікому. Тому важливо, щоб Верховна Рада якомога швидше врегулювала це питання».
Народний депутат Микола Фролов підтримав цю думку, наголосивши на тому, що потрібні зміни в Конституції України, що досить непросто реалізувати.
Виконавчий директор Запорізького РВ АМУ Ігор Бірюков звернувся до народних депутатів з проханням розглянути 14 законопроектів, які підготувала та підтримала Асоціація до розгляду в Верховній Раді.
Консультант з юридичних питань проекту ПУЛЬС Маргарита Трипольська представила учасникам  законодавчі перспективи впровадження адміністративно-територіальної реформи в Україні.
В ході засідання було також розглянуто питання бюджетної децентралізації. Голови громад поскаржилися на значне навантаження на місцеві бюджети в сфері утримання закладів техучилищ та закладів медичної системи охорони здоров’я. Вони наголосили на тому, що обсяг медичної субвенції не забезпечує в повному обсязі потреби галузі, тому громади йдуть шляхом урізання витрат на інші важливі напрямки розвитку. Також представники органів місцевого самоврядування виступають проти спроб держави перекласти на громади фінансування утримання залізничних шляхів, ділянки яких прокладені територією громад.
Голови ОТГ звернулися до народних депутатів з проханням переглянути обсяг субвенції на утримання медичної сфери, також обговорили питання відміни пайової участі в розвиток громад.
На завершення платформи учасники погодили звернення до депутатів Верховної Ради України щодо найшвидшого вирішення питань, розглянутих на засіданні.
  
Дивитися відео телеканалу Z.
Дивитися відео телеканалу TV5.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)