«Прийняття законопроекту про нагляд за ОМС у запропонованій редакції є чітким знаком згортання процесу децентралізації та реформи місцевого самоврядування», – Тячівський міський голова Іван Ковач

03 / Серпень, 2017
Яким має бути контроль за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України – це питання викликало досить гостру дискусію серед представників громад та експертів. У Мінрегіоні вважають, що наглядові повноваження слід надати місцевим державним адміністраціям та центральному органу виконавчої влади. Асоціація міст України звернулася до представників громад з проханням висловити свою думку щодо того, якими мають бути взаємовідносини між органами місцевого самоврядування та місцевими органами державної виконавчої влади.
Тячівський міський голова Іван Ковач (Закарпатська область):
– На наш погляд, Асоціація міст України своєю принциповою і аргументованою позицією щодо недопущення прийняття у нинішній редакції законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю за відповідністю рішень органів місцевого самоврядування Конституції та законам України» зробила дуже велику справу для захисту органів місцевого самоврядування та врятувала його від свавілля місцевих чиновників.
Можна наводити чимало фактів, які засвідчують цілеспрямовану «однобокість» цього законопроекту. Я б зупинився лише на окремих його положеннях, пов’язаних з формуванням та діяльністю об’єднаних територіальних громад.
Законопроект надає органам державної влади на місцях необмежені можливості для повного гальмування процесу добровільного створення територіальних громад, який і без цього сьогодні відчутно пробуксовує. Прийнятті законопроекту в його нинішній редакції неминуче призвело б до непотрібного протистояння різних гілок влади та вкрай негативно позначилося би на базових засадах місцевого самоврядування, коли інтерес та повноваження одного чиновника мають більшу силу, ніж воля значної кількості людей тієї чи іншої громади. Такі приклади і сьогодні в Україні не є рідкістю, а з підведенням правового базису під такі рішення місцеве самоврядування потрапило б у повну залежність від держадміністрацій.
Контроль за відповідністю законам рішень ОМС може легко трансформуватися у оцінку доцільності певних рішень. Це відкриває шлях до політичного протистояння та популістських спекуляцій, що може мати катастрофічні наслідки для життєдіяльності територіальних громад.
Вважаю, що прийняття законопроекту про нагляд за ОМС у запропонованій редакції є чітким знаком згортання процесу децентралізації та реформи місцевого самоврядування.
 
Довідково:
Тячівська ОТГ – перша в історії Закарпаття міська об’єднана територіальна громада. Утворилася вона у 2015 році, і до її складу входять п’ять населених пунктів – місто Тячів, а також чотири прилеглих села навколо: Руське Поле, Тячівка, Лази й Округла.
За 2016 рік надходження власних доходів місцевого бюджету Тячівської ОТГ зросли більш ніж у три рази (на 43,9 млн грн), порівняно з 2015 роком (з 18,8 до 62,7 млн грн). За січень-квітень цього року  надходження власних доходів місцевого бюджету ОТГ вже зросли у 1,3 рази (на 6,3 млн грн, +34%), порівняно з аналогічним періодом минулого  року (з 18,5 до 24,8 млн грн). Із розрахунку на одного жителя власні доходи ОТГ збільшилися з 944 грн до 1265 грн.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)