«Проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки потребує серйозного коригування», – Олександр Слобожан

13 / Липень, 2017
12 липня Комітет Верховної Ради України з питань бюджету розглянув проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки, поданий Кабінетом Міністрів (№6591).
Напередодні, 11 липня, урядовий проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки з поданими до нього пропозиціями обговорювався на засіданні підкомітету з питань бюджетної політики та удосконалення положень Бюджетного кодексу парламентського Комітету з питань бюджету. Позицію Асоціації міст України представляли Олександр Слобожан, Виконавчий директор АМУ, представники громад-членів Асоціації: Геннадій Пліс, перший заступник Голови КМДА, Василь Сидор, Славутський міський голова, Наталія Джуган, директор департаменту фінансової політики Черкаської міської ради,  Сергій Гаращук, директор депатаменту бюджету та фінансів Житомирської міської ради, Наталія Луценко директор департаменту фінансів Вінницької міської ради,  Вікторія Кобялко, експерт АМУ з питань місцевих бюджетів.
Олександр Слобожан зазначив, що Асоціація міст України на етапі розробки Кабміном проекту Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки висловила ряд зауважень та внесла пропозиції (читати далі), які не були враховані в урядовому проекті.
Зокрема, пропозиції Асоціації щодо
пріоритетних завдань податкової політики:
  • збереження та удосконалення існуючого механізму акцизного оподаткування нафтогазової галузі;
  • недопущення внесення змін до податкового законодавства наприкінці року, яке призводить до суттєвої зміни обсягу надходжень податків та зборів до місцевих бюджетів.
основних завдань бюджетної політики:
  • сприяння утворенню та підтримки об’єднаних територіальних громад;
  • забезпечення передачі фінансування вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації на фінансування з обласних бюджетів за рахунок освітньої субвенції;
  • забезпечення фінансування у повному обсязі соціальних програм, пільг та субсидій, в тому числі заборгованості по цих напрямах.
взаємовідносин державного з місцевим бюджетами:
  • збереження існуючого механізму горизонтального вирівнювання;
  • запровадження механізму списання заборгованості місцевих бюджетів минулих років по середньостроковим позикам;
  • надання повноважень органам місцевого самоврядування з формування та ведення муніципальних фіскальних реєстрів.
Голова підкомітету Костянтин Іщейкін зазначив, що «Бюджетна резолюція сира, у нас майже дві сотні поправок». За його словами, більшість положень проекту Основних напрямів бюджетної політики мають виключно декларативний характер і не передбачають кількісних вимірів щодо визначених завдань на наступні три роки. Він підкреслив, що  напрями та завдання бюджетної політики не чітко структуровані, відсутня вартісна оцінка впливу на показники витрат державного та місцевого бюджетів ключових положень документу. Крім того, Костянтин Іщейкін наголосив, що окремі положення проекту не узгоджені один з одним та з  іншими урядовими законодавчими ініціативами.
Більшість зауважень та пропозицій, які надійшли від народних депутатів України, окремих головних розпорядників коштів державного бюджету, а також Асоціації міст України до Комітету не були враховані Урядом і не увійшли до доопрацьованого варіанту документу. «Проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки потребує серйозного коригування», – зазначив Олександр Слобожан.
За підсумками розгляду Комітет з питань бюджету вирішив взяти до відома проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки та направити пропозиції до цього документу до Кабінету міністрів для опрацювання та можливого врахування при підготовці проекту закону про Державний бюджет України на 2018 рік. Комітет також прийняв рішення направити Кабінету Міністрів зауваження, застереження та рекомендації до проекту для їх опрацювання та врахування при формуванні концептуальних підходів до запровадження середньострокового бюджетного планування в Україні.  
Комітетом також прийнято рішення направити до Кабінету Міністрів зауваження, застереження та рекомендації до даного проекту для їх опрацювання та врахування при внесенні змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження середньострокового бюджетного планування.
Асоціація міст України підтримує рішення Комітету та дякує народним депутатам за врахування позиції органів місцевого самоврядування.
Висновок Комітету з питань бюджету щодо розгляду питання про проект Основних напрямів бюджетної політики на 2018-2020 роки. 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)